Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Alpar Turizm İstanbul Merkez Ofis Yöneticisi Cemil Balkan ile karayolu ulaşımı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle Hoşgeldiniz, Ziyaretçilerimize Kendinizi Biraz Tanıtabilir Misiniz ?

Alpar turizm geniş bir yelpazeye sahip aile şirketidir. şirket çalışanları genel olarak aile içinden seçilmektedir. uzun yıllar alt kademeden yetişen bireyler şirketin her unsurundan haberdar olarak üst kademeye doğru çıkmaktadır.bu doğrultuda ben de garaj servis sorumluluğundan, banko yönetimine ve buradan da istanbul ofis merkez yöneticiliğine kadar ulaştım.

Bize Alpar Turizm Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Alpar turizm 1972 yılında kurulan sadece uluslararası yolcu taşımacılığı alanında yer alan kurumsal bir şirkettir. gerek şirket sahipleri gerekse personelimizin etnik kökenleri doğu avrupa ve balkanlara dayanmaktadır. bu şirketimize çok artılar kazandırmıştır hem maddi hem manevi olarak bağlı olduğumuz ülkeler ile iş yapmak bize ekonomik kazanımların üzerine büyük hazlar kazandırmaktadır.

Türkiye ulaştırma pazarı yerine sadece yurtdışı pazarında yer almak bize yabancı ülkelerle işbirliği yapmayı ve şirketimizi farklı kulvarlara taşımamıza yardımcı olmuştur. Bu hem şirketimizde hem de ülkemizde kültürler arası bağlantıyı canlı tutmaktadır.

Otobüsle Yolcu Taşımacılığının Türkiye’deki Durumuna İlişkin Neler Söylersiniz?

Türkiye’de yolcu taşımacılığı nüfus yoğunluğu sebebiyle bu denli gelişmiştir. avrupa da ise durum biraz farklıdır, avrupa da karayolu ile yolcu taşımacılığı daha yeni yeni filizlenmektedir. avrupalı karayolu ile ulaşımı genel olarak gezi ve tatiller haricinde pek kullanmaz biz de ise durum biraz farklı kalabalık nüfus gerek ekonomik açıdan gerekse yoğunluk açısından bu sistemin gelişmesini sağlamıştır. Bizde halk otobüsü şehirlerarası ulaşımında yoğun olarak kullanmaktadır.

Bunun yanısıra şu dönemde hava yolu şirketlerine verilen imtiyazların hiçbiri karayolu şirketlerine verilmemektedir.en basit örnek uçak yakıtlarında ötv yer almazken biz karayolu taşımacılarından vergi tam tamına kdv ve ötv olarak; ufak araç sahiplerinin ödediği kadar vergi alınmaktadır. bu durum sektöre ağır bir darbe vurmaktadır. avrupada gelişmesi için çaba sarfedilen sektör biz de artık baltalanmaya başlanmıştır.

Alpar Turizm Hangi Ülkelere Türk Turist Taşımakta?

Alpar olarak başta balkan ülkeleri ; bulgaristan-romanya-makedonya-kosova-karadağ-sırbistan-arnavutluk hatları ile başlayan serüvenimiz daha sonradan açılan almanya-avusturya-hırvatistan-slovenya ve doğuda azerbaycan hatları ile çeşitlenmiştir.

Alpar Turizm’in Filosu Hakkında Bilgi Alabilir Miyiz?

Ülkemizde genel olarak kullanılan araçlar, avrupalı kullanıcıların kullandığı araçların çok ötesinde teknolojilere sahiptir, bizde ülkemiz piyasasında yer alan güncel teknolojik ve konforlu mercedes -temsa -man -neoplan-setra marka modellere sahibiz.

Geçtiğimiz Yıl Alpar Turizm İçin Nasıl Geçti, Bu Yıldan Beklentileriniz Nelerdir?

2015 yılı yunanistan’da ekonomik krizin yolcu sayımızı az da olsa etkilediği bir yıl oldu bizim için ama bu öte yandan türk turistin ucuzlayan yunan turistik bölgelerini (thassos-halkidiki ) keşfetmesine neden oldu ve bunun gibi ucuz ve kaliteli bir kayak bölgesi sistemine sahip bansko‘nun türk turist tarafından keşfedilmesi bizler için büyük bir kazanım oldu. diğer hatlarda ise ortalama seyrinde devam etti tüm süreç.

Hedef ve Yatırımlara İlişkin Neler Söylersiniz?

Biraz yukarıda bahsettiğim gibi avrupa da desteklenen bir sektörün üzerine vergi vb yükler yerine destek verildiği zaman çok farklı hatlar ile yolcularımıza hizmet vermekten mutluluk duyacağız.

Hat Açarken Göz Önünde Bulundurduğunuz Kriterler Neler Oluyor?

İçinde yer aldığımız sistemde genel olarak komşu ülkelerimizle iş yapmaktayız, osmanlı’dan kalma türk şehirleri genel olarak talep ettiğimiz yerler. bu doğrultuda planlar çizmekteyiz.

Gelen Şikayet ve Öneriler İçin Ayrı Bir Biriminiz Bulunmakta Mıdır ?

Gelen şikayetler genel olarak direk bana iletilir ve benim aracılığımda şirket sahiplerine hiç ayırt edilmeden iletilir ve emin olun sonuca ulaşana kadar şirketin en üst kademesi konunun üzerinden hiç ayrılmazlar.

İstanbul’da Yapılacak Olan Cep Otogarlarını Yararlı Buluyor Musunuz?

İstanbul sizin de bildiğiniz gibi avrupa’nın birçok ülkesinden daha kalabalık nüfusa sahip bir metropol, şehir kelimesi istanbul’u tanımlamakta yetersiz kalmaktadır. istanbul’un ihtiyacı merkez büyük bir otobüs terminalidir. ufak cep istasyonları istanbul’un yanan trafiğini alevini sadece körükler. cep otogarlardan taşınacak yolcu servisler ile şehir içinde gereksiz kalabalığa neden olacaktır.

E-bilet Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Şirketimiz tarafından kesilen biletlerin kesilme yönü %80 oranında yoğun olarak balkan ülkelerinden bu yana olmaktadır ve bahsi geçen ülkelerin şehirleri bizlerin türkiye’de kasaba veya ilçe diye tabir edebileceğimiz nüfus yoğunluklarına sahipler elektronik ortamda bilet almak yerine şehir merkezlerinde yer alan satış ofislerimizden direk temin etmektedirler.

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Var Mı?

Ülkemiz bir cennet doğru ama komşu cennet koyları, dağları, kayak bölgelerini,yaylaları ve osmanlı dan bizlere miras kalan kardeş şehirlerimizi görme isteği olan herkesi şirketimize davet ediyoruz. dileğimiz her yolcumuzun evindeki, bireysel aracındaki huzurunu son istasyona kadar taşımasını sağlamaktır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz