Airbus ile Audi Uçan Taksi İçin Beraber Çalışıyor 1

Airbus ve Italdesign ortaklığı ile geliştirilen ve ilk olarak geçen yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Pop.Up adlı uçan taksinin tasarımı Audi tarafından güncellendi.

Audi, uçan taksinin hem iç hem de dış görünümüne dokunurken, konsept otomobilin adı da Pop.Up Next olarak değiştirildi. Sürücüsüz olarak kullanılacak şekilde geliştirilen ve iki yolcu kapasitesi bulunan Pop.Up Next aslında üç ayrı parçadan meydana geliyor:

Aracın uçmasını sağlayan dörtlü pervane sistemi, yolcunun içerisinde seyahat edeceği kabin ve aracın yerdeki hareketini sağlayan yürüyen aksam. Araç yerdeyken standart bir elektrikli otomobil gibi hareket ediyor. Uçarak seyahat edilmek istendiğinde ise pervane sistemi aracın bulunduğu yere gelerek, kısa bir süre içerisinde aracın gövdesine bağlanarak, onu bir uçan taksi haline dönüştürüyor.

Pop.Up Next’in karayolunda hareket eden bölümlerinin uzunluğu 2.6 m., genişliği 1.5 m. ve yüksekliği 1.4 m. Aracın pervane sistemi ise 5 x 4.4 metre ebadına sahip. Tamamen elektrikli motorlara sahip olması planlanan ve moduler bir yapıya sahip olan uçan taksinin özellikle trafik sıkışıklığının yoğun bir biçimde yaşandığı kentlerde kullanılması hedefleniyor.

Geleceğin şehir mimarisini temelden değiştirebilecek bu önemli konsept çalışmasına Audi gibi önde gelen bir otomobil markasının dahil olması, projenin başarılı olma ihtimalini artıran bir etken olarak değerlendiriliyor. Aracın görsel tasarımındaki değişikliğin yanı sıra Audi, gövdede yaptığı bir takım iyileştirmelerle, ağırlık konusunda da ciddi katkılarda bulunmuş.

Pop.Up Next’in sürücüsüz kullanım ve pil teknolojileri yine Audi tarafından sağlanacak. Pervane sisteminin arkasında da Airbus var. Bu noktada, Audi gibi Italdesign firmasının da Volkswagen Grubu bünyesinde yer aldığını belirtelim.

Kaynak:Havayolu101
Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.