Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıkladığı beyannamesindeki en büyük müjdenin Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak dev bir millet bahçesi olduğunu söyledi. Ayrıca şehir genelinde 30 bölgeye daha şehir parklarının yapılacağını belirtti.

1999 depreminden sonra yapılan değişiklikle, kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı 7 metrekareden 10 metrekareye çıkarılmasına rağmen, İstanbul’da bu miktar 3 metrekareden de az durumda bulunuyor.

Bu rakam dünyanın en büyük şehir parklarından birisini bünyesinde bulunduran New York’ta 23 metrekare…

Bu alanın toplam yüz ölçümü 11,7 milyon, tamamı bölge parkına dönüştürülürse bir anda İstanbul, Kanada’daki 4 milyon 49 bin metrekarelik Stanley Park’ın önünde yer alacak.

Dünyanın en bilinen kent parklarından biri olan ve 3 milyon 410 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan New York’taki Central Park’ı da gölgede bırakacak. Yapılması planlanan kent parkı, yine İngiltere Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Londra’nın ünlü Hyde Parkı’nın yaklaşık dört katı büyüklüğüne ulaşacak.

Atatürk Havalimanı arazisi üzerinde 1 milyon metrekarelik bölümde iç ve dış hatlar terminalleri bulunuyor. Bu bölümlerin korunması halinde bile yaklaşık 10.7 milyon metrekarelik alanda bölge parkı yapılması söz konusu olabilecek.

29 Ekim’de 150 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanı açıldıktan sonra Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın yerine Central park ya da Hyde park gibi devasa bir park yapılacağı belirtildi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz