Arden Agopyan, Krizde Hotelrunner’ı Kurdu

Türkiye Turizm sektörü bu yıl hem içeriden hem de dışarıdan büyük bir zarara uğradı, yılın ilk yarısında Rusya’nın Türkiye’ye karşı yaptırımı dolayısıyla gelişlerde %12.5 oranında bir düşüş yaşanırken, güvenlik meseleleri ve Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi de sektörün durumunun kötüleşmesinde etkili oldu. Ancak her kriz bir fırsattır ve İstanbul merkezli online çalışan yeni bir işletme olan Hotelrunner bu dönemde işletmesini büyütmek üzere bir şans elde etti.

Şirket, kendisini otellerin Facebook’u olarak görüyor, çünkü işletme otellere online bir varlık (ya da profil ) göstermeden bir defa çok fonksiyonlu kontrol paneli aracılığıyla ücretsiz olarak paylaşım yapma imkanı sağlıyor. Şirket, kendisini acentalar ve oteller arasında bir ara bulucu olarak konumlandırmış durumda ve otellerin desteğini de kazanmak üzere otel hizmetlerine abonelik ve seyahat acentalarıyla ortaklık için avantajlı bir fiyatlandırma sistemi de geliştirmiş durumda.

Hotelrunner

Hotelrunner’ın bir avantajı da; Rusya’nın yaptırımının yalnızca geleneksel seyahat acentalarını etkilemiş olması, Rusyalı online tur operatörü Ostrovok ile kurulan ortaklık sayesinde Rus turistler yaptırım sonrası da Türkiye’ye gelebiliyorlardı. Rusya yaptırımları kaldırdı; fakat Hotelrunner ivme kazanmak için bu yöntemi kullanmaya devam ediyor ve bu yılın ilk yarısı için karşılığını da aldı.

Hotelrunner kurucusu ve CEO’su Arden Agopyan şirketin iddialı hedefleri hakkında; “gelecekte şirketimizin değerinin 1 milyar dolara ulaşmasını ve platformumuzda dünya çapında 4.5 milyon otelin bulunmasını umuyoruz” dedi.
Agopyan, oluşturduğu sisteme geldiği noktayla bağlantılı olarak sağlam bir şekilde inanıyor ve şirketin hızlı bir şekilde büyüyerek 127 ülkeden 21.000 aboneye (oteller) ulaşmasını da platformun ölçeklendirilebilirliğinin bir kanıtı olduğunu düşünüyor.

Agopyan; 125 seyahat acentasıyla çalışıyoruz ve yalnızca Ostrovok’dan günlük 30 otel alıyoruz” diyerek ekledi. Türkiye’den 20.000 otel şimdiden şirketin abonesi olmuş durumda, bu otellerin arasında; Ramada, Novotel, Sheraton gibi büyük zincir oteller yer alırken küçük butik oteller de mevcut.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!