Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Konaklama platformunun, Avrupa Komisyonu (AK) tarafından talep edilen değişiklikler için çözümler sunmak üzere Ağustos sonuna kadar vakti var.

Komisyon, Airbnb’nin Adil Olmayan Ticari Uygulamalar Yönergesi, Haksız Sözleşme Hükümleri Yönergesi ve medeni ve ticari konularda yargı yetkisi yönetmeliğine uymadığını belirtti.

Platform, ek cretler ve ücretler de dahil olmak üzere toplam fiyatın garantilenmesini sağlamak için ilk aramada fiyatlandırma bilgilerini nasıl sunacağını değiştirmesi gerektiğini söylüyor. Toplamı hesaplamanın mümkün olmadığı durumlarda, tüketiciler geçerli olabilecek ücretlerden açıkça haberdar edilmelidir.

AK tarafından vurgulanan ikinci bir endişe alanı ise tüketici koruma yasaları bu bağlamda farklılık gösterdiği için bir teklifin bir ev sahibi veya bir profesyonelden gelip gelmediğidir.

Airbnb‘den belirli “terimlerin veya yasal olmayan şartların kaldırılması”nın da açıklığa kavuşturması istendi.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre:

“Airbnb’ın hizmet şartları Avrupa tüketici yasalarına uygun hale getirilmelidir. Haksız Sözleşme Hükümleri Yönergesi, standart hüküm ve koşulların tüketicinin zararına tarafların hakları ve yükümlülükleri arasında önemli bir dengesizlik yaratmamasını gerektirir. Yönerge, aynı zamanda terimlerin, tüketicilerin haklarıyla ilgili açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmesi için sade ve anlaşılır bir dilde hazırlanmış olmasını gerektirir. ”

Adalet, tüketiciler ve cinsiyet eşitliği komiseri Vera Jourová; Airbnb gibi hizmetlerin popülaritesinin uygunsuzluk için “bahane olamayacağını” söylüyor.

Kendisi, “Tüketiciler, hizmetlere ne için ve ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini kolayca anlamalı ve örneğin; konaklamanın ev sahibi tarafından iptali söz konusu olduğunda adil kurallar olmalı. Airbnb’nin doru çözümleri hızla takip etmesini bekliyorum” dedi.

AK bildirgesi, Airbnb‘nin mevzuata nasıl uyması gerektiğini açıklıyor. Örnekler arasında, tüketicilerin “ikamet ettikleri Üye Devletten” farklı bir ülkede bir dava açılarak şirketin “tüketicileri yanlış yönlendirmemesi”, Airbnb’nin, “tüketicileri, kişisel zarar veya diğer zararların meydana geldiği olaylara karşı dava açmak için temel yasal haklardan mahrum etmemesi” de yer alıyor.

Komisyon ve AB tüketici otoriteleri, Airbnb tarafından önerilen değişiklikleri gözden geçirecek. Bu değişiklikler yeterli görülmediği takdirde, şirket bir “yaptırım” ile karşılaşabilir.

Airbnb, yetkililerle birlikte ortaya çıkan noktaları açıklığa kavuşturmak için çalışacağını söyledi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz