Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amadeus, havayolu şirketlerine projelerde ilerleme kaydetmeleri konusunda yardımcı olmak amacıyla “sprint” geliştirme teknolojilerini kullanmakta olduğunu bildirdi.

Dağıtım devi Amadeus, yaklaşık iki yıl önce Navitaire şirketinin satın alım operasyonu duyurulduğunda, Accenture ile kurulan ortaklığın bir parçası olarak Dublin’de bir İnovasyon Merkezi kurdu.

Halihazırda Dublin’de yer alan Accenture ofisinin bir parçası olan İnovasyon Merkezi, havayolu şirketlerinin yöneticilerine, fikirlerle ilerleme kaydetmeleri ve kullanım senaryoları bulmaları konularında ilham vermeyi hedefliyor.

Gündemdeki plan ise havayolu şirketlerinin yönetim ekipleriyle problemlerin tespit edilmesi konusuna vakit ayırmak olarak öne çıkıyor.

Bunun ardından, ele alınan meselenin veya konseptin, dışarıdan alınan uzman desteğinin dahil edildiği ve bir prototipin inşa ediliyor olacağı şekilde sonuçlanacak, beş günlük bir tasarım “sprint” sürecinden (belirli bir görevin, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde değerlendirmeye hazır hale getirildiği ürün geliştirme süreci) geçebileceği bir aşamaya gelmesi gerekiyor.

Accenture’ün seyahat bölümüne liderlik eden Carsten Weisse’ye göre havayolu şirketlerinin bünyelerinde, pek çok konuda denemelere girişmelerini sağlayacak uzmanlıkları bulunmuyor.

Söz konusu inovasyon merkezi, her ay iki havayolu şirketi müşterisine ev sahipliği yapmayı umuyor ve ileride otellere de hizmet verme arayışına girebilir.

Elde edilen sonuçlar, ortak kullanıma yönelik olabileceği gibi, bir farklılaşma noktası olarak geliştirilmesi halinde belirli bir havayolu şirketine özel olarak ortaya çıkabilir.

Amadeus yetkilileri, inovasyon merkezine ne kadar yatırım yapıldığına dair bilgi vermeyi reddetti, ancak her şirketten dörder kişi olmak üzere sekiz kişiden oluşan özel bir ekibe sahip olacağını bildirdi.

Birliğin Amadeus’taki lideri Andrea Marazzi, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

“Havayolu şirketleriyle ortaklık kurmak, hedeflerimizden birisi. İnovasyon için taze fikirlere sahip olmanız gerekiyor; böylece şirketler buraya gelip, kendi organizasyonlarına bir şeyler elde ederek dönüş yapabilir.”

Birlik, Amadeus teknolojisinin, ticari ürünlere yönelik bir veri katmanı gibi Accenture’dan gelecek hizmetlerle geliştirilebileceği pek çok alanı incelemeyi sürdürüyor.

Şirketler, İnovasyon Merkezi ile ayrıca robotik ve yapay zeka gibi alanlara doğru genişleme arzusunu taşıyor.

Kısa bir süre önce Amadeus’un düzenlediği Airline Executive Summit ismiyle gerçekleştirilen zirvede, yüz tanıma teknolojisini kullanan bir kimlik doğrulama sisteminin yanı sıra, havalimanlarında yolculara yardımcı olması için üretilen ve Pepper ismi verilen bir robot görücüye çıkarılmıştı.

 

Kaynak: https://www.tnooz.com/article/amadeus-accenture-innovation-centre/

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz