Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

1.Charles Köprüsü

Vltava nehri üzerinde bulunan Prag’ın en çok rağbet gören eşsiz bir köprüsüdür. 516 metre uzunluğundaki köprü üzerinde otuz tane heykel bulunmaktadır.

charles-köprüsü
Ekşi Sözlük’ten Alınmıştır.

2. Karlovy Vary

Çek Cumhuriyet’inin en güzel şehirlerinden biridir. Bir film setinde olduğunuzu sanacağınız eşsiz mimari yapılarını mutlaka görmeli, şifalı kaynak sularını içmeli vaktiniz de varsa şifalı banyolarında spa keyfini yaşamalısınız.

vary5

3. Kutna Hora

Çek Cumhuriyet’inin küçük bir kasabasıdır. Doğası korunmuş sakin bir kasabadır. Kemik kiliseyi mutlaka görmelisiniz.

149_160_original

4. Plzen

Çek Cumhuriyeti’nin şehirlerinden biridir. Biralarıyla ünlü bu şehirdeki fabrikalarda bira yapım aşamalarını öğrenebilir, farklı bira türleri deneyebilirsiniz.

39985_99321_NamRepubliky_web_velka_1
Plzen Guide’dan Alınmıştır.

5. Astronomik Saat

Orta Çağ’dan kalma üzerinde burçların astronomik sembolleri olan bir saattir. Her saat başında çan sesleri eşliğinde saat açılıyor ve kuklalardan bir gösteri sunuluyor.

prag-meydanındaki-astronomik-saatin-hikayesi_64909

6. Prag Kalesi

Dünyadaki en büyük tarihi kalelerden biridir. Prag’ın en güzel yerlerinden birinde panoramik bir görüntü eşliğinde gidebileceğiniz muhteşem kalelerden biridir.

7923-xpertmco-prag-kalesi-2251-950px
Prague Guide’dan Alınmıştır.

7. Terezin

Nazi dönemindeki toplama kamplarının bulunduğu yerdir. Prag merkezi dışında bulunmaktadır

terezin071

8. Dans Eden Bina

Fred ve Ginger olarak da bilinen bina dans eden bir çifti yansıttığı için bu isimle anılmaktadır. Barok ve gotik mimarinin en güzel eserlerinin bulunduğu büyülü şehir Prag’ın mimarisine değişik tarzda bir yorum getiren, iş merkezi olarak kullanılan bir binadır.

tPrint_Dans-Eden-Ev_KJrM4

9. Nerudova Sokağı

Adını Çek asıllı yazar Nerudo’dan alan, evlerin birbirinden üzerine koyulduğu işaretlerle ayrıldığı  tarihi Çek evlerini görebileceğiniz bir sokaktır. Pek çok küçük otel, restaurant bulunmaktadır.

303926775_c4517c6c76
Görüntü Flickr’dan alınmıştır.

10. Old Town Kulesi

Charles köprüsü sonunda bulunan gotik tarzda yapılmış bir kuledir. Üzeri heykellerle süslenmiş savaş sırasında zarar gören kısmı çıkarılmıştır.

Gezipgordum.com'dan Alınmıştır.
Gezipgordum.com’dan Alınmıştır.
Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz