Bilim ve Sanat Temalı Otel, Hotel EMC2 Chicago’ya Geliyor 0

Otel estetiğinin soğuk ve kişiye özel olmayan çözümlerle tanımlandığı günler çoktan geride kaldı. Hotel EMC2 (E=MC2 formülü üzerinde oynanarak bulunmuş bir isim) şıklığın ve lüksün, sosyallikten uzak tutkuları ve yaratıcılığı dışarıda bırakmadığını kanıtlıyor.

Sanatın ve bilimin yakınsaklığından ilham alan tuhaf ögelerle ve alışılagelmişin dışında bir tasarımla dolu olan bu butik otel, konuklarını görsel olarak uyarılmış ve entelektüel olarak kendilerine ilham aşılanmış bir konumda tutma ümidini taşıyor.

Chicago’nun ünlü bulvarı Magnificent Mile (Muhteşem Mil) üzerinde yer alan otelin ön cephesi, ışıklarla ve derinlikle oynayarak yoldan geçenlerin gözlerini kamaştıran ve onlara içeride neler bulabileceklerine dair bir fikir veren yansıtıcı, geometrik şekillerden oluşuyor.

Konukları lobide, 2 metreden daha uzun (7 ayak=2.13 metre) bir zoetrop (animasyon filmlerinin öncüsü olan, 19. yüzyıla özgü, harekete geçirildiğinde bir hareket illüzyonu yaratan optik bir oyuncak) karşılıyor. Konsept, Leonardo da Vinci’nin meşhur bir sözüyle tamamlanıyor: “Sanat bilimini inceleyin. Bilim sanatını inceleyin. Duyularınızı geliştirin – görmeyi öğrenin. Her şeyin, diğer her şeyle bağlantılı olduğunun ayırdına varın.” Bu alıntı, konuklara, otelin içeriden dışarıya tasarım konsepti boyunca rehberlik ediyor.

Görsel: Darris Lee Harris

Otelin, gayet uygun düşen bir biçimde Albert ismine sahip olan restoranı, içki içmek isteyenlere ilginç bir çözüm sunuyor. Tavandan bara doğru uzanan, avizelerden ilham alan, yaklaşık 3.5 metre uzunluğundaki cam bir makine olan “demlendirici”, Yiyecek & İçecek Direktörü Rebecca Royster tarafından geliştirilen, ev yapımı likörleri konuklara sunuyor.

1920’lerin laboratuvar tasarımlarından esinlenen 195 oda, eski usul bakır boruları çağrıştıran kırmızı altından aksesuarlar ve mobil cihazlar için metalik akustik yükselticileri barındırıyor. Belki de en radikal tasarım parçası, odanın merkezinde yer alan ve etrafını çevreleyen bir perdeye sahip transparan bir kabin olan banyo veya ona verilen ismiyle “wet lab” (yaş analiz laboratuvarı) olarak göze çarpıyor.

SMASHotels’in Başkanı ve CEO’su Scott Greenberg otel ile ilgili olarak şu sözleri söylüyor: “İnsanların sanatı ve bilimi iki ayrı disiplin olarak birbirinden ayırması hep ilgimi çekmiştir; ben bu ikisini aynı şey olarak görüyorum.”

“Eşsiz otelimiz, bu temel konseptlerin simbiyotik ilişkisine saygı duruşunda bulunacak ve geleneksel konuk ağırlama deneyiminin ötesine geçecek. Her fırsatta hayal gücünü ve inovasyonu eğiterek, onlara ilham kaynağı olarak ve onları ateşleyerek, konukları her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğuna dair kavrayışlarını genişletmeye davet edecek.”

Marriot International’ın, “tam anlamıyla başka hiçbir şeye benzemeyen” eşsiz özellikleri bünyesinde barındıran İmza Koleksiyonu’nun bir parçası olan Hotel EMC2, kapılarını, gecelik konaklama ücreti 249 dolardan başlayan ücretlerle Mayıs 2017’de açacak.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe