Alexa ve Siri, Otel Konsiyerjiniz Olmak için Birbirleriyle Mücadele Ediyor

Ses ile kontrol edilen teknolojiler arasındaki savaş sürüyor. Alexa ve Siri; oturma odalarımızda, otomobillerimizde ve kalplerimizde bir yer edinmek için birbirleriyle olan savaşlarını sürdürüyor. Apple, Amazon’un ayak izlerini takip ederek ve aslına bakılırsa bu izleri geliştirerek, geçtiğimiz yıl ‘Home’ uygulamasını kullanıma sundu. Tıpkı Alexa gibi bu da bir ev asistanı olma özelliğini taşıyor, ancak daha geniş bir otomasyon ekipmanları yelpazesini bünyesinde barındırıyor.

Şimdilerde birer teknoloji devi ve birbirlerine rakip konumda olan Apple ve Amazon, kendisine başvurulacak otel uşağı olarak çok karlı bir yer için rekabet ediyor. Halihazırda denemelerini sürdüren uluslararası otel zinciri Marriott, Siri veya Alexa’dan hangisinin, konukların, bunlara sadece sesli olarak komut vererek ışıkları açmak veya perdeleri çekmek gibi basit görevleri gerçekleştirmek adına kullanması için daha iyi olduğuna karar verecek. Bu çok sıkı bir yarış ve zaferi kazanan taraf kim olursa olsun, sadece Marriott’tan değil, ayrıca seçilecek olan cihazın görmesine kesin gözüyle bakılan satışlardaki genel artıştan gelecek büyük bir geliri elde etme konumuna gelecek.

Ve yaşamlarında sesli olarak kontrol edilen bir asistanın verimliliğini sevenler için bu yarış iyi bir haber. Tıpkı Apple’ın geçtiğimiz yıl Amazon’un ürünü olan Alexa’nın üzerinde geliştirmeler gerçekleştirmiş olması gibi, otomasyonun, bu iki firmanın birbirlerini geçmeyi denedikleri sırada bir sonraki aşamaya geçtiğini görmeyi bekleyebiliriz.

Amazon, yeni bir LG buzdolabı modelinde Alexa’nın özelliklerine yer vererek gıda endüstrisine ve cihazın tıbbi öneriler vermesini sağlayan bir Boston Çocuk Hastanesi mobil uygulamasıyla hastanelere yaklaşarak becerilerini halihazırda geliştiriyor.

Bloomberg’e göre Marriott, bu yaz döneminde hangi teknoloji devini seçeceğine dair bir karar alabilir.

Ancak bir şey kesin. Kim kazanırsa kazansın, otomasyon kesinlikle kalıcı olma yolunda ilerliyor. Sesli kontrol edilen, kusursuz bir asistan, günlük yaşamın pekala bir parçası olabilir ve bunu sadece evlerimizde değil, henüz tahmin etmemiş olduğumuz başka pek çok yerde başarabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!