Canon’un Yüzü Natalie Amrossi; Harika Tatil Fotoğraflarını Nasıl Yakalarsınız ? 0

Fotoğrafçı Natalie Amrossi; “Tatildeyken satın almış olduğunuz hediyelik eşyaları kaybedebilirsiniz; fakat fotoğraflarınız sonsuza dek kalır” diyor. Canon şirketinin yüzü olan Amrossi’nin 50’den fazla ülkede çekmiş olduğu bir fotoğraf portföyü de mevcut.

Kendisi; “seyahat fotoğrafları sizi o destinasyonlara geri götürür ve size sahip olduğunuz o güzel zamanları hatırlatır” diyor.

Deneyimsiz fotoğrafçılar sakın korkmayın, bir profesyonel olmasanız dahi mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için Bayan Amrossi’nin önerilerini sizlere sunuyoruz:

Lüks Bir Fotoğraf Makinesine İhtiyacınız Yok: Unutulmaz fotoğraflar çekmek için yüksek fiyatlı ekipmanlara ihtiyacınız yok. Aslına bakarsanız akıllı telefonunuz da mükemmel bir şekilde işinizi görebilir; fakat 100 dolardan daha az bir maliyetle iyi bir kamera edinmeniz fotoğraflarınızın daha keskin ve iyi kalitede olması için değerli bir yatırım olacaktır. Seyahat ederken yanınızda taşıması kolay, kompakt, zoom özelliği olan bir kamera bulmaya çalışın, kameranın wi-fi özelliğinin de olması çektiğiniz fotoğrafları anında mobil cihazlarınıza aktarmanıza, aile ve arkadaşlarınızla onları paylaşmanıza imkan verir.

Bir Çekim Listesi Oluşturun: Seyahatinize çıkmadan önce yakalamak istediğiniz fotoğrafların bir listesini yapın ve buna örneğin; gün doğumunda Hindistan, Agra’da Taj Mahal gibi, günün zamanını da ekleyin. Gördüğünüz her şey tarafından etkilenmeniz çok kolaydır, yaptığınız liste sayesinde istediğiniz hiçbir fotoğrafı kaçırmazsınız. Ambrossi; “Listenizde 10-20 arasında arzulanan fotoğraf bulunması yeterli, fakat listeye sadece popüler yerleri dahil etmeyin. Büyük şehirde bir yerleşim bölgesi gibi daha az turistik fotoğraflar elde etmeyi amaçlamak, mekan duygusunu yansıtmanın yaratıcı bir yöntemidir” diyor.

Gün Doğumu ve Gün Batımı Fotoğrafları İçin Çabalayın: Bulunduğunuz destinasyonu zıt yönlerden gösterin, gün doğumu fotoğrafları daha az kalabalık anlamına gelir ve bulunduğunuz yerin yalnızlığını yakalayabilirsiniz, diğer yandan, gün batımı fotoğrafları ise bulunduğunuz destinasyonun nabzını yansıtma fırsatını size verir. “Gün batımı fotoğrafları, günün en canlı olduğu zamanları, toplanan kalabalıkları, yoğun caddeleri gösterir” diyor Amrossi. İlginç bir kontrast için aynı yerde hem gün doğumunu hem de gün batımını fotoğraflayın.

Spontane Olun: Bazı şeyleri planlamak iyi bir fikirken, sıra tatil fotoğraflarına geldiğinde her şeyi senaryonuza uygun olarak yapmayın, keşfederken hoşunuza giden her şeyi ister bir çiçek olsun isterse bir kafede konuşan yerel sakinler olsun çekin. Bu, albüm fotoğrafçılığına da yol açabilir.

Açılarla Deney Yapın: Amrossi’ye göre; yüksek ve alçak açılardan popüler çekim merkezlerini görüntülemek, eşsiz fotoğraflar yakalamanıza olanak sağlayabilir. Örneğin Eiffel Kulesi ’ni çekiyorsanız, yakınlardaki bir çatıdan çekim yapmayı ya da Zafer Takı’nın üst kısmından çekim yapmayı düşünebilirsiniz. “Açılı çekimler turistik bölgeleri yorumlamanın eğlenceli birer yöntemidir” diyor Amrossi.

Kapak Görseli: NYTimes

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe