Akdenizin En Büyük Adası Sicilya

Alman edebiyatçı Goethe’nin, “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı anlamak mümkün değildir” sözünü dikkate alarak mutlaka gidilmesi gereken bir ada Sicilya.

Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’yı beğenmemek mümkün değil. Ona aşık olmak için o kadar çok şey var ki adada. Hala aktif olan, başı her zaman dumanlı Etna Yanardağı, mavinin her tonuyla kendine davet eden denizi, irili ufaklı volkanik adaları, üzerinde yaşamış medeniyetlerden kalan Yunan tapınakları, İspanyol katedrallerinin girift cepheleri, Antik Norman kaleleri. Bunlara ek olarak şarabı, yerel pizzaları ve deniz mahsülleri size adaya çeken şeyler arasında.

Bu yazımızda Sicilya ile ilgili tavsiyelerimizi 10 maddede size aktarmaya çalışacağız. Bunu yapmadan size belirtmemiz gerekir ki Sicilya’ya 10 Madde kesinlikle yetmez.

1.Etna Yanardağı

Görsel Kaynak: Pixabay

Sicilya Adasında Avrupa’nın en yüksek, dünyânın ise büyük volkanlarından birisi olan Etna hala aktif bir volkandır. Catania’nın 29 km kuzeyindedir. Eski Yunanca ismi Aitne, Roma dilinde Aetna olan dağa Sicilyalılar bugün Mongibello demektedirler. Deniz seviyesinden 3308 m yüksektedir.

Belirli bir alana kadar otobüsler ile gidip, 1800 metreye kadar çıkabilir ve kraterleri yakından görebilirsiniz. Eğer Sicilya’ya giderseniz mutlaka gitmeniz gereken yerler listesinde olması gereken Etna’da lav şölenini görmeden dönmeniz sizin için çok büyük bir kayıp olacaktır.

2.Palermo

 

Görsel Kaynak: Erdem Uzun

2700 yıllık bir tarih ve kültür birikimi ile Palermo Sicilya’nın başkentidir.

Palermo’da hayat Sicilya’nın diğer şehirlerinde de olduğu gibi sokaklarda yaşar. Palermo’nun keyfini sürmek isterseniz dar sokaklarına hiç çekinmeden girmelisiniz.

Eğer ki gece sokağa çıkmak ve insanlar ile tanışmak istiyorsanız Vucciria’da bulunan Taverna Azzurra’ya mutlaka uğramanızı ve Sicilya’nın o güzel şarapları eşliğinde çekinmeden insanlar ile muhabbet etmenizi denemenizi tavsiye ederiz.

Palermo’da kesinlikle görülmesi gereken yerleri de söylememiz gerekirse San Giovanni Katedrali, Politeama (Utanç) Meydanı, Palazzo Normanni, Quattro Canti Meydanı, Zisa Kalesi, Ballarò Sokak Pazarı, Teatro Massimo ve Teatro Politeama Palermo’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden.

3.Taormina

 

Görsel Kaynak: Pixabay

Adada en canlı ve yaz tatili için en ideal noktalardan birisi denilebilir. Catania havalimanından 45 dk’lık bir seyahat ile ulaşabileceğiniz Taormina’da Isola Bella ve Mazzaro gidebileceğiniz en güzel plajlarıdır.

4.Catacombe dei Cappuccini (Mumya Mezarlığı Müzesi)

Görsel Kaynak: Erdem Uzun

600’lü yılların başında önce din adamlarına saygılarını göstermek için başlanan mumyalama işlemi, sonrasında asillerin, zenginlerin ve önemli insanların da öldükten sonra yer almak istediği bir mezarlık haline gelir.

Mezarlıkta 8000 tane ceset bulunmakla birlikte sergi alanında 2011 yılında yapılan sayıma göre 1252 mumya bulunmaktadır. Müze kısmına en son koyulan mumla ise 1920 yılında İspanyol gribi nedeniyle vefat eden İtalyan general Mario Lombardo’nun küçük kızı Rosalio Lombardo’dur.

Rosalio Lombardo’nun mumyası müzenin bulunduğu Palermo için bir simge haline gelmiş ve kesinlikle görülmesi gerekenler listesindedir.

En baştan uyarmak gerekirse, 90 yıl boyunca sırrı çözülemeyen bu mumyayı gördüğünüzde çok şaşırabilirsiniz. Çünkü Rosalio Lombardo yıllar geçmesine rağmen uyuyan bir bebekte tamamen farksız bir görüntü ile size karşılayacaktır.

