Avrupa’nın En İyi Şehir Plajları

Yaz geldi güneş çıktı ve dört bir yanda şehirler nehir kıyılarını üstünkörü cennetlere dönüştürüyorlar. momondo en iyi şehir plajları için rehberlik ediyor.

Mayonuzu giyin, en şık güneş gözlüğünüzü ve çok fazla güneş kremini de unutmayın. İşte hem şehrin tadından mahrum kalmayacağınız hem de kumsalda tembel bir günün keyfini süreceğiniz en iyi 9 şehir plajı, hem de şehrin tam merkezinde!

Paris Plajı, Paris

Sen nehri boyunca yer alan Paris Plajında hamakta kitap okuyan insanlar.

Binlerce ton kum alın, az biraz palmiye ağacı, şezlonglar, pırıltılı vücutlar ve ardı arkası kesilmeyen dondurma satıcıları bir araya geldiğinde Paris Plajını oluştururlar. Paris Riviera’sı Louvre’dan Pont Sully’e değin Sen nehrinin sağ kıyısında 3 kilometre boyunca uzanır.

Yaz aylarında nehir kıyısının belli bölümleri trafiğe kapatılmaktadır. Bu sayede bikini, mayo ve şapkalarıyla sokağın ortasında uzanıp adeta gerçek dışı bir deneyim yaşayan binlerce Parisli ve turiste katılabilirsiniz. Dikkat, g-string, üstsüz bayanlar veya nudist izleyicilere kesin bir yasak var.

Paris plajının temeli son derece popüler ve ücretsiz etkinlik olan Şehir Babaları 2002’ye dayanmaktadır. İlk başlarda tatile çıkmaya gücü olmayan binlerce Parisli’nin fırsat değerlendirdiği bir etkinlik olarak düşünülse de bu proje tüm şehir tarafından bir anda benimsenmişe benziyor. Artık her yaz ayında milyonlarca kişi belediye binasının yanındaki plaja akın etmektedir.

Islands Brygge Liman Plajı, Kopenhag

İnsanların Island Brygge Liman Plajında denize girdikleri bir yaz günü.

Kopenhag şehir merkezinde plaj hayatı! Bu bir çok kişiye çekici gelmekten uzak bir manzara olabilir. Buna rağmen Danimarka’nın başkentindeki bu plaj görüntüsü oldukça canlı ve enerjik bir yerdir. En azından yaz boyunca güneşin parladığı şu bir kaç gün boyunca.

Yerel yönetimler tarafından temizlenmeden önce burası endüstriyel ve köhne bir limandı. Günümüzde ise Islands Brygge dalmak için en popüler yer olarak görülüyor. Bu günlerde Kopenhag’ın bu cazibe merkezi genç delikanlıların fit vücutlarıyla, yeni mayoları ve dalış stilleri ile karşı cinsi etkilemeye çalıştıkları son derece popüler bir noktadır.

Her ne kadar sadece havuzun iç kısmında yüzmeye izin varsa da dışta bulunan suya atlayanları görmek oldukça sık rastlanan bir durumdur. Akşam üstü saatlerinde su kenarındaki çimenlik alan barbekü yapan, müzik dinleyen ve alkollü herşeyi içen insanlarla dolup taşar.

Hidropark, Kiev

Kiev’in şehir görüntüsüne karşı hareketli Hidropark plajı.

Rusya’nın Kırım yarımadasını tartışmalı bir şekilde topraklarına katması ile birlikte Ukrayna en bakir plajlarından birini kaybetti. Yine de Ukrayna’da plaj görüntüsünü yakalamak mümkün. Hatta denizden yüzlerce kilometre içerde Kiev’de bile.

Sıcak yaz günlerinde, sadece kısa bir metro yolculuğu ile ulaşılan Hidropark’a büyük bir insan topluluğu gitmektedir. Dnipro nehri boyunca yer alan plajlar voleybol oynayan, yüzen ve lezzetli kebab mangal yapan insanlarla dolup taşmaktadır. Bu bölgede aynı zamanda bir casino, çıplaklar plajı ve dünyanın en büyük açık hava spor salonu bulunmaktadır. İnsan daha ne ister ki?

Güney Kıyısı Plajı, Londra

Güney Kıyısı Plajı adı verilen ince kumsalda sakince zaman geçiren insanlar.

Londra için hayat plajdır… biraz hayalgücü ile birlikte. Eğer gerçek kumun peşindeyseniz o vakit Thames nehrinin güney kıyısına inmeniz gerekir. Thames gelgitleri olan bir nehirdir. Bu yüzden günün belli zamanlarında su çekilerek görece pis kumdan geniş bir kuşak ortaya çıkarır.

Bu durum inatçıları yolundan alıkoyamaz, bununla birlikte çoğunlukla az sayıda insan kum ve çakılların arasında dikkatlice yürümektedir. Nehir boyunca yüzen, kimi oldukça ilginç, kimisi de … hmm, pek ilginç olmayan molozları göz önünde tutarsak bu plajda parmak arası terlikler tavsiye edilmez.

Blijburgaan Zee, Amsterdam

Blijburgaan Zee’de Blijburg yazan pano ve arka planda gün batımı.

Blijburgaan Zee kelimenin tam anlamıyla Amsterdam’ın eğlenceli göçebe plajıdır. Amsterdamlılar’ın plaj köşkünün kırsal, organik plajında belirgin derecede rahat, bohem Havana geceleri atmosferiyle dolup taştığı bir gerçektir. Yaratıcı şekilde hazırlanmış tarzı Blijburg’e doğal bir plaj atmosferi katmaktadır.

2003 yılında açıldığından beri Blijburg, Amsterdam’ın en popüler kırsal plajı olmuştur. Plaj Ljburg adasının doğu tarafında üç farklı yeri kapsamaktadır. Buradaki insanlar Blijburg ile basitçe, “blij”, mutlular. Kim olmaz ki?
Şenlik ateşi, festivaller, canlı müzik, temalı partiler, yaz içkileri, Dünya çevresinden vejeteryan ve organik yiyecekler ve *davullar çalar* … burada yüzmek yasal!

Yaam, Berlin

Yaam Beach, Berlin.

İşlenmemiş, yağmurlu ve okyanustan uzakta – Berlin bir plaj barı bulacağınız bariz yerlerden değildir. Yine de şehir, Spree nehri boyunca bir kaç plaj olsa da, Alman başkentini, sıcak yaz günlerinde, bir nevi tropik cennete dönüştürmek için Baltık kıyılarından veya şehirdeki inşaat alanlarından kamyonlarla taşınan kumlar ve yapay palmiye ağaçları ile mümkün olmaktadır.

Şehrin en popüler ve kesinlikle en rahat plaj barı ise Yaam’da bulunan Friedrichshain’dır. Mekan Berlin’in en iyi reggae ve Karayip tınılarının öncülerindendir. Barda aynı zamanda seçkin Karayip yemekleri ve içkilerini de bulmak mümkün.
Yaam kumsalı sadece sakinlik anlamına gelmemektedir. Burada gerçekten eğlenceli konserler, birbirinden farklı spor karşılaşmaları ve çocuk oyun alanları da yer almaktadır.

Žlutélázně, Prag

Žluté lázně

Avrupa’nın ortasında karayla çevrilmiş bir başkentin ortasında olmanız plaj hayatının zevkelerinden mahrum kalmanız anlamına gelmez. En azından Prag’da durum böyle.

Prag’ın en büyük plajı Vltava nehri boyunca masa tenisi, futbol, voleybol, petanque (bovlinge benzer bir Fransız oyunu), tırmanış veya hamakta tembelce dinlenme olanağı sunmaktadır. Plajın çocuk havuzu ile harika bir denge sağlayan restoranı (harika bir bira bahçesi ile birlikte), WiFi bağlantısı, DJ müzikleri ve evet çıplaklar bölümü de bulunmaktadır. Vltava’nın doğu kıyısında (harika güzellikte ormanlık falezin altında) bir kaç tramvay Vysehrad kalesinin güneyinde durur. ZluteLazne sıcaklayanlar için serin bir ortam sunar.

Brüksel Plajı, Brüksel

Brüksel plajındaki duşlarda eğlenen çocuklar.

Avrupa Parlamentosu’nun üyeleri, diplomatları ve AB internleri ofisteki uzun ve sıcak günün sonunda serinlemeye nereye gidiyorlar dersiniz? Cevap tabii ki Brüksel Plajı.

Sıcak yaz aylarında Brüksel Kanalı boyunca yer alan parke taşlı rıhtımlar dışardan getirilen kum, palmiye ağaçları ve şezlongların yardımı ile bir plaja dönüştürülür. Şemsiye altında serin meyve kokteyli ardından plaj voleybolu oynamak için ideal bir yerdir.

Långholmen Plajı, Stokholm

Långholmen Plajında gün batımını izleyen insanlar.

İsveç yaz aylarında sıcak ve nemli olmaz, genel olarak daha serin ve keyiflidir. Tıpkı başkent Stokholm’ün atmosferi gibi insanlar da çok uzun İskandinav günlerinin tadını Stokholm’ün etkileyici adalar denizinin tertemiz sularına dalarak çıkarmaktalar.

Eski hapishanenin hemen kuzeyinde yer alan Långholmen adasındaki Långholmen Plajı Stokholm’ün en iyi bilinen ve popüler şehir plajıdır. Sıcak haftasonları son derece kalabalık olan plaj çimenlerde piknik yapan ailelerin ve yüzme platformunu ele geçiren gürültücü gençlerin akınına uğramaktadır.

Güneşin tadını çıkarmak ve sakince zaman geçirmek için mükemmel bir yer olmasının yanında hemen yakında bulunan dondurmacı sayesinde kolayca serinleyebilirsiniz.

Kaynak: Momondo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!