Butik Oteller Neden Gezginlerin Tercihi?

Neden butik otel diye bana soracak olsanız değişik hallerinin her seferinde ağzımı açık bırakacak kadar beni etkilediğini söyleyebilirim …

Londra’nın ilk rock’n’roll butik oteli …

Sanctum Soho Otel’i, Metallica’dan Kirk Hammett’in klasikler arasında yerini almış Enter Sandman’ı odasında, gecenin bir vakti gitarıyla öylesine eğlendiği sırada yazdığı otel olarak kayıtlara geçmiş.

Tatil otelleri tatil tecrübesini zenginleştirecek türde yerler olmalı. Tatiliniz sırasında yerel lezzetlerle iç içe geçmenizi, tarihinden bir parça hissetmenizi ve sadece anı olmanın ötesine geçebilecek tecrübeleri sağlamalı.

Butik otellerin tüm bunları nasıl bir araya getirdiğine gelecek olursak, öncelikle büyük zincir otellerin ruhu olmayan profesyonel yaklaşımından barındırmazlar ve evinizden uzakta eviniz olacaklarını iddia etmezler. Butik oteller es geçmemeniz gereken kendine has yerler olup, kafanıza yerleşen klasik tatil fikrinin dışında tecrübe sunan yerlerdir.

Başka sebepler sıralayacak olursak gerçekçi olmaları, sizin için her zaman orada olmaları, az görülür türden olmaları, lüksü yeniden tanımlamaları ve bunu uygun fiyata yapmaya çalışmaları.

Butik oteller her zaman doğal dokuyu kullanmaya önem verir ve ziyaret ettiğiniz şehrin sunduğu cazibe merkezlerine, alışveriş yerlerine yakın yerlerdedir. Değişik bir konaklama ortamında vakitlerini dolu dolu geçirmek isteyen müşterileri hedeflemektedirler.

Butik oteller daha küçük yapılanmalar oldukları için ziyaretçileri ile daha yakın ilişki kurabiliyor. Yani yarım cevaplar yerine tatmin edici cevaplar alabilirsiniz, geri bildirimleriniz daha hızlı cevaplanır veya sürekli müşteri iseniz tercihleriniz daha çok hatırlanır. Büyük zincir otellerindeki resmi ilişkiler yerine bu tarzı tercih eden pek çok kişi var.

Belli bir seviyede olan kalite anlayışları butik otelleri diğerlerinden ayrı kılar. Bu mimari ayrıntıları, dekorasyonu ve hatta belli ünlüleri düzenli olarak misafir etmeleri bile olabilir. Yani muhakkak bir noktada diğer yerlerden ayrılırlar.

Lüksü yeniden tanımlamalarına gelince altın klozetlerden bahsetmiyorum tabi ancak akıllıca yapılmış düzenlemeler ve tercihler ile kendinizi iyi hissedeceğiniz türden lüks. Ya da eşi benzeri olamayacak ürünlerin mevcudiyeti, örneğin Louis XIV mobilyaları, bir zamanlar Elvis’in oturduğu koltuk veya Liz Taylor’a ait bir vazo gibi. Bu ürünlerin bulunduğu odaların tamamen bu malzemeden esinlenerek ona iltifat edecek şekilde dekore edilmesi gibi bir lüks.

Bütün bunların sizin bütçenizi aşacağını düşünmekte haklı olabilirsiniz hatta bazılarının fiyatlarını gördüğünüz zaman Marriott daha bile iyi kalabilir ancak pek çok butik otel aynı derecede özgünlüğü uygun fiyatlara sunuyor. Gösterişli olmalarını bekleyemeyiz ama özgünlük ve fiyat hizmet dengesinde en iyi seçenekleri sunduklarına şüphe yok.

Sonuç olarak konaklama seçiminiz bütçe, konum, kişisel tercihleriniz ve tabi ki müsaitlik durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor. Bir sonraki tatilinizde butik otel seçimi yaparak tatil anlayışınızda bir değişiklik deneyebilirsiniz.

Kapak Görseli: Manita Boutique Hotel | Agoda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!