Almanya Dışındaki En İyi 10 Oktoberfest

Sakson-Hildburghausen Velihatı Prens Ludwig ve Prenses Therese’nin evliliklerinin yıldönümünü 200 sene sonra bile kutlayacağımızı 1810 yılında kim hayal edebilirdi ki? Evet kabul ediyoruz, eğlence düşkünü bir çok kişi biralarını fondipleyip sucukları afiyetle midelerine indirirken bu görkemli geleneğin başlangıcını gözden kaçırıyor olabilirler.

Almanya dişındaki en iyi 10 Oktoberfest

Kökleri Münih’e dayanıyor olsa da Oktoberfest ateşi Ho Chi Minh, Blumenau ve Windhoek gibi bir çok Dünya şehrine sıçramıştır. Her sonbahar Dünya’nın dört bir yanındaki bira severler kadehlerini Oktoberfest şerefine kaldırırlar.

Kitchener-Waterloo, Ontario, Kanada

Kitchener-Waterloo her sonbaharda Kanada’da gerçekleşen en büyük Oktoberfest kutlamasını gerçekleştirmek üzere var gücüyle çalışmaktadır. Ontario’nun ikiz şehirlerinde gerçekleşen Kitchener-Waterloo Oktoberfest ailece keyif alabileceğiniz kutlamalara sahne olur. Alman fantezisi kutlamalar 40’tan fazla aile ve kültürel etkinlikler sunmaktadır. Bunların arasında “Dünya’nın En Tehlikeli Bocce Turnuvası” dikkat çekmektedir. Rengarenk geçit töreni, gösteri sanatçıları ve yürüyüş yapan bandoların katıldığı Şükran Günü geçit töreni ile şenlikler sona erer.

Hong Kong

Hong Kong’un gelişen yabancı toplulukları on seneden uzun bir süredir kıyıda kutlanan Oktoberfest için Bavyera derisi ve Alman tipi lahana turşuları ithal etmektedir. Marco Polo Hongkong Otel’in sponsorluğunu üstlendiği, bir ay süren Marco Polo German Bierfest yaklaşık 20 senedir süregelen kutlamalardandır. Üç hafta boyunca muhteşem bir eğlenceye hazır olmalısınız. Her sene yaklaşık 40.000 katılımcı canlı müzik ve sosislerin tadını çıkarmak için kutlamalara katılmaktadır. Asıl cevaplanması gereken soru bu kutlamaya gidip gidemeyeceğiniz olmamalı. Asıl cevap aramanız gereken soru “Dönüş uçağında valizime kaç tane bira bardağı sığdırabilirm”?

Blumenau, Brezilya

Brezilya genelinde Oktoberfestler kutlanıyor olsa da gerçek Alman estetiğini Blumenau kutlamaları sunmaktadır. Güney Brezilya’da Santa Catarina’da bulunan kasaba Alman göçmenler tarafından 1850 yılında kurulmuştur. Oldukça açıktır ki şehir merkezinde yer alan Alman Köyü (Vila Germanica) ziyaretçilerini Brezilya’nın dışına taşıyarak gerçek bir Bavarya havası sunmaktadır. Her yıl 700.000 ziyaretçi yemek, içmek ve dans etmek için kasabayı doldurmaktadır. Dansların çoğunlukla oompah-samba karışımı olduğunu tahmin etmekteyiz.

Brisbane, Avusturalya

Brisbane’deki Oktoberfest kutlamalarına katılmanın en iyi yanı olağanüstü bahar havasıdır. Bunun yanında Queensland tatilinin büsbütün keyfi de buna eşlik eder. Avusturalyalılar her Ekim ayında iki haftasonu boyunca RNA gösteri merkezindeki Oktoberfest Brisbane kutlamalarına katılırlar. Gerçek Alman spesiyalleri olan yemeklerden, sosilerden ve krakerlerden tadarak eğlencenin keyfine varmak ve Oktoberfest bardaklarını eve götürebilmek için yedi arkadaşınızla birlikte Bavarya VIP masalarından birini rezerve edebilirsiniz.

Cincinnati, Ohio, Birleşik Devletler

Birleşik devletlerdeki en büyük Oktoberfest kutlaması burada gerçekleşir … Ohio mu? Evet, Oktoberfest Zinzinnati harika biralar, yemek ve eğlenceyle dolu bir haftasonu sunmaktadır. Krakerler, şnitzel ve strudeller (meyveli veya peynirli bisküvi) her sene 800 varil bira ile keyifle mideye indirilir. Spaten, Erdinger ve Konig Ludwig biralarının tadına bakarken ücretsiz sunulan hediye bardaklarınızı toplayın ve Cincinnati sokaklarında dolaşmanın keyfini yaşayın. Ne yaparsanız yapın Pazar günü Fountain Meydanındaki “Wiener (bir çeşit sosis) Koşusu” ve “Dünya’nın En Büyük Tavuk Dansı” etkinliklerini kaçırmayın.

