Rusya’nın En Büyük Otobüs Firması Busfor 20 Milyon Dolar Yatırım Aldı.

Online otobüs bileti programı Busfor 20 milyon dolar tutarında fon topladı ve bunu Doğu Avrupa’daki baskın konumunu daha da güçlendirmek ve yeni pazarlara açılmak için kullanacağını açıkladı.

Busfor, uzun mesafe otobüs pazarının sadece Avrupa ve Güneydoğu Asya’da 50 milyar dolar değerinde olduğunu söyledi.
İşletme 2012 yılında kuruldu ve Rusya ve Doğu Avrupa genelinde çalışıyor. Buna ek olarak Tayland’da da görev yapıyor.

Busfor, otobüs şirketlerine kendi sistemleri aracılığıyla bilet satmaları için uygun teknolojiyi sunuyor ve 5.000 otobüs şirketiyle anlaşmaları bulunuyor. Şirket böylece aylık 2 milyon civarında rezervasyon işlemi yapıyor.

Busfor ayrıca Moskova ve St Petersburg arasında sefer yapan kendi otobüs firmasına da sahip.

busfor-ua

Elde edilen para, pazarlama çabalarını geliştirerek ve geçen yıl yapılan satışların üç katına çıkarılmasından sağlanan fayda ile, şirketin Rusya ve diğer pazarlardaki dominant konumunu güçlendirmek için kullanılacak.

Busfor yeni pazarlara açılmak için bir franchise modeli kullanmayı planlıyor.

Son raundu ise özel sermaye şirketleri Baring Vostok ve Elbrus Capital yönetti. Busfor’un ana firması GillBus için 2014 Haziran ayında 3 milyon dolar değerinde A serisi yönlendiren InVenture Partners da kendi payını artırdı.

InVenture’ün portföyü taksi uygulaması Gett’i de içeriyor.

Baring Vostok aynı zamanda Rus arama motoru Yandex’te de kayda değer bir hisseye sahip. Yandex şu anda NASDAQ listesinde bulunuyor ve bu yazı kaleme alındığı sırada 6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!