Bu İtalyan Köyüne Taşınanlara 2000 Euro Ödeme Yapılacak 0

Avrupa’nın yaşlı nüfusunun hızla artması ve genç nesilin ise kırsalı bırakıp büyük şehirlere göç etmesi ile köy ve kasabalar hızla boşalmaya başladı.

İtalya‘nın kuzeyindeki Liguria bölgesinde yer alan Bormida’da bu yerlerden biri. Nüfusu 400’ün altına inen Bormida’nın tamamen terk edilmiş bir beldeye dönüşmesini engellemek için Belediye Başkanı bir teşvik programı hazırladı.

Belediye Başkanı Daniele Galliano “Bu köye taşınacak kişilere 2000 euro ödeme yapmayı ve belediyeye ait evlerin de büyüklüklerine göre 50-120 euro arası kira alınacağını” belirtiyor. Ev satın alacaklara ise düşük ücretlerin yanı sıra vergi kolaylıkları da öneriliyor.

Henüz belediye meclisi projeyi onaylamasa da Başkan Galliano’nun Facebook hesabına talep yağmaya başladı. Galliano’ya yalnızca İtalya’dan değil, Hindistan, Kanada ve ABD gibi birçok ülkeden de mesaj geldiği belirtiliyor.

İtalya’da geçen yıl yayımlanan bir raporda, nüfus yaşlanması ve iş sebepli göç gibi nedenlerle 2430 köy ve kasabanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmişti.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.