Stokholm, İsveç

Norveç, Danimarka ve İzlanda’da Eylül sonunda yapılan bira festivalleri var olsa da Stokholm’ün Oktoberfest’i olarak bilinen Stokholm Bira & Viski Festivali fazlasıyla iyidir. Hem sıvı altın hem de yerinde duramayan köpüklü içecek olarak kutlanan festival arka arkaya iki haftasonuna yayılmıştır. Ziyaretçiler yaklaşık 100 firmanın ürünlerini keyifle tadarlar. Viski ve bira değerlendirmeleri yapmak için “Okul” kaydınızı yaptırın. Burada acemiler ve sezonluk içiciler uzmanların eğitimlerine katılma fırsatı yakalarlar. Geçen sene Kongre Merkezi’ndeki kutlamalara yaklaşık otuz dört bin kişi katılmıştır, bu yüzden biletlerinizi en kısa zamanda rezerve etmeyi unutmayın.

Dublin, İrlanda

Arthur’u boşverin ve bu sonbahar Oktoberfest Dublin’de Erdinger için. Bu İrlanda genelinde yapılan bir çok bira festivalinden sadece bir tanesidir. Ağız sulandıran sucuklar, krakerler, Burgonya usulü jambon ve diğer geleneksel Alman yemekleri ile Keltler Bavarya’ya övgülerini sunarlar. Geç vakte kadar kalmak isteyen ziyaretçiler 6€ karşılığında bilekliklerden almalıdırlar. Bu sayede erken saatlerde içilen biraların tadını çıkarmak için doyurucu bir yemeği garanti altına alabilirsiniz. Satılan her bir bileklik için 1€ Dublin’deki engelli çocuklara yardım amacıyla kullanılmaktadır. Bu da kadeh kaldırmak için başlı başına bir sebeptir.

Denver, Colorado, Birleşik Devletler

Samuel Adams, Amerikalı ünlü Bira Üreticisi, Oktoberfest için ana sponsor olduğunda kutlamaların geleneksel tarzını sorgulamıştık. Buna rağmen, Denver’da, ana sponsorlardan birisi de Jagermeister’dır – ve biz buna hazırız. Oktoberfest Denver açılışı Oktoberfest fıçısının Sam Adams tarafından törenle açılması ile başlar ve iki haftasonu boyunca canlı müzikler, lezzetli yemekler ve rengarenk kıyafetler eşliğinde kutlamalar devam eder. Coloradolular ile birlikte her sene kutlamalara gelen çeyrek milyon ziyaretçi yarışmaları oldukça ciddiye alırlar: Bira Bardağı Tutma Yarışması ilk kutlamaların ilk Cuma günü ön elemeler ile başlar ve iki haftasonu boyunca Cumartesi gecesi Alman Sahnesinde en güçlü yarışmacının açıklanmasına kadar devam eder.

Ho Chi Minh City, Vietnam

Alman başkonsolosluğu bu Bavarya derisi ile kaplanmış eğlenceye ana sponsor olarak geçerlik kazandırmıştır. Ho Chi Minh City’de bulunan Yeniden Birleşme Sarayı’na özveride bulunarak bir yolculuğa çıkın ve doyurucu Alman yemekleri ile   müziğin keyfine varın. Oktoberfest Vietnam Windsor Plaza Otel’de Alman oyunları, gece piyangosu, açık büfe yemekler ve tabii ki bira eşliğinde her yıl 14.000’den fazla kişiyle kutlanmaktadır. Münih’in altı milyonluk ziyaretçi listesinden biraz daha küçük olsa da Saigon küçük çaplı geleneksel bira bahçesinde keyifli kutlamalar sunmaktadır.

Windhoek, Namibya

Namibya’nın başkenti her sene Alman kolonisi köklerini şehrin en büyük spor klübü olan Sport Klub Windhoek’de kutlar. Gürültülü kalabalık otantik Alman mutfağının lezzetli yemekleri ile ziyafet çekerken eski anavatan Almanya’dan gelen oompah bandolarının serenatları eşliğinde eğlence dolu haftasonunun da tadını çıkarır. Garsonlar en çok bira bardağını taşımak için birbirleri ile yarışırlar. Bu yüzden kameranızın her an elinizin altında bulunsun. Göçmen ve yerlilerin arasına karışarak sosisleri, Viyana usulü şnitzelleri ve Bavarya krakerlerini lezzetli biralar ile midenize indirmeyi unutmayın. Ne içeceğinize karar veremezseniz Dünyaca ünlü açık renkli Alman birası olan Windhoek Lager iyi bir seçim olacaktır.

Kaynak: Momondo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!