Bernina Express ile İsviçre’den İtalya 0

Şu ömrü hayatımda gitmek, görmek ve keşfetmek istediğim o kadar çok yeni yer var ki.. Önceden gidilmiş, görülmüş, hali hazırda keşfedilmiş yerleri yeniden gezip hatırlarını sormaktan bahsetmiyorum bile zaten! Ama hayat tüm bu istekler için çok kısa sanki. Yüz yaşıma kadar bile yaşasam -ki öyle yapmayı planlıyorum- gidip göremediğim pek çok yer olacak, biliyorum.

Gerçekleştirmek istediğim yolculuklardan biri de Şu: Bernina Express‘e atlayıp, Davos’tan (İsviçre) Tirano’ya (İtalya) gitmek. Amacım kesinlikle Davos’u ya da Tirano’yu görmek değil. O şehirler hakkında hiçbir şey bilmiyorum desem yeridir. Amaç, o yola çıkmak, kuzeyden güneye İsviçre Alpleri’ni tren camından seyretmek. Zaten amaç hep yolculuğun kendisidir benim için. Gitmeyi de dönmeyi de gezinin kendisinden bile daha çok sevdiğim olmuştur çokça.

Bu rota 2008 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi‘ne alınmış. Tren, Rhaetian Railway isimli bir İsveç firmasına ait. Yolculuk toplamda dört saat sürüyor ve bu süre içinde 196 köprü ve 55 tünelden geçiliyor. Yolculukta ulaşılan en yüksek nokta 2,253 metre.

Fotoğraflar büyüleyici. Sanki masal diyarına bir yolculuk yapılıyor gibi. Bana Harry Potter’daki Hogwarts Express’i anımsatıyor bu görüntüler. Bu yolculuk da sanki öyle büyülü, mistik bir şey, yani tadından yenmez kategorisinde.


En kısa zamanda trenlerime ve bu rotadaki yolculuk biletime sahip olmayı diliyorum. Amin.

3 kez interrail yapmış olan tren delisi MARTI

Not: Tren biletleri ve diğer bilgiler için www.rhb.ch adresine bakabilirsiniz.

Kaynak: Gezgin Martı

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe