Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin, ilk olarak başkentten başladık gezimize ve Hong Kong, Shanghai, Guilin, Xian gibi şehirleri de ziyaret etme fırsatı yakaladık.

cin-pekin-cennet-tapinagi

  • Pekin’de Gezilecek Yerler: Başkent’e uğradığınızda ilk durak noktanız 15. yüzyılda dairesel olarak tamamen ahşaptan inşa edilen Pekin Cennet Tapınağı olmalı. Eski çağlarda Cennet’in dairesel, Dünya’nın ise karesel olduğuna inanılıyormuş. Burada taşlarla ve kağıtlarla çeşitli oyunlar oynayan Çinlilere rastlamak mümkün.

Ülkenin imparatoru ve ailesinin yazlık ikamet yeri olarak kullanılan Pekin Yazlık Sarayı gölün kıyısında yer alıyor. Göl üzerinde geleneksel Çin tekneleriyle keyifli bir tur yapabilirsiniz. Binlerce ağaç, mükemmel doğa manzarası ve Çin mimarisine ait ahşap evler karşısında büyülenmemek elde değil.

Yasak şehir

Pekin Yasak Şehir de bir diğer gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Tiananmen Meydanı’nda bulunan girişten bu büyülü şehre giriş yapabiliyorsunuz. Girişte iki aslan heykeli bizi karşılıyor. Biri erkek diğeri ise dişi olarak yapılmış. Bir aslanın ayağının altında bebek, diğerinin ise top var. Bu topun Dünya’yı temsil ettiği söyleniyor. Çevresi yüksek duvarlarla ve su dolu kanallarla çevrili olan bu mekâna, İmparator’un izni olmadan kimse giremediği için “Yasak Şehir” adını almış.

  • Xian Gezilecek Yerler: Bu tarihi ülkenin Pekin’den önceki başkenti Xian’dı. İnsanlık tarihinin başlangıç noktası olarak bu şehir kabul ediliyor ve milyonlarca yıl önce yaşamış insanların kalıntılarına bu şehirde ulaşılmış. İpek Yolu bu şehirden başlamış bu nedenle eski başkenti de gezmek istedik. Xian Terracotta Askerleri şehrin en önemli tarihi eserleri diyebiliriz. Terra Cotta; pişirilmiş toprak anlamına geliyor. Qin Hanedanlığı’nın Hükümdarı olan Qin Shi Hang, öbür taraftaki hayatına yardımcı olmaları amacıyla kendisiyle birlikte gömülmek üzere bir ordu yaptırmıştır. Toprak askerlerin yüz ifadelerinin hepsi birbirinden farklıdır. Tamamı gerçek insan boyutlarından yapılmış olan bu tarihi eserleri mutlaka görmelisiniz.
paulnoll.com'dan alnmıştır.
paulnoll.com’dan alnmıştır.
  • Şangay’da Gezilecek Yerler: Bakımlı ağaçların, çiçeklerin, süs havuzlarının ve yürüyüş yollarının bulunduğu bahçelerin yer aldığı Şangay Yuyuan Bahçelerini mutlaka görmelisiniz. Kırmızı Çin Lambalarıyla süslü sokaklar, Çin mimarisi ile yapılan binalar eşsiz güzelliğiyle sizleri karşılayacak.

Dünya’nın en yüksek 3. televizyon kulesi Şangay’da. Şangay Televizyon Kulesi 468 m. yükseklikte ve gece gündüz ayrı bir güzellik sunuyor ziyaretçilerine. Bu kulenin bulunduğu binada yemekhane ve tarihi müze bulunuyor.

ÇİN’DE ULAŞIM

Çin’de devasa şehirler birbirlerine demiryoluyla bağlı. Motorlu taşıtların pek fazla yaygın olmadığı bu kalabalık şehirde; kayık, bisiklet ya da öküz ve at tarafından çekilen yaygın araçlar dikkatimizi çekti. Ülkenin güneyinde demiryolu ulaşımının daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

china-to-build-undersea-high-speed-railway-to-u-s

Çin Halkı’nın büyük bir çoğunluğu Dağ Yolları’nı tercih ediyor. Sayısız dağ yolunun bulunduğu ülkede karayollarından ve demiryollarından daha çok yöresel küçük yollar halk tarafından kullanılıyor. Ülkede suyolları da önemli bir ulaşım sistemi olarak dikkat çekiyor. Akarsular üzerinde bulunan yolcu vapurları, motorlar ve kayıklar sayesinde de taşımacılık sağlanıyor.

ÇİN VİZESİ NASIL ALABİLİRİM

Bu eşsiz tarihi ve doğa güzelliklerini içerisinde barındıran Uzak Doğu ülkesine öğrenci ya da turistik ticari amaçlı ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. Biz Çin’e turistik amaçlı gittik, vize işlemleri için www.cinvize.com.tr adresiyle iletişime geçtik. Şirketin bize iletmiş olduğu Çin vizesi için gerekli evraklar listesini hazırladık ve şirkete ulaştırdık. Onlar sağ olsunlar bizim için çin vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirdiler, vizemiz hazır olduğunda da bize haber verdiler. Biz de bu eşsiz Çin gezimizi gerçekleştirmiş olduk.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz