Atina’da Mutlaka Görülmesi Gereken 6 Yer 0

Eğer bu antik kenti, hakkını vererek gezmek istiyorsanız yoğun bir programa hazır olun. Atina’nın gezilecek yerler listesinde o kadar fazla nokta var ki keşif hiç bitmiyor!

Yedi tepe ve görkemli dağlarla sarılmış olan Atina’nın modern görüntüsünü biraz aralayıp, arkasında 3000 yıllık tarihiyle Batı Uygarlığının ilk izlerini görmek, demokrasi fikrinin tohumlarının atıldığı meydanlarda dolaşmak ve düşünsel dünyamızı yeniden şekillendiren filozofların şehrinde olmak, başlı başına bir ayrıcalık.

 

Antik Agora

İşte Antik Yunan’ın en önemli noktası. Bir zamanlar hem pazar yeri hem de toplanma, konuşma, tartışma merkezi olarak Aristo ve Platon gibi büyük dahileri ağırlamış olan Agora, günlük hayatın kalbi noktasındaymış. Günümüze kadar birçok yıkım geçirmiş olsa da konser salonları, tapınakları ile hala görkemini korumakta. Antik Yunan’ın büyük fikirlerinin ilk filizlendiği, politikanın, felsefenin, evrenin ve ilahi yasaların hayatın merkezinde olduğu yerde bulunmak oldukça heyecan verici. Etkileyici Agora Müzesi’nide ziyaret etmeyi de unutmayın.

lets-go-atina-03-825x600

Akropolis

Athena, Nike, Parthenon tapınakları ve daha birçok önemli yapıtıyla, sırf Yunanistan’ın değil, dünyanın harikalarından biri Akropolis. “Yüksek şehir” anlamına gelen Akropolis’in kalabalığı arasında birden etrafınızı üzüm salkımları sararsa hiç şaşırmayın. Buranın yerlisi onlar.

lets-go-atina-04-825x600

Plaka

Akropolis’ten hemen aşağı inin ve karşınızda Plaka’yı, yani Yunan kültürünün en otantik haliyle akıp gittiği bölgeyi bulacaksınız. Renkli, şirin ve dar sokaklarında sıralanmış dükkanları, kafeleri, yüz yıllık ağaçları ve yürüyüş yolları sayesinde kendinizi küçük bir tatil kasabasındaymış gibi hissedeceksiniz. Atina’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Plaka’nın her sokağında irili ufaklı Antik Yunan ve Roma kalıntıları ile Bizans kiliseleri ve son yüzyılın yapıları bir arada yükseliyor. Gün bitip de yapılan gezilerin yorgunluğu hafiften kendini göstermeye başladığında buradaki restoranların huzurlu atmosferinde dinlenmek çok keyifli.

atinada-gorulmesi-gereken-yerler-6

Zeus Tapınağı

Atina’ya gidip de Yunanistan’ın en büyük tapınağı olan Zeus Tapınağı’nı görmemek olmaz. Tamamlanması tam 700 yıl süren Zeus Tapınağı, devasa yapısıyla hala hayran bırakan bir etkiye sahip.

atinada-gorulmesi-gereken-yerler-5

Syntagma Meydanı

Helenik Dönem’de Parlamento Binası’nın bulunduğu Syntagma Meydanı, Atina’nın en gözde çekim noktalarından biri. Sadece turistler için değil, şehrin günlük yaşamında da oldukça önemli bir konuma sahip. Yeşillik alanlarına örtünüzü serin, pikniğinizi yaparken her taraftan kendini gösteren antik yapıların eşliğinde şehrin günlük yaşamını gözlemleyin.

Lycabettus Dağı

Atina’da Lycabettus Dağı’na günbatımı için gidilir. Bu kadar net bir misyonu vardır dağın. Önünüzde uzanan engin Atina şehrinin ve Ege Denizi’nin manzarasıyla oldukça romantik bir nokta. İsterseniz Aristippou Sokağı’ndan başlayıp yürüyerek isterseniz de füniküleri kullanarak dağa çıkabilirsiniz.

atinada-gorulmesi-gereken-yerler-2

Kaynak: Letsgo Dergi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe