Araç ve Otel Kiralama Hizmetini de Sunan Skyscanner’ın Cirosu %44 Arttı

2003 yılında Gareth Williams ve iki arkadaşı tarafından kurulan arama motoru devi şu anda aylık 50 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Evet, skyscannerdan bahsediyoruz. Bu arama motoru üzerinden geçen yıl satılan biletlerin değeri 9.9 milyar £.

İçeriğini genişleten bu arama motoru, işin içine otel ve araba kiralamayı da ekleyince cirosunu %44 artışa geçirdi. Şirketin büyük bir hissesi Çin seyahat şirketi Ctrip‘e ait. Birçok farklı siteden fiyat toplamaktan yorulan ve zamanı verimli kullanmak isteyen Gareth Williams ve arkadaşlarının fikri şu anda dünyaya hizmet ediyor.

31 Aralık 2016’da sona eren yıla ait  satışları 110 milyon £’dan 158 milyon £’a artarken, vergi öncesi karlar Ctrip’in satın almasına ilişkin bir defaya mahsus hisse payı ödemesinden dolayı 11 milyon £ ‘dan 7.3 milyon £’ ya geriledi. 10.5  £ olan işletme karı ise neredeyse ikiye katlanarak 19  £’a ulaştı.

Geçtiğimiz yıl 20.9 milyon rezervasyon yaptırılan sitenin yöneticisi “Şirket hedefi yalnızca gidilecek yerin seçimine yardımcı olmak değil, tüm yolculuğun büyük bir bölümüne sahip olmak” dedi.

Şirketten gelen son güncelleme ise Microsoft‘un kişisel asistan uygulaması Cortana ile anlaşmaya gitmesi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!