Avrupa’daki En Ucuz 8 Havayolu Firması 1

Bu yazıda Avrupa’da ucuz havayolları olarak bilinen belli başlı firmaların artılarıyla ve eksileriyle incelemeye çalışacağız. Ayrıca Türkiye’den Avrupa’ya yapılan uçuşlarda hangi ülkeler için hangi havayolunun daha cazip olduğuna kısaca değineceğiz.

1-) RyanAir

RyanAir.logo-150x150Avrupa’da ucuz havayolu diyince akla gelen ilk firma tabii ki bir İrlanda şirketi olan Ryan Air. Yaptığı akıl almaz kampanyalarla vergiler dahil 1 €’ya dahi uçuran Ryan Air, bir çok seyahat tutkunun gözdesi durumunda. Sabah Milano’dan çıkıp öğle yemeğini Amsterdam’da yiyen akşamına da Roma’ya giden, bu ve buna benzer milyonlarca kombinasyonla çok ama çok ucuza gezen insan sayısının hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğunu söylemeliyiz. Özellikle Avrupa’nın büyük şehirlerine uçuyorsanız, websitesi ilk incelenmesi gereken firma kesinlikle  Ryan Air.  Ryan Air’le ilgili  birkaç küçük ipucu vermek gerekirse ne yapıp edip bir “visa electron” kart edinin. Herhangi bir kredi kartından yolculuk başına 5 € masraf alan Ryan Air’in, visa electron’dan hiç masraf almadığını belirtiyoruz. Bu durumun sadece Ryan Air’e özgü olmadığını, hemen hemen tüm ucuz hava yolu şirketlerinde durumun böyle olduğunu belirtmekte de fayda var. İkinci ipucu ise biletlerin alınacağı zaman hakkında. Ryan Air’de bilet fiyatları inanılmaz değişken. Özellikle bazı geceler inanılmaz fiyatlara bilet bulmak mümkün. Diğer bütün ucuz hava yolu şirketlerinde olduğu gibi Ryan Air’de de biletlerin uçuş tarihinden çok önce alınması ucuz bilet bulmak konusunda kritik bir önem taşıyor.

Ryan Air’le ilgili bir diğer ilginç ayrıntı da uçak biletlerinin numarasız satılmasından dolayı uçağa ilk binme esnasında müthiş bir yer kapma savaşının olması. Aslında bir çok ucuz hava yolu firması biletlerini numarasız olarak satıyor olmasına rağmen, Ryan Air, EasyJet gibi firmaların diğerlerine göre çok daha fazla kalabalık olması bu yer kapma savaşını inanılmaz boyutlara çıkartıyor.

Web Sitesi :   http://www.ryanair.com

2-)EasyJet

Ucuz uçuş diyince akla gelen bir diğer firma ise  Easyjet. İngiltere merkezli bu firmadan da  Ryan Air kadar olmasa da çok ucuz fiyatlara bilet bulmak mümkün. Diğer tüm ucuz hava yolu şirketinde  olduğu gibi alınan biletlerin iadesinin olmadığını belirtmekte fayda var.  Bunun verdiği özgüvenle özellikle Easyjet’de, kapasitesinin üzerinde rezervasyon olayı tavan yapmış durumda. Birçok uçuşta nasıl olsa 50-60 yolcu gelmez diyip kapasitelerinin çok üstünde bilet sattıklarını zaman zaman bu yüzden zor durumlara düşebiliyorlar. Easyjet’in bizleri ilgilendiren en önemli özelliği ise gidiş dönüş yaklaşık 75 euro’dan başlayan fiyatlarla İstanbul – Londra arası uçak bileti alabilmemiz. Birçok kullanıcıya göre konforunun Ryan Air’e göre yüksek olduğunu da söyleyebiliriz.

Web Sitesi:  http://www.easyjet.com

3-) GermanWings

Eskisi kadar olmasa da çok ucuz biletler bulabileceğiniz bir diğer firma da, Germanwings. Erken bilet alanın daha ucuza uçtuğu bir sisteme sahip olan Germanwings’den, gideceğiniz tarih belliyse vergiler dahil 30 Euro’ya kadar bilet mümkün. Alman disiplininden gelmesiyle de son derece güvenli ve ilkeli çalıştıkları söylenebilir.  Eskiden bir bölümüne sahip olan Lufthansa 1 Ocak 2009′dan beri şirketin tek sahibi durumunda. Eğer gideceğiniz tarih çok önceden belliyse ve Almanya’ya umayı düşünüyorsanız  kesinlikle sitesini takip etmekte fayda var. Germanwings ile ilgili ilginç bir bilgi ise “Blind Booking” isimli daha önce kimse tarafından denenmemiş bir sisteme sahip olması. Bu sistem sayesinde nereye gideceğinizi bilmeden çok ucuz fiyatlara bilet satın almak mümkün.

Web Sitesi:  http://www.germanwings.com

4-) WizzAir

Barcelona, Milano, Köln, Brüksel ve İstanbul gibi büyük şehirlerden Prag, Budapeşte, Varşova, Bükreş, Sofya gibi doğu Avrupa şehirlerine oldukça ucuz fiyatlara bilet bulmanın mümkün olduğu firma ise, Wizzair. Erken bilet alanlar için oldukça avantajlı fiyatların olduğunu söylemeliyiz. Özellikle diğer ucuz hava yolu firmalarının pek fazla sefer düzenlemediği şehirlere vergiler dahil yaklaşık 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla bilet satın almanın mümkün olması Wizzair’i oldukça ayrıcalıklı kılıyor.

Web Sitesi:  http://wizzair.com

5-)Corendon

Özellikle Türkiye’den Einhoven, Amsterdam, Rotterdam, Brüksel gibi Benelüks ülkelerine ucuza uçabileceğiniz havayolu firması ise, Corendon. Diğer ucuz hava yollarının aksine koltuk numarası alarak uçuyor olmanız ve 25 kg bagaj sınırınızın olması Corendon’un en büyük artısı. Eksisi ise diğer havayollarının aksine kredi kartıyla ödeme de 10 Euro ekstra ücret alması ve yüksek havaalanı vergilerinin olması. Charter bir firma olmasından dolayı rötar konusu zaman zaman problem olsa da, uçacağınız güne çok yakın tarihlerde bile oldukça ucuza bilet bulmanızdan dolayı web sitesi sürekli takip edilmesi gereken firmalardan.

Web Sitesi:  http://www.corendon.com/

6-)JetAirFly

Tui’ye bağlı bir başka Low Cost havayolu olan JetAirFly, özellikle Belçika’da faaliyet göstermektedir. İstanbul Sahiba Gökçen Havalanı’ndan Brüksel veya Charleroi aktarmalı olarak Avrupa’nın birçok bölgesine oldukça uygun fiyatlara bilet alabilirsiniz. En büyük artısı büyük şehirlere gidiyor olması.

Web Sitesi:  http://www.jetairfly.com/en/

 

7-) Vueling

Ucuz havayolu şirketleri arasında özel bire yer sahip şirket ise, İspanya kökenli Vueling. Diğer ucuz hava yollarının aksine bilet fiyatlarını herşey dahil olarak gösteriyor olmalarıyla ve çok kullanışlı web siteleriyle, İspanya ya da yakınına yapılan uçuşlar için güzel bir alternatif Vueling. Kesinlikle en büyük artısı ise, büyük şehirlerdeki bilinen hava alanlarına iniyor olması Vueling’in. Bu sayede şehir merkezine gitmek için ekstra ücretler ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Sonuç olarak ucuz havayolu firmaları içerisinde kaliteli bir hizmet sunuyor Vueling.

Web Sitesi:  http://www.vueling.com

8-)TUIfly

Avrupa’nın en büyük turizm şirketi  TUI’ye ait olan TUIfly, Avrupa’daki bir diğer ucuz havayolu şirketi. Özellikle Antalya’dan Almanya’ya  ve İstanbul Sabiha Gökçen’den Franfurt ve Hannover’a yapılan uçuşlarda sağladığı ekonomik fiyatlarla göz dolduruyor. Bir diğer ucuz Alman havayolu şirketi Germanwings’e göre çok daha kaliteli uçuşlar sağladığını söylemek de mümkün. Avrupa’nın herhangi bir yerinden Almanya’ya yapılacak uçuşlarda mutlaka bakılması gereken bir hava yolu şirketi.

Web Sitesi: http://www.tuifly.com

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe