Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İnsanoğlunun tarihini, neler başarabildiğini, neler üretebildiğini ve bahşedilen yetenekleri görmek, tanımak, anlamaya çalışmanın sonu yok elbette! Koskoca bir dünyaya yayılmış uygarlıkların, milletlerin, sanatçıların ürettiği eserlerini göreceğiniz ve Avrupa’da bulunan en iyi müzelerden bir liste hazırladık. İşte, Avrupa seyahatlerinizde programınıza eklemeniz gereken müzeler.

Musée du Louvre, Paris

Musée du Louvre

Yapımına 13.yüzyılda başlanan, dikdörtgen şeklindeki gösterişli bir saray binası olarak tamamlanması 20.yüzyılın ilk çeyreğini bulan Louvre Müzesi, bugün dünyanın en çok ziyaretçisi olan müzelerin başında geliyor. 7 bölümden oluşan müzedeki her eseri tek tek incelemeye kalkarsanız bir günde bu ziyareti tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz. Dünyanın sanat tarihindeki kıymetli hazinelerini müzede görebilirsiniz. Ayrıca cam piramidi andıran avludaki kubbesi ve bahçesinde de fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Mouseio Akropolis, Atina

Mouseio Akropolis

Büyük bir uygarlık, binlerce yıllık tarih ve geriye kalan, hayranlık uyandıran tarihi kalıntılar. Atina’nın tek tepesi üzerine kurulan Akropolis şehrinden çıkarılan objeler ve eserler müzede sergileniyor. Müzenin cam zemini sayesinde, ayaklarınızın altındaki tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Athena’nın uğruna inşa edilen Pantheon’un fresklerinin bir bölümünü görmeden, müzenin çıkış kapısından adım atmayın!

British Museum, Londra

British Museum

İnsanoğlunu tarihine ışık tutan ben önemli ve büyük müzelerden biri olan British Museum, 1753 yılında bir doğa bilimci olan Sir Hans Sloane’ın biriktirdiği on binlerce kitap, el yazması ve doğa bilimi nesnelerini sergilemek için kurulsa da zamanla birçok bölüm daha eklenmiş. Bugün 8 milyon eser ve objenin sergilendiği British Museum’un cam kubbeli kütüphane bölümü de başlı başlına mimari bir eser.

Museo del Prado, Madrid

Museo del Prado

Madrid’de krallık koleksiyonunu bir araya getiren ve 1819 yılında Madrid’in ikonik binaları arasına giren Museo del Prado resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş. Müzede resim ve heykel dışında çizimler, özel baskılar, madeni para koleksiyonu ve madalyalar da sergileniyor. Dünyaca ünlü İspanyol ve Hollandalı ressamların eserleri ise müzede ilk gözünüzün arayacağı eserler olmalı!

Musei Vaticani, Vatikan

Musei Vaticani

Rönesans mimarisinin mihenk taşlarını oluşturan Vatikan Müzeleri, dünya tarihinin en kıymetli heykellerini de kendi bünyesinde barındırıyor. Roma heykellerinden mezar taşları ve kitabelerine, Hristiyanlık lahitinden San Giovanni Bazilikası’ndaki kırmızı mermer Papa tahtına, Leonardo da Vinci’den Caravaggio’nun eserlerine kadar sanat ve dünya tarihine ilgi duyanlara cennetten bir dilim uzatıyor.

Galleria degli Uffizi, Floransa

Galleria degli Uffizi

Müzede sergilenen eserlerden önce Medici Ailesi tarafından inşa edilen saray binası büyülüyor insanı. Heykeller, tavan süslemeleri ve freskleri incelerken hayranlığınız artıyor. Daha sonra dünyanın en değerli eserleriyle karşılaşıyorsunuz. Boticelli, Tiziano, Martini, Ucello, Michelangelo, Rafaello, Remrandt ve Caravaggio’nun eserleri müzenin zenginliklerinden.

Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum

Hollanda’nın en büyük değerlerini görebileceğiniz Rijksmuseum Amsterdam’da zengin sanat ve tarih koleksiyonu sergileniyor. Müze ayrıca, Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve Asya sanatı koleksiyonuna sahip. Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ve Remrandt’ın şaheserleri karşısında insanoğlunun yeteneklerine bir kez daha saygı duyuyorsunuz.

Museo Guggenheim, Bilbao

Museo Guggenheim

Modern sanat müzesi olarak kurulan ve çağdaş mimarisi ile ödüle layık görülen Guggenheim Müzesi’nde resim ve heykellerden daha çok ön plana çıkan ise modern sanat objeleri. Kandinsky, Dali, Miro, Klee ve Matisse gibi ünlü ressamların eserleri kadar müze dışında yer alan 20 metre yüksekliğindeki yavru köpek heykeli Puppy de görülmeli.

National Gallery, Londra

National Gallery

Aslan heykelleri, süslü havuzlarıyla Londra şehrinin mimari yapılarına bir değer katan National Gallery aynı zamanda ev sahipliği yaptığı eserleriyle de bir sanat yuvası. 1824 yılında kurulan müzede bugün 2300 resim yer alıyor. 13.-19.yüzyıl dönemlerine ait bu koleksiyonda kimler yok ki: Botticelli, Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Degas, Cézanne, Michelangelo, Raphael, Bruegel, Titian, Renoir, Van Gogh, Caravaggio, Rubens, Poussin, Van Dyck, Rembrandt, Vermeer, Goya, Rousseau, Pissarro, Monet bu sanatçıların başında geliyor.

Gemäldegalerie, Berlin

Gemäldegalerie

72 odası bulunan Gemäldegalerie Sanat Müzesi 1830 yılında açılmış. 13.-18.yüzyıl dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzede Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Hans Holbein, Rogier van der Weyden, Jan van Eyck, Raphael, Titian, Caravaggio, Giambattista Pittoni, Peter Paul Rubens, Rembrandt ve Johannes Vermeer gibi dünyaca ünlü ressamların yapıtlarını görebilirsiniz.

Kaynak: Jabiroo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz