Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brezilya’lı yetkililer kitap okuma alışkanlığını artırmak için çok başarılı bir çalışmaya imza atmış bulunmakta. Bu uygulamada kitaplar metro bileti olarak kullanılabilmekte.

Senede ortalama iki kitap okunduğu gerçeğiyle yüzleşen yetkililer bu oranı artırmak için ülkenin en büyük yayınevlerinden biriyle anlaşarak metro bileti olarak kullanılabilecek bir kitap koleksiyonu hazırladılar. İlk etapta on adet kitap ile hazırlanan bu koleksiyon boyut olarak da küçük kitaplar içerdiği için taşıması da kolay olmakta.

kitaps

23 Nisan’da kutlanan dünya kitap günü sebebiyle Sao Paolo metro istasyonlarında 10.000 adet kitap dağıtıldı. Her kitap için 10 adet ücretsiz geçiş hakkı tanınmış durumda. Ayrıca bu 10 geçişten sonra kitaplara internet üzerinden tekrar kredi yüklenebilmekte. Bu sayede insanların kitapları başkalarına hediye ederek kitap okuma alışkanlığının artmasına yardımcı olacakları düşünülüyor. Proje şu anda istenilen geri dönüşü almış durumda ve kısa süre içerisinde Brezilya‘nın diğer şehirlerine de uygulanması bekleniyor.

Ayrıca bu kampanya Cannes Lions Festivali‘nde promosyon ve outdoor alanında gümüş,  tasarım alanında ise bronz madalya almış durumda.

Yorumları GösterYorumları Gizle

2 Yorum

Yorum Yaz