Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Adalet Divanı, bazı üye devletlerin P2P konaklama devi Airbnb’nin emlakçı olarak kabul edilmesi yönündeki iddialarına karşıt bir karar verdi.

Mahkeme tarafından ilan edilen kararda, sitenin bir komisyoncu olarak hareket etmediği için bir ‘bilgi toplumu hizmeti’ olarak sınıflandırılması gerektiği belirtiliyor.

Karar, Airbnb’nin fiyatlandırmayı belirlemediği ve ev sahiplerinin kiracı bulmasının başka yolları olduğu için bir emlakçı ruhsatına sahip olmasının beklenmeyeceği anlamına geliyor.

Mahkemenin kararı, 2020 yılında hisselerinin halka arzı beklenen Airbnb için büyük bir destek olarak görülüyor. Airbnb artık “ilerlemek ve şehirlerle açık kurallar üzerinde çalışmaya devam etmek” istediğini söyledi.

Bir açıklamada; “Herkes için iyi bir ortak olmak istiyoruz ve şimdiden 500’den fazla hükümetle ev sahiplerinin evlerini paylaşmasına, kuralları takip etmesine ve vergi ödemesine yardımcı olmak için çalıştık” dedi.

Kemp Little Ticari ve Teknoloji Ortağı olan seyahat endüstrisi avukatı Farina Azam, bir blog yazısında: “Karar, Adalet Divanı’nın Uber hakkındaki 2017 kararıyla çelişiyor, kararda Uber’in bir aracı rezervasyon platformu olarak değil, bir taksi operatörü olarak görülmesi gerekiyor denmişti. Ancak, çelişkili kararlar, platformların fiyatlandırma ve platformda sunulan hizmetler üzerinde ‘belirleyici bir etkiye’ sahip olup olmadığına iniyor gibiydi, Airbnb için ise ev sahibinin ne kadar ücret alabileceği veya platformunda hangi ev sahiplerinin ve konaklama yerlerinin mevcut olduğu üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığı tespiti yapıldı. Karar, Airbnb’nin emlak acenteleriyle aynı düzenlemelere tabi olmadığı anlamına geliyor ve bazıları ihlal için cezai yaptırımlar uyguladı. Bu aynı zamanda genel olarak paylaşım ekonomisi ve esnek ekonomi için harika bir haber ve bir aracı rezervasyon platformu işletirken kaçınılması gereken davranış türleri hakkında çok fazla açıklık sağlıyor” dedi.

Digital Danışmanlık Şirketi Publicis Sapient’te Seyahat ve Ağırlama Lideri Nick Shay; “Adalet Divanı kararı, Olimpiyat ve Paralimpik oyunlar için küresel bir ortak olarak da adlandırılan Airbnb için büyük bir kazanç. Bu, özellikle Paris 2024 Olimpiyatları sırasında Fransa’daki geleneksel otelcilik endüstrisini etkileyecek ve Airbnb’nin ilerlemesine şiddetle direnen Barselona gibi diğer şehirlere tekrar odaklanılacak.

Seyahat eden konuk bu karardan kazanmaya hazırlanırken, yerel topluluklar üzerindeki etkisinin ne olacağı sorusu ise devam ediyor. Bu durum, dijital olarak güçlendirilen yeni kazanç kapısı platform işletmelerinin artan baskınlığını vurguluyor. Ancak geleneksel otel işletmecisinin hala potansiyel bir avantajı var. Dijitalin giderek daha fazla hakim olduğu bir dünyada, misafirleri ile her gün “buluşuyorlar. Dijitalden yararlanarak fiziksel deneyimi geliştirebilirlerse, giderek daha rekabetçi olan dünyada hala gelişebilirler” dedi.

Avrupa Adalet Divanı’na başvuru, Airbnb’nin Fransız yasalarına göre düzenlenmesini isteyen Profesyonel Turizm ve Konaklama Derneği (AHTOP) tarafından yapılmıştı.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz