Airbnb ve Oteller Düşmanlığa Rağmen Sonunda İşbirliği Yapıyor 0

Oteller ve diğer konaklama türleri 10 sene öncesine göre açıkça başka bir çevrede ve farklı rakiplerle çalışıyor. Peki aralarındaki çekişmeyi bir savaş olarak görebilir miyiz? Hem evet, hem hayır.

Fransa’da son gerçekleşen bir gelişme bu iki farklı dünyanın bir arada var olabileceğini gösteriyor.

Chateaux & Hotels Collection, çoğunluğu Fransa ve İtalya’da olmak üzere tüm Avrupa’da 500 mülkten oluşan lüks otelcilik zinciri, Airbnb ile hem dağıtım ağını genişletmek hem de Airbnb’nin yeni ‘Trips’ insiyatifinden yararlanmak için bir anlaşma yaptı.

Otellerin Airbnb envanterine eklenmesi ise yeni birşey sayılmaz.

Best Western imtiyaz hakkı sahiplerinin bu işlemi senenin başında yaptığı görülmüştü (önemli bir süre boyunca ve patronun Airbnb’yi hiç sevememesine rağmen).

Chateaux Grubu ise Airbnb ile tüm koleksiyonun Aibnb’nin diğer 3 milyon oda seçeneğine dahil edilmesi için resmi bir anlaşma imzaladı(Avrupa’da bu tür ilk işbirliği).

Chateaux ayrıca özel olarak Airbnb Trips üzerinden pazarlanacak bazı deneyimler oluşturdu.

Airbnb Fransa Genel Direktörü Emmanuel Marill, Trips’in yayınlanması Airbnb’nin sekiz yıllık geçmişindeki “en önemli gelişme” idi, diyor.

Chateaux anlaşması ile ilgili olarak da “Harika yetenek ve becerileri olan insan ve topluluklar aracılığıyla benzersiz ve özel deneyimler sunma konusunda aynı bağlılığı paylaşıyoruz.” diye konuştu.

Chateaux Genel Müdürü Xavier Alberti ise şöyle diyor:

“Bu toplantı herşeyden önce inovatif, önyargılı fikirleri reddeden ve konukseverlik konusunda aynı görüşü savunan – seyahat herşeyden önce bir deneyim olmalıdır- iki aktörün bir araya gelmesi demek.”

“Biz, dünya seyahat pazarında birbirini tamamlayan iki oyuncunun arasındaki bu ortaklığın dünyadaki gezginlere yönelik iyi bir hizmet olduğuna inanıyoruz.”

Abartının ötesinde, bu gelişmenin arkasındaki strateji için söylenmesi gereken birşey var.

Odaları Airbnb’de sınıflandırmanın yanında, otel zincirinin sadece bazı ürünleri satmak değil aynı zamanda yemek deneyimi gibi yapabileceği diğer şeyler hakkında farkındalık arttırmanın da iyi bir şans olduğuna karar vermesi önemlidir.

Ve, ilginç olarak, belki de Chateaux gerçekten Airbnb’yı üçüncü bir taraf üzerinden insanları kazanabileceği ve sonrasında doğrudan ilişki kurmaya çalışacağı “diğer bir pazarlama kanalı” olarak düşünüyor diyebiliriz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe