Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Booking.com’da üst sıralarda çıkmak gelirinizi arttırmada büyük rol oynar. Arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda görüntülenirse, konaklamak için otel arayan kişilerin sizi tercih etme olasılığı o doğrultuda artar.

Bu tıpkı bir sitenin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasıyla aynıdır. Bu sıralamada popülariteyi en doğal yollarla sağlamanın yolu ise “SEO”‘dan geçer.

“SEO”(Search Engine Optimization) internet üzerinden iş yapan kişilerin aşina olduğu bir kavramdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

Booking.com‘da tıpkı Google gibi kendi kriterlerine uygun olan otelleri kullanıcılara üst sıralarda göstermektedir.

Booking.com Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Booking.com, veritabanında yer alan otelleri kullanıcılara sunarken 7 farklı kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Bu 7 farklı kriterin sonucunda oluşturulan algoritma ile kullanıcılar her aramada farklı otelle karşılaşırlar.

Müsaitlik. Potansiyel rezervasyonları hiçbir zaman geri çevirmeyin. Bu madde sıralama kriterlerini etkileyen belki de en önemli maddedir. Oda sayınız az veya odalarınızı farklı periyotlarda satışa kapatıyorsanız bu sıralamadaki konumunuza olumsuz olarak etki edecektir. Booking.com bu kriteri haklı olarak, kullanıcıyı siteden kaçırmamak istediği için koymuştur. Bu kriterdeki olumsuzluğu ortadan kaldırmak için her zaman odalarınıza yüksek sayıda müsaitlik vermelisiniz.

Dönüşüm. Rezervasyon yapanların, sayfanızı ziyaret edenlere oranı dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Bu oran ne kadar yüksek ise Booking.com aramalarında o derece üst sıralarda yer almaktasınız. Çünkü bu oran sizin pazarlanabilen, değerli bir otel olduğunuzu gösterir ve bu nedenle Booking.com sizi üst sıralara taşıyarak satışlarınızdan kâr elde etmek ister.

Dönüşüm kavramını basit bir örnekle açıklamak gerekirse;

Otelinizin Booking.com’da yer alan tanıtım sayfasını son 30 günde 10 bin kişinin ziyaret ettiğini varsayalım. Bu ziyaretçilerin 125 tanesi ziyaretlerini rezervasyon yaparak tamamlamış olsun. Bu durumda sizin dönüşüm oranınız 125/10000 = %1.25 oluyor. Bu oran ne kadar yüksek olursa, yani ne kadar çok kişi ziyaretlerini rezervasyon yaparak tamamlarsa sizin sıralamada ki yerinizde o kadar iyi oluyor.

Dönüşüm oranını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bunların en başında otelinizin tanıtım sayfasının içerik olarak misafiri tatmin etmemesi yer alır. Misafir sayfanızda yer alan içerikleri tatmin edici bulmayabilir, otelinize ve odalarınıza ait fotoğraflarınızı beğenmemiş olabilir ya da ödeme ve iptal politikanız uygun gelmemiş olabilir bu durumda rezervasyon yapmadan yani dönüşüm sağlamadan ayrılır. Bu da sizin dönüşüm oranınıza negatif bir etki yapar.

Bu yüzden Booking.com üzerinde yer alan otel tanıtım sayfanıza ilgi çekici içerikler girip, misafirlerin hoşuna gidebilecek şekilde fotoğraflar yüklemelisiniz. Bu şekilde insanları cezbederek, dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

İptaller. Yapılan rezervasyonlar ister otel tarafından ister kullanıcı tarafından iptal edilmiş olsun, booking.com bunu hoş görmemekte.. Ne olursa olsun iptal sayınızın çok olması sizin üst sıralarda yer almanıza mani olacaktır. Eğer misafirin kredi kartından dolayı bir sorun oluştuysa ve sizin de müsaitlik durumunuz varsa rezervasyonu iptal etmeden beklemeniz daha iyi olacaktır. İptal etmeden önce misafir ile iletişime geçmeniz daha faydalı olacaktır. Böylelikle hem kendi kazancınızdan olmamış olacaksınız hem de booking.com’daki sıralamanıza olumsuz etki yaratmamış olacaksınız.

Doğru Ödeme. Bildiğiniz gibi Booking.com üzerinden yapılan rezervasyonların komisyonlarını her ay düzenli olarak Booking.com’a düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemelerinizde yaşayacağınız aksaklıklar, gecikmeler sizin Booking.com’da ki sıralamanız direk etki etmektedir. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor olmanız büyük önem taşımaktadır.

Komisyon. Booking.com’un rezervasyon başına aldığı komisyon %15’tir. Fakat bu oran esnektir ve bu oranı yükseltebilir yani değiştirebilirsiniz. Komisyon oranızı belirli bir stratejiye göre arttırmak otelinizin sıralamadaki konumuna direkt etki eder. Yani booking.com komisyon oranı yüksek olan otelleri öne çıkararak otel pazarlamanıza katkıda bulunur. Otel doluluğunuzun yüksek olduğu dönemlerde komisyon oranlarınızı azaltarak karlılığınızı yükseltebilirsiniz.

Fiyatlar. Sizinle aynı seviyede bulunan otellere göre fiyatlarınız düşük ya da yüksek olması sıralamanıza etki eden bir diğer faktördür. Muadil otellere göre fiyatlarınızın düşük olması, rekabetçi bir politika yürüttüğünüzü gösterir ve bu sizi aramalarda üst sıralara taşır.

Fotoğraflar ve İçerik. Potansiyel misafirler her zaman mükemmel ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar görmek ister. Eğer otelinizin fotoğrafları profesyonel çekilmemiş ve yüksek çözünürlüklü değilse bu sıralama da sizi geriye atacaktır. Aynı zamanda Booking.com’da yer alan tanıtım sayfanızın içeriklerinin tam olarak eksiksiz doldurulmuş olması büyük önem arz etmektedir. Booking.com extranet’inde yer alan içerik skorunuzun %100 olması sizi her zaman rakiplerinizden daha avantajlı duruma getirecektir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz