Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Asya-Pasifik’te yolcu trafiği Mart ayında % 2.0 olarak ılımlı bir büyüme kaydederken, Orta Doğu’da ise % -0.3 oranında hafif bir düşüş gösterdi. Veriler, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından açıklandı.

Çin’de, yolcu trafiğindeki büyüme, yurtiçi taleplerin yavaşlamasını yansıtarak, geçen yıla göre yaklaşık % 1.1 arttı. Geçen yıla göre en fazla yolcu hacmine sahip olan ilk üç havaalanı Guangzhou (% + 4.5), Nankin (% + 4.3) ve Tianjin (% + 4.8) idi.

Hindistan, hem iç hem de uluslararası sektörlerde daha yavaş bir büyüme hızı yaşadı. Genel yolcu trafiği, Bombay’daki kısmi pist kapanmasından ve uçuş iptallerinin büyüklüğündeki artıştan olumsuz yönde etkilenerek geçen yıla göre % 2.7 azaldı.

Parlak noktalar, pek çok havaalanının kiraz çiçeği mevsiminde turizmdeki bir dalgalanmadan yararlandığı ve sağlam bir pozitif büyüme sağladığı Japonya ve Kore oldu. Tokyo Haneda, Osaka Kansai ve Seoul Incheon sırasıyla % 5.7, % 6.2 ve % 3.8 büyüdü.

Orta Doğu’da yolcu trafiğinin büyümesi esasen sabit seyretti. Bölgedeki en büyük havaalanı olan Dubai’de, Paskalya tatilleri de dahil hava yolculuğuna olan talep düşük olduğu için % 4,2 bir azalma yaşandı. Bununla birlikte, Doha, Muscat ve Sharjah gibi birçok havaalanı olumlu sonuçlar bildirdi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz