Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Airbnb’nin yatırımları, seyahatteki çekim merkezlerinin ve destinasyon içi sektörün artan öneminin altını çiziyor.

Bugün, beş yıllık küresel bilet rezervasyon platformu Tiqets, Airbnb’nin mevcut Tiqets yatırımcıları HPE Büyüme Sermayesi ve Yatırım’dan ek finansman sağlayarak 60 milyon dolarlık C Serisi finansman turunda lider yatırımcı olduğunu açıkladı.

Uzakrota Summit konuşmacılarından, Tiqets CEO’su ve kurucu ortağı Luuc Elzinga, Airbnb’nin Amsterdam merkezli şirketin ölçeklendirilmesine yardımcı olmak için önemli bir ortak olduğunu söyledi. Kendisi; “Öğrenebileceğimiz bir yatırımcı istedik. Airbnb, dünyanın en güzel markalarından biri ve hızla küçük bir şirketten küresel bir lidere geçti. Bu sadece çok ilham verici değil, aynı zamanda büyümemizi daha da nasıl hızlandıracağımızı da öğrenebiliriz” dedi.

2020’de halka açılma planlarıyla Airbnb, 2019 boyunca son dakika otel rezervasyon hizmeti HotelTonight ve iş seyahati pazarı Urbandoor’u kapsayan bir satın alma çılgınlığı yaşattı. Deneyimlerdeki yenlikler (Hayvanlar ve çok günlü Maceralar) ve şimdi çekim merkezlerine olan ilgi birlikte, Airbnb’nin Tiqets’deki azınlık hissesi yatırımı, evlerde konaklama rezervasyon platformunun seyahat ederken yapılması gereken şeyler olduğunu kabul ediyor; Airbnb’nin sahip olduğu çekim yerleri kategorisi bile şu ana kadar böyle bir şeye odaklanmamıştı.

Airbnb gerçekçi deneyimler ile “insanlar tarafından pek bilinmeyenler” eğilimine öncülük etti. Ancak önemli turistik yerler daha fazla harcama yapılmasını sağlıyor. Arival tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, seyahat edenlerin % 85’i seyahat ederken çekim merkezlerini ziyaret ediyor ve seyahat edenlerin çoğu, ünlü turistik yerleri gezilerinde öncelikli olarak ziyaret etmekten söz ediyor. Elzinga, küresel çekim merkezlerinin ve müzelerin 60-80 milyar dolarlık bir pazar olduğunu söylüyor.

Elzinga, Tiqets’in mobil bilet alım kabiliyetinin Airbnb için de çekici olduğunu belirtti ve “Gerçekten çok fazla talebin ve son dakika teknolojisinin karmaşık olduğu bir nişe odaklandık” dedi. Örneğin, sayısız yer Louvre Müzesi’ne bilet satabiliyor olsa da, Tiqets son dakika biletlerini doğrudan gezginlerin telefonlarına gönderiyor, bazen de sesli rehberle birlikte satıyor.

Tiqets’ın Büyümesi Planlı

Elzinga, şirketin, işlevselliği ve ürün tekliflerini geliştirmeye devam etmek için yatırımı kullanmayı planladıklarını söyledi.

Her iki şirket de işlemin finansal olduğunu ve içerik paylaşmak veya Tiqets ürünlerini Airbnb aracılığıyla rezervasyona açmak için ticari bir anlaşma olmadığını söyledi. Ancak, yatırım açıkça Airbnb’nin “Deneyimler” işini genişletmeye devam ederken çekim merkezleri için biletleme işini de takip ettiğini açıkça gösteriyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz