Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’dan, Gizli Uzay Seyahati Girişimi 0

elon muskAmazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, uzunca bir süredir gözlerden uzak bir şekilde, Blue Origin adlı girişimiyle uzay yolculuklarının maliyetlerini düşürmek üzere çalışmalar yapıyor. Bezos’ın 14 yıl önce kurduğu Blue Origin, kısa süre içinde çok daha fazla konuşulmaya başlanacak. Çünkü Bezos, Blue Origin’le NASA’nın Özel Uzay Taksisi diye bilinen Commercial Crew Development(CCDev) ihalesinde Boeing’in yanında yer almaya hazırlanıyor.

NASA’nın, astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve Dünya arasındaki ulaşımını sağlamak üzere özel bir şirketi görevlendireceği milyar dolarlık ihalede havacılık devi Boeing, Blue Origin, Elon Musk’ın SpaceX’i ve Sierra Nevada şirketleri rekabet ediyor. Bu görev için Rus roketlerine bağımlı olan NASA, bu sorunu yerel bir şirketin düşük maliyetli teklifiyle çözmek istiyor. Rusya’nın Kırım çatışması da bu konuya yeni bir aciliyet kazandırmıştı.

Hatırlayacağınız gibi Musk, geçtiğimiz Mayıs ayında SpaceX’in uzay seyahatleri maliyetlerinde önemli tasarruf sağlayan aracı Dragon V2’yitanıtmıştı. Gerek üretim süreci gerekse operasyonel becerileriyle endüstriden olumlu dönüşler alan Dragon V2, bu nedenle ihalenin de favorisi olarak da gösteriliyordu.

NASA’nın Uzay Taksisi ihalesinin sonuçlarının duyurulmasına az bir süre kala, The Wall Street Journal, hükümet ve özel sektörden konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberiyle, ihale sonucunun Boeing lehine olacağını paylaştı. Halihazırda yaklaşık 40 yıldır NASA ile birlikte çalışan Boeing’in, ihalenin erken aşamalarındaki finansal ve teknik gerekliliklerin tümüne cevap vermesiyle başarıya ulaşacağı söyleniyor. Boeing’in ihaleyi kazanması durumunda Sierra ve SpaceX’ten biriyle daha küçük bir kontrat yapılacağı da haberdeki bilgiler arasında.

blue origin 2

Halihazırda CCDev programının partnerlerinden biri olan Blue Origins, geliştirdiği yenilikçi Launch Abort System için NASA’dan 3,7 milyon dolarlık destek almıştı. Projenin birinci ve ikinci aşamalarına katılan şirketin aldığı toplam destekse 25,6 milyon dolardı.

Jeff Bezos’ın Uzay Takisisi girişiminde Boeing’in yanında yer alacağı bilgisinin farklı kaynaklar tarafından gündeme getirilmesiyle kesinlik kazandığı söylenebilir. Boeing’in dünyanın önde gelen savunma şirketlerinden Lockheed Martin ortaklığıyla kurduğu United Launch Alliance‘ın geliştireceği yeni roket motorunda Blue Origin’in de rol alması bekleniyor.

Blue Origin, uzay seyahati konusunda yaptığı yenilikler SpaceX’e benzerliğiyle dikkat çekiyor. Şirketin geliştirdiği yeniden kullanılabilir roketler ve dikey kalkış ve iniş yapabilme hedefleri Musk’ın adreslediği ve gündeme getirdiği konular oldu şimdiye kadar.

Blue Origin’in ihalenin sonuçlanmasıyla birlikte bilinirlik kazanması SpaceX ile rekabetine yeni bir boyut kazandıracak gibi görünüyor.

Kaynak: Webrazzi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe