Cape Town Gezi ve Seyahat Rehberi

Güney Afrika’nın ikinci büyük yerleşim bölgesi olan Cape Town, muhteşem doğal güzelliği ile dünyanın en göz alıcı şehirlerinden biri. Cape Town’da birbirinden güzel kumsallarda denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Şehrin ortasında bulunan Masa Dağı ile Ümit Burnu olağanüstü görüntüleriyle insanı büyüleyen bir etkiye sahip.

1488’de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, sırasıyla Boerler ve İngilizlerin eline geçti. 1652’de Güney Afrika’da kurulan ilk Avrupa yerleşimi oldu.

Güney Afrika Birliği kurulduktan sonra ülkenin yasama başkenti seçildi. 1945’ten sonra olan ırkçı Apartheid rejimi beyaz olmayanların tüm haklarını kısıtladı. 1990’da ırk ayrımcılığı bittikten sonra beyaz olmayanlar daha çok topluma çıktı ve resmi görevlere girdi.

Şehrin bir bölümü çağdaş gökdelenlerle doluyken; diğer kesimleri gecekondu mahallelerinden oluşur. Ayrıca Fransız göçmenlerin kurduğu birbirinden güzel kasabalar ve bağ evleri bulunmaktadır.

Mutlaka Görün

Gold Reef 

1926-1977 yılları arasında dünyanın en zengin madeni, karlılığını yitirince kapatılıp, 1986 yılında bir gezi ve eğlence parkı olmuştur. Yerin beş kat, 226 m altına inip altın madenini geziyor ve yukarıda altının nasıl fırında eritilip döküldüğünü görüyoruz. Ayrıca kafeler, meydan ve dükkanları ile renkli bir tarihi altın madeni canlandırmasını yaşayabiliyoruz. Bugüne kadar toplam 1.4 milyon ton altın çıkarılan maden, çok daha derinlerde altın olmasına rağmen 4000 metre altına inmek maliyetli olduğundan kapatılmış. Altın öncesi Johannesburg’da 3 tane çiftlik evi varken şimdi Johannesburg Güney Afrika’nın en büyük kozmopolit ve zengin şehri haline gelmiş. Gold Reef City Gezisi Johannesburg’un altın geçmişi anlatımı ile başlıyor ve eski madencilerin ev ziyaretleri ile devam ediyor. 1800’li yıllardan 1900’lü yılların ortalarına kadar kullanılmış bu evleri gördükten sonra 226 metrelik madene iniliyor ve altının nasıl çıkarıldığı anlatılıyor. Buradan altının dökümünün yapıldığı salona geçiliyor.

Lesedi Kültür Köyü

Lesedi, Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakıdan görebileceğiniz kültürel bir köy. Gezinin başlangıcındaki video sunumu ile siyah kültürlerin tarihi anlatılıyor ve daha sonra ufak gruplara ayrılarak Zulu-Xhosa-Basotho ve Pedi kabilelerinin ev yaşamlarını sergileyen alanlara giriliyor. Daha sonra sunulan kültürel Afrika dansları hoş bir alternatif. Öğle yemeğinizi ise Lesedi Kültürel Köyü’nde geleneksel Afrika Mutfağı ile alabilirsiniz.

Masa Dağı ve Şarap Çiftliği 

Table Mountain ve Winelands Gezilerine katılabilirsiniz. Hava şartları uygun olduğu takdirde teleferik ile Masa Dağı’nın 1087 m yükseklikteki tepesine çıkıp bu doyumsuz manzaranın büyüsüne kendinizi bırakabilirsiniz. Daha sonra 1679’da kurulmuş olan Stellenbosch Kasabası’na gidebilirsiniz. Şarapları, meşe ağaçları ve üniversitesi ile ünlü bu kasabadaki tarihi şarap çiftliklerinden birinde şarap tattıktan sonra alınan öğle yemeği ardından Spier Çiftliği’nde karada dünyanın en hızlı hayvanı olan çıtaları mutlaka görülmeli.

Safari 

Üstü açık safari araçları ile yapılan bu gezide doğal tabiatın içinde unutulmaz anılarla dolu, eşsiz saatler geçirme fırsatına sahip olacağınız Pilansberg National Park’da dağların arasında volkanik oluşumlu doğal bir tabiat ortamında yaşayan çeşitli vahşi hayvanların günlük yaşantısına konuk oluyorsunuz. Gezi süresince Big Five olarak tanımlanan aslan, leopar, fil, buffalo ve gergedanları ayrıca 350 kuş türü, 65 sürüngen ve binlerce değişik hayvan çeşitini görme imkanı yakalayacaksınız..

Ümit Burnu 

Bantry Bay, Camps Bay ve Llandudno Bölgelerinden geçip Balıkçı kasabası olan Hout Bay’a vardığınızda. Tekne ile açılarak Duiker Adasındaki Cape kürklü foklarını görebilirsiniz. Daha sonra Chapmans Peak ya da Constantia Nek’den geçerek, Simons Town yakınındaki Boulders Beach’te Afrika Penguenlerini görüp, Deniz kenarında bir yerel balık restoranında öğle yemeğinden sonra Afrika’nın en güneybatı köşesi olan Bartholemeo Diaz’ın keşfettiği Ümit Burnu ve Cape Point’te finüküler ile dünyanın en yüksek feneri görülebilmektedir.

Hoerikwaggo Table Mountain Trail

Doğa turlarını seviyorsanız Cape Town size çok sayıda imkan sunmakta. Bunlardan en popüleri Hoerikwaggo Table Mountain Trail’de özellikle hiking sevenler için iyi bir tercih olacaktır.

Festivaller

2 Ocak Tarihinde Cape Town’ın kendine özgü yeni yıl festivali olan Cape Minstrels Carnival‘a katılabilirsiniz.

Her yıl Mart ayında geleneksel olarak Cape Argus Pick’n’Pay Cycle Tour 38.000’in üzerinde bisikletçinin katılımıyla düzenlenen bir etkinliktir.

Ayrıca yine Nisan ayının ilk haftası geleneksel Cape Town caz festivali de Dünya çapında ünlü cazcıları bir araya getiren bir festivaldir.

Cape Town’da Haziran ayının ilk haftasında geleneksel şarap festivali olan Wacky Wine Weekend düzenlenir.

Eylül ayının son haftası ise The Hermanus Whale Festival kutlanır. Bu festival Cape Town sahiline gelen balinalar için düzenlenir şehre 1 saat uzaklıktaki bir noktadan balinaların Cape Town’a dönüşünü izleyebilirsiniz

Aralık ayında ise Noel Güney Afrika’da coşku ve eğlencenin bir araya geldiği bir biçimde kutlanır.

Alışveriş

Shimansky

Güney Afrika ve Cape Town’ın en büyük zenginliği olan elmasların işlendiği son derece sıradışı tasarımlar sahip takıların sergilendiği Shimansky elmas ve değerli takı alışverişi için son derece ideal bir dükkan.

Old Biscuit Mill

Cape Town’ın en büyük ve kapsamlı sokak pazarı sayılabilecek Old Biscuit Mill çok sayıda ürünün satıldığı bir alan. Uygun döviz kuru nedeniyle güzel fırsatlar yakalayabileceğiniz Old Biscuit Mill Cape Town gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Bay Harbour – The Market

Cape Town’ın önemli alışveriş noktaları arasında Bay Harbour – The Market gelmektedir. Özellikle farklı lezzetleri tatmak isteyenler için Bay Harbour – The Market çok sayıda yiyecek seçeneğinin satıldığı bir mekan özelliğindedir.

African Trading Port

Afrika kıtasının en büyük pazarları arasında yer alan Cape Town’da African Trading Portçok önemli bir yere sahiptir. Özellikle diğer Afrika ülkelerinde üretilmiş ürünlerin yer aldığı bu alışveriş noktası hediyelik eşya almak isteyenler için oldukça ideal bir seçenek sunuyor.

Canal Walk Shopping Centre

Canal Walk Shopping Centre Cape Town’ın en görkemli mimari özelliklere sahip alışveriş merkezi. Ülke genelinde satılan önemli ürünleri bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Shoe HQ

En son modalardan da ileri avant-garde ürünleri bulabileceğiniz ayakkabıları yok pahasına Shoe HQ‘dan alabilirsiniz. Cape Town alışveriş noktaları arasında ayrıcalıklı bir yeri olan bu mağazada sadece ayakkabı özelinde ürünler yer almakta. Çok uygun fiyatlara alışveriş yapmanın avantajını arıyorsanız Shoe HQ bir cennet.

Cavendish

Cape Town’ın ödüllü alışveriş merkezi olmakla gurur duyan Cavendish 250 elit dükkanla faaliyet gösteren bir ticaret merkezi. Sinema salonları, restoranları ve kahve dükkanlarıyla güzel bir alışveriş tecrübesi yaşayabileceğiniz Cavendish Cape Town alışveriş noktalarından bir tanesi.

Rug Warehouse

Güney Afrika’nın önde gelen halı firması Rug Warehouse evine Cape Town’dan şık bir anıyla dönmek isteyenleri bekliyor. Güzel bir halıyla Cape Town alışveriş planınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. Ayrıca farklı tasarımlara sahip özgün ev tekstili ürünleri de Rug Warehouse’ta bulabilirsiniz.

The Paddocks

Adını Güney Afrika’nın tarihi liman ticaretinden alan The Paddocks Cape Town’un en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesi. Alışveriş seçeneklerinin yanı sıra bu merkezde otuzdan fazla restoran ve güzellik salonu bulunmakta.

Cape Quarter

Eğer turistik alışveriş merkezlerini tercih etmiyorsanız Cape Quarter aradığınız yer olabilir. Cape Town sakinlerinin sıklıkla tercih ettiği farklı ve göz alıcı tasarımıyla Cape Quarter sadece alışveriş değil seyirlik bir yer.

Gece Hayatı

RedHerring

Arkadaşlarınızla çıkacağınız bir Cape Town turunda RedHerring’e mutlaka uğramalısınız. Cape Town’ın popüler eğlence merkezleri arasında yer alan RedHerring farklı yemek ve içki seçenekleri ile sizi bekliyor.

Julep Bar

Cape Town’ın popüler barları arasında Julep Bar da yer almaktadır. Özellikle yolunuz Long Street’e düştüyse kesinlikle Julep Bar’da bir kokteyl içmenizi öneriyoruz.

Alexander Bar

Cape Town’da sıcak ve eğlenceli bir akşam geçirmek için Alexander Bar son derece uygun bir seçenek. Sıra dışı dekorasyonu ve sıcakkanlı insanları ile Alexander Bar’ı çok seveceksiniz.

Knock Knock Bar

Özelikle Cape Town gençlerinin tercih ettiği Knock Knock Bar son derece sıcak bir atmosferle konuklarını ağırlıyor. Cape Town’ın popüler eğlence mekanları arasında yer alan Knock Knock Bar hareketli bir gece geçirmek isteyenler için ideal.

Asoka Bar

Asoka Bar Cape Town’da ziyaretçilerine seçkin bir lounge hizmeti sınıyor. Çağdaş iç dizaynı ve sosyal atmosferiyle Asoka Bar Cape Townnight life aktivitelerinin merkezinde yer alan bir mekan.

Barmooda

DJ ve house müzikten hoşlananlar için Barmooda Cape Town’da harika bir gece fırsatı sunuyor. House müziğin ünlü sanatçıları Cape Town’daBarmooda’da sahne alıyorlar. Smart/casual bir giyim kuralı olan Barmooda’da eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Bossa Nova

2001 yılında kurulan Bossa Nova kısa sürede Cape Town’ın sevilen gece kulüpleri arasına girmeyi başardı. Salı ve Perşembe günleri özel salsa geceleri düzenlenen bu mekanda eğlenceli bir gece geçirmemek neredeyse imkansız!

Adres: 43 Somerset Road, Greenpoint, Cape Town

Karma Lounge

Cape Town hava durumu elverişli olduğunda tercih edilen bir numaralı gece kulübü.CampsBay‘de denizin hemen yakınında bulunan ve geniş bir terası bulunan bu gece kulübünde yerel DJ’lerin en güzel performanslarına şahit olabilirsiniz. Bavul.com’da ayrıca şehrin hava durumuna dair detaylı bilgiler bulmanız mümkün.

Tin Roof

Daha çok öğrencilerin tercih ettiği Tin Roof gençlik enerjisini dışarı taşıyan bir mekan. Kalabalık dans pistinde yer almak için kapı açılışı olan saat 20:30’da orada olmakta yarar var.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Tadına Bakmadan Dönmeyin: Afrika’ya özgü barbekü “Braai”, okyanus balıkları, bir çeşit kurutulmuş et olan “Biltong”, dalyan köfteye benzeyen “Bobotie”, görüntüsü paskalya çöreğine tadı ise lokmaya benzeyen “Koeksisters” tatlısı, Afrika’nın meşhur dana etiyle yapılan geleneksel Afrikaan yahnisi “Potjiekos”.

 • Kloof Caddesi üzerinde Arnold’da; timsah, zebra ve kunduz gibi egzotik hayvanların etlerini tadabilirsiniz.
 • Cape Town’da kahve kültürünün en iyi adresleri: Haas, Bean There, Truth ve Origin Coffee’yi şiddetle tavsiye ederiz.
 • Viski içmeyi seviyorsanız 460 çeşit viskinin sunulduğu Bascule Bar’ı mutlaka deneyin.
 • Cape Town’da en iyi burgerı Royale Eatery adresinde yiyebilirsiniz.
 • Granger Koyu’ndaki The Grand Cafe&Beach’in konseptini, en rafine yemekleri en rahat ortamda sunmak olarak tanımlıyor. Çıplak ayaklarla kumda oturup istiridye yemek ve şampanya içmek için doğru adres!
 • The Old Biscuit Mill’deki Test Kitchen Michelin yıldızlı şefi Luke Dale-Roberts ve menüsü ile şehrin en iyilerinden.
 • Şehrin yeni mekanı Mondiall hem güzel yemek yemek için hem de keyifli saatler geçirmek için ideal!
 • Cape Town’ın en popüler caddelerinden biri olan Bree Caddesi’nde yer alan Orphanage Cocktail Emporium’da akşam yemeği sonrası hoş vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Cape Town’a direkt uçuşları bulunmaktadır. Emirates, KLM, British Airways gibi firmalar ile aktarmalı şekilde gidebilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

 • Selam,
  Ben ve eşim 75’lerdeyiz ve gerçekten g.afrika görmek istediğimiz yerler arasında.. Ama maalesef bu yaşta kendimiz plânlayamayız ki daha önceleri bunu hep yapardık. Peki kiminle gitmeli? Bilmiyoruz. Bir bilebilecek kişiye soralım dedik ve o güzel, bilgi dolu yazınızı görünce size danışalım dedik. Ne dersiniz?
  Sevgiyle bol seyahatle kalın
  Serpil /Yiğit büyükeroglu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!