5.Scala dei Turchi – Türk Merdivenleri

Görsel Kaynak: Pixabay

İki kumsal arasında ulaşan bu oluşum, merdivene benzeyen bir kayaç formasyonu şeklindedir. Osmanlı askerlerinin yaptığı seferlerde karaya çıkma amacıyla kullanılmasından dolayı Türk merdivenleri adıyla anılan bu yeri kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

6.Cefalu

Görsel Kaynak: Pixabay

Palermo’nun doğusunda ve Tiran Denizi kıyısında yer alan Cefalu Sicilya’nın tipik bir balıkçı kasabasıdır. 12. yüzyılda yapılmış olan ünlü yapıları ve harika plajları ile Sicilya’da görülmesi gereken yerlerden birisidir.

7.Canolli

Görsel Kaynak: Pixabay

Sicilya tatlısı olarak bilinen Cannoli (Türkçe okunuş Kanoli), Sicilya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Cannoli Siciliani adıyla bilinen hamur işi tatlı Palermo’da ortaya çıkmıştır. Ayrıca Palermo’da biraz daha büyük çeşitleri de yapılan bu tatlının yumruk büyüklüğünde olanına ise “cannulicchi” denmektedir. Canolli’yi deneyebileceğiniz en iyi yer Palermo’dur ama Sicilya’nın herhangi bir yerinde de yiyebileceğiniz Canolli’nin tadını Sicilya dışında bir yerde alamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

8.Arancini

Görsel Kaynak: Pixabay

Nasıl ortaya çıktığı hakkında birden çok rivayet bulunan ama bir çok kişinin kesinlikle Sicilya kökenli olduğunu kabul ettiği lezzet ‘Arancini’, 10.yüzyılda adayı istila eden Arapların yeme alışkanlıkları sebebiyle ortaya çıkmış ve şekli sebebiyle de çok benzediği ‘küçük portakal’ yani ‘arancini’ olarak anılmaya başlanmış.

İtalya genelinde değişik isimler verilen bu harika lezzete Katanya’da Arancino denirken, Palermo’da Arancina denilir. Adanın bu iki şehrinin arasında olan atışma burada bile kendisini göstermiş.

9.Limoncello

Görsel Kaynak: Pixabay

Limoncello akşam yemeklerinden sonra içilen ve sindirime yardımcı özelliği olan bir İtalyan içkisidir. Çok soğuk içilmesi gerekir, bunun için de limoncello ya buzlukta saklanır ya da buzlukta bekletilmiş kadehler kullanılarak servis edilir. Sek içmek istemezseniz naneli limonata ile karıştırabilir veya yaptığınız meyve salatalarına koyabilirsiniz. Küçük şişelerde sakladığınız limoncelloları ise arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi limonlu bir likördür fakat fıstıklı, portakallı, elmalı ve çilekli çeşitleri de vardır.

10.Deniz Ürünleri

Görsel Kaynak: Pixabay

Adı üzerinden bir ada olmasından kaynaklı olarak Sicilya farklı türden deniz ürünlerini bulabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Balık pazarlarında metrelerde uzunluğundaki kılıç balıklarını, kilosu 1-2 Euro arası satılan midyeleri, gece sokaklarda satılan ahtapotları görüp demeneden gelmek olmaz.

Bize göre Sicilya’da en iyi deniz ürünü tadabileceğiniz yer Palermo’da bulunan ‘’Trattoria Al Vecchio Club Rosanero’’ isimli mekandır. Palermo Futbol takımının fotoğrafları ve formaları ile donatılmış bu tarihi mekanda özellikle ‘’Nero di Seppia (Mürekkepli Makarna)’’, ‘’Zuppa di Pesce (Balık Çorbası)’’ ile içerisinde midye (cozze), ahtabot (polpe), kılıç balığı (pesce di spada) ve her çeşit deniz ürününü karıştırdıkları makarna çeşitlerini mutlaka denemeniz gerekir.

 

BONUS: BRIOSCHE SICILIANA CON GELATO

Görsel Kaynak: Erdem Uzun

Bonus olarak karşınızda Brioche ekmeği. Lakin bir çoğumuzun bildiği gibi Kraliçe Marrie Antoinette’in meşhur “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.” sözünde geçen pasta olan Brioche değil Sicilya’ya özgü olan ”Brioche Siciliana”

Ve tabi ki Sicilya’dan çıkan harika bir tat ”Brioche Siciliana con Gelato”. 

İlk gördüğünüzde ”Ekmek arası dondurma mı o?” diyebileceğiniz ama tadını aldığınız zaman da vazgeçemeyeceğiniz muhteşem bir şey ”Brioche Siciliana con Gelato”. Sicilya’ya gittiğinizde denemeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Özellikle Palermo’daki ”Brioscià Gelato” hem dondurma hem de ‘Brioche Siciliana con Gelato” konusunda gayet başarılıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!