Bulut Pasaportlar Geliyor. Peki Ne Kadar Güvenli? 1

Biyometrik verilerinin, dijital fotoğraflarının ve diğer kimlik bilgileri gibi kişisel bilgilerinin dijital olarak bir bulutta depolanması sayesinde insanların uçakları yabancı bir ülkeye iniş yaptığında herhangi bir doküman göstermek zorunda kalmadan geçişlerini sağlayan bulut pasaport fikrine bayılıyoruz.

Sadece bir dakikalığına, değerli tatil zamanınızı sınır kontrolünde kuyruğa girerek harcamak yerine daha hızlı ve verimli akıllı kapılardan geçtiğinizi hayal edin! Bu durum, ayrıca seyahatlerinize gerçekleştirirken daha az endişeleneceğiniz anlamına da geliyor!

Avustralya Rakiplerinden Önde

Görünüşe bakılırsa Avustralya Federal Hükümeti bu teknolojiyle ilgili olarak en az bizim kadar heyecanlı. Geçen yıl bulut tabanı pasaport fikrine dayalı yeni bir teklif uygun bulundu. Fikir, ilk olarak Kambera’da Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen diplomasi odaklı bir yazılım geliştirme toplantısında (hackathon) ortaya atıldı.

Yapılan açıklamaya göre; Federal Hükümet, Yeni Zelanda ile geçen yıl Ocak ayı sonuna kadar görüşmeler gerçekletirdi. Dışişleri Bakanı Julie Bishop; tamamen dijital olan bir pasaportu geliştirmek ve hayata geçirmek istediklerini dile getirdi. O dönemde yaptığı açıklamaya göre geleceğin neden bulut pasaportlarda olduğunu hissettiğini şu sözleriyle açıkladı: “Avustralya dünyanın en güvenli pasaportlarına sahip olmaktan gurur duyuyor; ancak kapsamlı ve kullanışlı yeni teknolojilerle birlikte bunu çok daha iyi bir şekilde yapmaya elverişli hale gelebiliriz.”

E-pasaportlardan Daha İleriye Gitmek

Avustralya’da, Birleşik Krallık’ta ve diğer birçok ülkede olduğu gibi e-pasaportu olan yeni pasaport başvurucuları için bir sorun var. E-pasaportlarda, pasaport sahibine ait; fotoğraf, isim, cinsiyet ve pasaport numaralarının yer aldığı bir çip mevcut. E-pasaport sahipleri bu teknolojiyi benimsemiş ülkelere için gümrük hizmetleriyle diyaloga geçmeden ülkeye giriş yapabilmek için uygun olunup olunmadığını kontrol eden bir makineyi kullanarak giriş yapabiliyorlar; fakat yine de fiziksel bir pasaport taşıma problemi çözülebilmiş değil. İşte bu yüzden insanların fiziksel bir pasaport olmadan seyahat etmeleri noktasında bulut pasaport argümanı güçleniyor.

Güvenlik Endişeleri

Bugünlerde, herhangi bir yeni teknolojik gelişmede de olduğu gibi bulut pasaport kullanımı başlamadan önce güvenlik gereksinimleri de düşünülmek zorunda. Bulutta depo edilen bilgiler bilgisayar korsanları için bulunmaz hint kumaşı gibi.

Avustralya Dışişleri Bakanı, bu yeni teknoloji için yapılan denemelerde güvenliğe olağanüstü önem verildiğinin güvencesini verdi ve şöyle dedi; “eğer bulut pasaportlar güvenliğe elverişli olmasaydı bunu yapmazdık. Biz sadece yeni fikirlerin denemelerini gerçekleştiriyoruz ve görüşmelerin de erken bir aşamasındayız, bulut pasaport fikri mutlaka mümkün olan en yüksek güvenlik temeline oturtulacaktır.”

Tabi bir de; insanların fotoğrafların ya da bilgilerinin yabancı gümrük organları ya da yabancı kolluk kuvvetleri tarafından depolanabilmesi meselesi mevcut; fakat bu tehlikeyle birlikte biz bulut pasaportların gelecekte gerçekten de varolacağını; ama fiziksel pasaportlarımızı kağıt parçalayıcısına atmadan önce de biraz zaman alacağını tahmin ediyoruz.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.