Bir Gezgin Olarak Yabancı Dil Öğrenimine Nasıl Yaklaşmalı

Yolculuk boyunca karşılaşılan insanlarla iletişim kurma olanağının bulunmayışı. seyahat etmenin en çok hayal kırıklığı yaratan yönlerinden birisi olma niteliğini taşıyor. Bu durum, nereye seyahat ettiğinize bağlı olarak rahatsız edici sonuçlara yol açabilir.

Pek çok gezgin, yabancı dil uzmanı olmaktan hayli uzak, ancak kendi çekingenliklerinden kurtulmaya ve bu şekilde kendi kültürel ufuklarını genişletme arayışını sürdürmeye çalışıyorlar.

İhtiyaç duyduklarından daha uzun bir süreyi yabancı dil derslerinde harcayan insanların tavsiyelerine göre, işte gezginler için yabancı dil öğrenmeye yönelik bazı ipuçları:

Kullanabileceğiniz birkaç kelime ve cümle öğrenin

Başka bir dilde birkaç kelime bilirken hata yapmanız mümkün değil. Gittiğiniz her yerde; “merhaba”, “lütfen” ve “teşekkür ederim” sözlerini yazabiliyor olduğunuzdan emin olun. Hayal edebileceğiniz üzere, bu liste Avrupa boyunca sırt çantanızla seyahate çıktığınızda oldukça geniş bir hal alabilir.

Hafızası zayıf olanlar için bunların kalıcı hale gelmesi birkaç deneme gerektirebilir, ancak sonunda istenen noktaya erişilebiliyor.

Cesurca bir hamle olsa da, bir adım daha atıp bazı bütünlüklü cümleleri de bu çabaya dahil edebilirsiniz.

Seyahat ederken – hatta gündelik yaşamınızda yapmayı sevdiğiniz şeyleri düşünün. Bu bakımdan alakalı olan şeyler, gelecekteki seyahatlerinizde öğrenmeye değer şeyler olarak ortaya çıkacaktır.

Örneğin; bir arkadaşınızın ziyaret ettiği her ülkede nasıl bira siparişi vereceğini ve nasıl iltifat edebileceğini öğrendiğini düşünün. Arkadaşınız kendi ülkesinde barlara sıkça uğruyor ve kendi dilinde iltifatlar edebiliyorsa, bunları başka bir dile aktarması oldukça kolay olacaktır.

Sözgelimi kullan-at plastik ürünlere yönelik bir nefretiniz varsa, kimi dillerde içkilerinizi pipet olmadan istemenin yollarını öğrenebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, bu çabalarınız bazen işe yarayabilir.

Eğer uzun soluklu seyahatlere çıkıyorsanız, kendi ülkenizde ya da yurtdışında alabileceğiniz derslere yatırım yapın

Dünyanın, belirli bir dilin yoğun bir biçimde konuşulduğu bir bölgesine seyahat ediyorsanız, söz konusu dile kendinizi önceden alıştırmamakla kendinize gerçekten büyük bir kötülük yapıyorsunuz demektir.

Kendiniz için işe yarayacak dil derslerini bulmak zor olabilse dahi, dil öğrenmeye yönelik kişisel başarıların en büyüğünü bu derslerde elde edebilirsiniz. “Bu siyah bir bluz” ve “Şu köpek üzgün görünüyor” ve benzeri şeyleri bilmek sizi belirli bir noktadan öteye götürmeyeceği için seyahat ederken kullanabileceğiniz cümleleri anlamayı isteyeceksiniz.

Her iki durumda da ders almanın bir zararı olmayacağı söylenebilir – başlangıç seviyesinde hızlandırılmış bir kurs, seyahatlerinizin üzerine bir şeyler koyabilmeniz için size temel parçaları sunacaktır.

İşte bir fikir – neden seyahat edeceğiniz ülkede dil dersleri alma arayışına girmiyorsunuz? Orta Asya’ya seyahat etmeden evvel Kırgızistan’ın Bişkek şehrine yerleşip Rusçanızı geliştirdiğinizi hayal edin. Veya Berlin’de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlerken, bir ay boyunca şehirde Almanca öğrendiğinizi düşleyin.

Siz içine dalmak istediğiniz sürece, dil öğrenme konusunda pek çok macera sizi bekliyor.

Cesur olun. Açıkça ve yüksek sesle konuşun.

Kimi insanlar sözcükleri ağızlarında uzun süre geveleyebiliyor ve utangaç olabiliyor; ki bu durum, bu insanların dil öğrenme becerilerini ciddi ölçüde etkileyebilir. İnsanlar genellikle ne söylemeye çalıştıklarının farkında olurlar, ancak bunu yanlış yapmaktan ve “başka bir kişinin hislerini incitmekten” çekindikleri için o çizgiyi aşamıyor gibi görünüyorlar.

Çok saçma, değil mi? Yabancı insanların dilini öğrenmeye ve onlarla iletişim kurmaya çalıştığınız için onların güceneceğini hayal etmek oldukça zor. Kendi dillerini konuştuğunuzu düşündüklerinden ve sizinle konuşmaya başlayacaklarından dolayı endişelenebilirsiniz. Böyle bir durumda omuz silkerek sadece “Üzgünüm, ne söylediğinizi anlamıyorum.” diyebilirsiniz. Bu o kadar da korkunç bir şey değil.

Kelimeler ve cümleler öğrenmek ve bunları yüksek sesle söylemeye çalışmamak anlamsızdır. Öyleyse, bunu deneyin. Bir yabancı dili, başlangıçta sandığınızdan daha iyi derecede öğrenmiş olduğunuzu keşfederek kendinizi şaşırtabilirsiniz; ki bu sadece iyi bir şey olarak değerlendirilebilir.

Dilleri, sadece onların “zor” olduğunu veya öğrenmek için şık olmadığını düşündüğünüz için göz ardı etmeyin

Tayca öğrenmek “anlamsız” görünebilir, ancak Tayland’da yaşıyorsanız ve yakın zamanda oradan ayrılma planlarınız yoksa? Aynı şekilde, daha pratik olduğunu düşündüğünüz için İspanyolca öğrenmeye karar verebilirsiniz, ancak Arapça’nın dünyadaki en güzel dil olduğunu düşünüyorsunuzdur.

Bir yabancı dil öğrenmek büyük ve çetin bir sorumluluk üstlenmek demektir. Bu yapmak isteyeceğiniz bir şey olmalıdır ve bunu günlük olarak duyarsanız size çok faydası olacaktır.

Zaman zaman edineceğiniz, birkaç yabancı sözcüğün bilgisi bile seyahatlerinizde bir fark yaratacak ve genel özgüveninizi arttıracaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!