Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Şirket, birkaç yıldır Google+ ve Google Drive gibi çeşitli Google ürünleriyle ve hizmetleriyle çalışmaktaydı ve bunu daha da genişletmeye karar verdi.

Teknoloji, AirAsia’nın verilerini daha iyi optimize etmesine ve geçen hafta Londra’daki Google Cloud Next 18 etkinliğinde konuşan grup CEO’su Tony Fernandes‘e göre çevrimiçi ve sadakat program platformlarını geliştirmesine yardımcı olacak.

Google Cloud Next 2018 London

CEO Fernandes; “Son 17 yılda topladığımız çok miktarda veri var ve Google Cloud, bu verileri daha fazla kullanabileceğimiz bir duruma getirmemizi sağladı” dedi.

Operasyon verimliliğini artırmak için bir dizi alanda çalışmaların yürütüldüğünü de söyledi.

Örneğin, uçak bakım ihtiyaçlarının tahmin edilmesi ve yedek parçaların azaltmasına yardımcı olmak için uçaklara yaklaşık olarak 20.000 sensör takıldı.

Fernandes’e göre bir başka örnek ise gelecekteki gecikmeleri tahmin etmek üzere hava durumu tahmin modelleri oluşturmak ve bunları kullanmak.

“Umarım havaalalanına gelmeden önce size bir fırtına olacağını söyleyebileceğiz , o yüzdede gelmenize gerek kalmaz” dedi.

AirAsia‘nın hedeflediği son alan da, talep tahminleri ve yolcular için operasyonel deneyimin iyileştirilmesi için yöntemler.

Fernandes, havayolu şirketinin yüz tanıma testinin yanı sıra Google Cloud’un duyguları ölçmek için kullanma potansiyelinin test edildiğini de belirtti.

AirAsia’nın Google Cloud ile yaptığı çalışmaları açıklayan bir bildiride Fernandes, havayolu şirketinin “yeni işletmeler kurmasını” sağladığını da açıkladı.

“İki büyük platform oluşturuyoruz: Müşterilerimizin seyahat ihtiyaçlarını uçuş, konaklama, turlar, kara taşımacılığından eğlenceye kadar rezervasyon yapabilecekleri tek duraklı dijital seyahat platformumuz olacak olan airasia.com; ve yaşam tarzı sitemiz olan; Kayak, Tripadvisor, Groupon ve eBay gibi hepsi bir arada olacak olan BigLife” dedi.

BigLife’ın Grup’un tüm yatırımlarını, para uygulaması BigPay ve çevrimiçi pazar yeri Ourshop’un da dahil olduğu RedBeat Ventures dijital kolunda birleştireceğini de ekledi.

Fernandes, “büyük bir görev” olarak tanımladığı amacın havayolu şirketinden “dijital seyahat şirketine “ yöneliş olduğunu söyledi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz