Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eylül ayının son günlerinde, pek çok havayolu şirketi tarafından, yolcuların check-in işlemleri için kullanılan yazılımdaki bir arıza, dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarındaki on binlerce yolcunun gecikmeler yaşamasına yol açmıştı.

Yaklaşık 125 havayolu şirketinin kullandığı bir bilgisayar sisteminin, 28 Eylül sabahında arızalanmasıyla birlikte Birleşik Krallık’taki Heathrow ve Gatwick havalimanlarında uzun kuyruklar oluştu. Amadeus’un Britihs Airways, Air France-KLM ve Lufthansa tarafından kullanılan Altéa isimli sisteminin, yaklaşık 15 dakika boyunca devre dışı kalarak saatler süren rötarlara yol açtığı düşünülüyor.

Paris Charles de Gaulle ve Zürih’ten Washington D.C., Singapur ve Melbourne’e, pek çok havalimanındaki check-in masaları, arızadan etkilendi.

Heathrow havalimanı yönetiminin bir temsilcisi, Londra’da yer alan havalimanı dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında, az sayıdaki havayolu şirketlerinin, check-in sistemleri konusunda sorunlar yaşadığını belirtti.

Amadeus yetkilileri, arızanın 28 Eylül günü saat 10:30 sıralarında yaşandığını bildirdi. Tüm sistemlerin saat 14:30 civarında normal işleyişine geri döndüğü sanılıyor, ancak Gatwick havalimanı yetkilileri, olayı anlık bir IT hatası olarak tanımladı ve uçuşlarda rötarlara yol açmadığını, büyük çaplı hiçbir aksaklığın yaşanmadığını ileri sürdü. Amadeus’tan bir yetkili, olayın bir siber saldırı ile bağlantılı olduğu iddiasını yalanladı. Söz konusu yetkili, tüm bu karmaşanın, sistemin bakımı sırasında, arızalı bir sistem bileşeninden kaynaklandığını söyledi ve açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Söz konusu olay, dahili altyapımızla ilgiliydi. Bu olayın sonucu olarak müşteriler, belirli bazı servislerde aksaklıklar yaşadı. Amadeus teknik ekipleri, sorunun sebebini tespit etmek ve müşteriler üzerindeki etkileri ortadan kaldırmak için derhal harekete geçti. Amadeus, yol açılan aksaklıklardan dolayı müşterilerinden özür diler.”

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz