Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Genel olarak Avrupa, seyahat ve turizm çevresinde sahip olduğu mirasla, seyahat girişimleri için çekici bir zemin oluşturuyor. Kıta, çoğu sık seyahat eden yaklaşık 741 milyon sakini barındırıyor ve bu sık seyahatlerin gerçekleşmesi, ülkelerin birbirlerine yakınlığıyla ilişkili.

Demiryolları, ülke değiştirmek için kısa mesafelerden yararlanarak, Avrupa’nın turizmde başlıca itici gücü oldu. Zaman geçtikçe, bu mesafeler daha da azaltıldı, çünkü düşük maliyetli havayolları daha fazla varış noktasını daha kısa sürede erişilebilir hale getirmek için olaya müdahil oldu.

Daha fazla Avrupalı, hafta sonları yurtdışına çıkmak için havayollarını kullanmaya başladığında, aynı düşük maliyetli taşıyıcı model, Norwegian Air gibi markaların dünyanın her yerinden Avrupa’ya turist getirmesini sağladı. Aynı zamanda, nehir yolculukları da Avrupa destinasyonlarında popüler hale gelerek patlama yaptı.

Bugün, Avrupa – gelişen bir turizm endüstrisi ile eşanlamlı bir kıta –baskın bir seyahat ve turizm ekosisteminin hem avantajları hem de zorlukları ile uğraşıyor.

Modern Avrupa pazarlarında, ev sahibi şirketler bölgesel bilgilerini seyahat endüstrisi için dünya çapında alakalı bir ürüne dönüştürebilirler. Avrupa’da başlatılan yeni girişimler için edinilen bilgilerin ötesinde, birçok Avrupa ülkesindeki girişimciler için de güçlü bir destek sistemi var.

Startup Europe’un ekosistem analizine göre, toplam 36 milyar Euro tutarında fon alan 828.982 şirket var. Bu fonun çoğunu yakalayan şehirler arasında, Londra, Paris, Madrid, Berlin ve Amsterdam yer alıyor. Bu da aslında bu şehirleri, seyahat girişimleri başlatmak için Avrupa’nın en kazançlı yerlerinden bazıları olarak tanımlamamıza neden olan etkenlerden biri.

BERLİN

Geçtiğimiz 13 yıl boyunca, GetYourGuide kendisini küresel bir güç ünitesine dönüştürmeye devam etti. Şirket yakın zamanda Softbank liderliğinde tüm dünyada manşetlere giren 484 milyon dolarlık bir finansman turu düzenledi. Ekip, Berlin’in etkileyici büyümesini Avrupa’nın en iyi start-up şehirlerinden biri olarak yansıtan, gelişen bir seyahat girişim sahnesi hazırladı.

Bölgenin itibarı, uzun zamandır dünyanın en büyük seyahat ticaret ve destinasyon fuarı olan ITB’nin varlığıyla da destekleniyor. Etkinlik, dünyanın dört bir yanındaki seyahat, turizm ve otelcilik şirketleri için “mutlaka katılmalı” listesinde yer alan yeri güçlendirerek ayak izini genişletmeye devam ediyor. Şirket kısa bir süre önce, daha genç bir titreşim için eşzamanlı olarak düzenlenen ve seyahat alanında yeni başlayan girişimlere ve yeni teknolojilere odaklanan Berlin Seyahat Festivali’ni başlattı.

Berlin aynı zamanda oldukça eğlenceli ve şehirdeki yaşam kalitesini feda etmeden çalışmak ve yaşamak isteyen kurucular için de oldukça uygun fiyatlı bir yaşam maliyeti sağlayarak şehri cazip kılıyor. Endüstri uzmanlığının, kültürel yaşam tarzının ve satın alınabilirliğin güçlü kombinasyonu, Berlin’i yeni başlayanlar için çekici bir nokta haline getiriyor.

Yerel kaynaklar: Berlin Startup Scene Twitter list, Startup Grind Berlin, Techstars’ Startup Digest calendar of events, Travel Massive Berlin, SiliconCanals, Berlin Travel Club

Önemli yerel girişimler: GetYourGuide (turlar ve etkinlikler), Medigo (medikal turizm), Comtravo (iş seyahati yönetimi), Flyiin (uçuşlar API’si), Gogoro (mobilite), Metaplanner (takvim tabanlı gezi planlaması), Müşteri İttifakı (oteller için itibar yönetimi çözümü).

PARİS

Paris, Welcome City Lab ile seyahat ve turizme büyük bir girişte bulundu. Kamu / özel ortaklık, Paris’in küresel bir turizm mıknatısı olma konumunu güçlendirmeyi ve “turizmin geleceğini yaratmayı ve turizm inovasyonunun başkenti olmayı” amaçlamaktadır.

Organizasyon, benzersiz çalışma ortamı, inkübatör ve topluluk bağlantılarını bir Turizm İnovasyon Platformu olarak adlandırıyor.

Yerel yetenekler kadar küresel ağırlama markası Accor, Paris’in hemen güneyinde yer almaktadır. Şirket satın alma cephesinde oldukça aktif. Aynı zamanda “Açık İnovasyon” programı ile güçlü bir açıklama yapıyor ve burada yıkıcı fikirler ve yeni konseptler üzerine başlatılan çalışmalarla doğrudan işbirliği yapıyor. Bu “artırılmış misafirperverlik stratejisi” nin bir sonucu olarak, Accor’un ortaya çıkmakta olan Jo & Joe markası ve aynı zamanda 2022’de öncü bir ortak çalışma markası olmak üzere çalışan ortak WOJO ile ortaklığıdır.

Yerel kaynaklar: Paris Startup Scene Twitter list, SiliconCanals ( Tüm Avrupa’yı kapsar), Startup Grind Paris, Travel Massive Paris, Paris Startup List,

Önemli yerel girişimler: Mindsay (seyahat için tüm müşteri hizmetleri), BlaBlaCar (paylaşımlı yolculuk), MisterFly (Çevrimiçi seyahat acentası), PerfectStay (B2B seyahat paketleri), DayUse (konaklama), leCollectionist (tatil evi kiralama), HopStay (destinasyonlar için dijital asistanlar), WeClaim, ShopnGo (havaalanındaki mağazalarda akıllı teklifler), Flywallet (seyahat için fintech).

AMSTERDAM

Startup Europe’a göre, Amsterdam’ın Avrupa’daki toplam fon payı 1,67 milyar Euro oldu. Bu yatırımlar endüstriler arasında yönlendirilirken, Amsterdam seyahat ekosisteminde özellikle güçlü bir yere sahiptir: Booking.com’un küresel merkezidir. Yıllar geçtikçe (özellikle Priceline tarafından satın alındıktan sonra), şirket dünya çapındaki hemen hemen her şehirde, satış noktalarıyla büyük bir operasyon haline geldi. Şirketin hem kârlılığı hem de zihniyeti bakımından itibarı, Amsterdam’a çoğu şehirde rakipsiz bir uzmanlık ve sermaye temeli sunar.

Yerel kaynaklar: SiliconCanals (tüm Avrupa’yı kapsar), Startup Grind Amsterdam, Massive Amsterdam, Amsterdam Startup Scene Twitter list,

Önemli yerel girişimler: HotelChamp, Bidroom (sadece otel Çevrimiçi Seyahat Acentası, Tiqets (turlar ve etkinlikler), Viggo Smart Hotel (otel teknolojisi), Rezervasyon Müdürü (tatil kiralama teknolojisi), TripGems (turlar ve etkinlikler), Olery ( itibar yönetimi), TRVL (otel OTA, Polarsteps (seyahat takipçisi) FlyMya (Arama Motoru Reklamcılığı için Çevrimiçi seyahat acentası).

LONDRA

Brexit’in belirsizliğine rağmen, Londra yeni girişimciler için harika bir yer. Avrupa’nın geri kalanına ve altı havaalanına olan yakınlığı, Londra’yı Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları arasında köprü kurmak isteyen girişimciler için ideal bir yer haline getiriyor.

Londra’nın zaten seyahat teknolojisi çalışmaları için özel bir alanı var. Trampery’den yola çıkarak Traveltech Lab, “yenilikçiliği, işbirliğini ve yaratıcılığı geliştirmeyi hedefleyen ve seyahat endüstrisindeki büyük şirketlerle teknoloji girişimlerini bir araya getiren bir topluluktur”.

Eylül ayından itibaren, Voyager HQ da Londra’ya giriş yapacak. London events ekibi her ay seyahat sektöründe girişimciler arasında işbirliği ve düşünce liderliği sağlayan seyahat girişimcileri, teknoloji uzmanları ve şirket kahvaltıları, Pitch Nights ve Happy Hours için bir araya gelecek. JetBlue Technology Ventures’ın desteklediği, ve 10 Eylül’de düzenlenecek olan ilk Travel Pitch Night ile Voyager HQ başlangıç yapacak. Travel Pitch Night‘ta Londra’daki Voyager HQ topluluğu, yatırımcılara, kurumsal seyahat şirketlerine ve yerel topluluğa adım atmak için Avrupa’nın her yerinden seyahat girişimcilerini ağırlayacak. Panel, yarışmacılara canlı geri bildirim sağlayacak ve jüri ve izleyiciler, kazanan bir başlangıç şirketi seçimine yardımcı olmak için favorilerine oy verecek. Kitlenizdeki yerini korumak için kaydolun veya yenilikçi seyahat şirketinizi geliştirmek için başvurun!

Yerel kaynaklar: SiliconCanals (tüm Avrupa’yı kapsar), London Startups List, Techstars’ Startup Digest calendar of events, Startup Grind London, Travel Massive London, Traveltech Lab @ the Trampery, London Startup Scene Twitter list,

Önemli yerel girişimler: onefinestay (lüks tatil kiralama), Snaptrip (yalnızca üyelere özel konaklama), Hostmaker (tatil kiralama yönetimi), HouseTrip (tatil kiralama çevrimiçi seyahat acentası), winerist (yemek / şarap seyahati), Stasher (bagaj depolama), Loco2 (karasal çevrimiçi seyahat acentası), Triptease, OTA Insight, xCheck (Havayolları için reklam teknolojisi), Flexitech (seyahat endüstrisi için SaaS B2B çözümleri), CultureTrip (küratörlük deneyimleri), Selina (dijital göçebe topluluğu), Duffel (kesintisiz seyahat yazılımı), Nightly.travel (otel değiştirme platformu), Impala (otel verileri), Mitty (hepsi bir arada seyahat uygulaması), Landmrk (konum tabanlı deneyimler platformu), Firef.ly (akıllı cep seyahat arkadaşı).

MADRİD

Madrid, seyahat, konaklama ve havacılığın tüm yönlerine ulaşan seyahat teknolojisi şirketi Amadeus’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, danışman ve erken çalışan olarak hareket edecek canlı bir seyahat endüstrisi emektarı topluluğu var. Bu tür bir yerleşik topluluk, Madrid’i gerçekten ayrı kılıyor – ve aslında, etkileyici sayıda turizm odaklı başlangıç için ana üs görevi de gören Barselona’ya kadar uzanıyor.

Havacılık alanında seyahat girişimleri için Hangar51 dikkate alınması gereken bir konudur. İnkubatör, IAG tarafından yönetilmektedir, böylece katılımcılar doğrudan IAG Cargo, Vuelings ve Iberia’daki ekiplerle çalışabilirler. 10 haftalık program, Barselona veya Madrid’deki şirket paydaşlarıyla ortaklaşa çalışmaya başlıyor. Gerçek dünyadaki operasyonel ortamlara erişim, seyahat işletmelerine ürün pazarına uygun bulma ve gerçek bir iş ihtiyacını çözen istisnai bir ürün sunma konusunda bir destek sağlar.

Yerel kaynaklar: SiliconCanals (tüm Avrupa’yı kapsar), Startup Grind Madrid , Travel Massive Madrid, Madrid Startup Scene Twitter list, Madrid Impact Hub,

Önemli yerel girişimler: Spotahome (çevrimiçi ev kiralama), Pangaea (Çevrimiçi seyahat acentası), Cabify (paylaşımlı yolculuk), OnTruck (isteğe bağlı lojistik), Alma (kentsel hareketlilik), Traity (çevrimiçi itibar), eccocar (paylaşımlı araç), Smartvel, Minube (Çevrimiçi seyahat acentası), Triporate (B2B seyahat yönetimi).

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Mehmet Ortaç
    Posted 20 Ağustos 2019 10:34 0Likes

    Son dönemlerde Berlin’in kendini hissettiren bir çıkışı var. Almanya startup cenneti olma yolunda ilerliyor. Estonya bir ara çok revaçtaydı malum. Avrupa dışında ise bu aralar Tel Aviv bir hayli hızlı. Bu ülke ve şehirlere dikkat etmek gerekli. Türkiye neler yapmalı konusunu da tartışmalıyız.

Yorum Yaz