Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden Air France ve KLM, her yıl milyonlarca insanı sevdikleri kişilere ve yerlere ulaştırıyor. Air France ve KLM’nin Türkiye Ülke Müdürü Nedime Konuksever ile Air France ve KLM’nin kalitesi, hizmet anlayışı, müşteri profilleri, Türklerin Air France ve KLM ile en sık gittiği ülkeler ve daha birçok konuda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

indir

Hem Air France, hem de KLM havayolu şirketleri arasında üst sıralarda yer alan kuruluşlar. Bu iki saygın firmanın Ülke Müdürü olarak KLM ile Air France’in dünyadaki ve Türkiye’deki pazar paylarından bahseder misiniz?

Air France KLM Türkiye’de yerleşik en eski ve sektörünün öncüleri olan iki havayolu şirketi. KLM 1919, Air France ıse 1933’ten beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. 2012’de gerçekleştirdiğimiz 26 Milyar Euro ciro rakamı ile 75 milyon yolcu sayısında Türkiye büyüyen, gelişen, dinamik bir pazar olarak yerini alıyor.

Her yıl her kesimden yüzbinlerce insanı dünyanın çeşitli şehirlerine götürüyorsunuz. KLM ve Air France’ın müşteri profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyada 113 ülkede 240′ noktada günde 1500 uçuş gerçekleştirmekteyiz. Türkiye hatlarında taşıdığımız yolcuların @’i iş amaçlı, `’i ise turizm, aile ziyareti amaçlı seyahat ediyor. Uçaklarımızda her milletten müşteri bulunuyor ama Türkiye hattında en çok Amerikalı, Japon, Koreli, Hollandalı, Kanadalı, Fransız ve tabii Türk müşteri bulunuyor. Son senelerde Güney Amerika dan da fazlaca müşteri alıyoruz.

Müşterilerimizin C’u kadınlar % 57’sini ise erkekler oluşturuyor. Havayolu müşterisinin beklentisi hemen her yerde aynı… Müşterilerimizle sürdürülebilir bir ilişki kurmak en önemli önceliğimiz. Müşterinin beklentisi aynı hizmet kalitesini dünyanın her yerinde alabilmek., ayrıca fiyat politikasının da bunu tamamlaması gerekiyor.

KLM müşterimiz daha genç, teknolojik gelişmeleri takip eden, hızlı iletişimi önemseyen sosyal medyayı yakından takip eden bir profilde, Air France müşterilerimiz ise iş amaçlı seyahat edenlerin yanı sıra çok fazla kurumsal şirket gezileri düzenleniyor.

Son zamanlarda Türkler’in yurt dışına olan seyahatleri oldukça arttı. Türk seyahatseverlerin Avrupa ve dünyada en çok ziyaret ettikleri şehirler hangileri?

Avrupa’da hala Paris, Milano, Amsterdam, Londra en çok tercih edilen şehirler arasında… Bunun yanısıra bizim uçuşlarımızda Güney Fransa, Edinburg ve Madrid şehirlerinin çok iyi satıldığını görüyoruz. Dünyada ise New York hep çok popüler; ayrıca vizesiz ülkeler ve şehirler, Küba – Havana, Mexico City, Lima, Rio de Janeiro, San Fransisco çok fazla talep görüyor. Bir de son dönemde eklenen Panama hattını belirtmem gerekiyor. Dünyada Türk’lerden vize talep eden ülke sayısı eskiye oranla azaldı ancak vize talep etmeyen ülkeler, Güney Amerika şehirleri ve Küba çok fazla talep görüyor.

Bu noktada değerli Jabiroo üyelerine önerim en uygun fiyatlardan faydalanmak üzere seyahatlerini erken planlamaları… Kısacası Türkiye pazarı son derece bilinçli havayolu tüketici müşterisi ve teknoloji kullanımında öncü genç potansiyeli ile bizim için çok önemli bir pazar.

Hostesler havayolu şirketlerinin simgeleridir. Uçuş önceki komutlar, uçakta servis edilen yiyecek ve içecekler, yolcularla birebir ilişkiler esnasında KLM’in hostesleri ile Air France’ın hostesleri arasında farklar var mı?

Her iki şirkette de hostesler için yolcu ve uçuş güvenliği ilk öncelik. Hosteslerimiz ilk yardım, güvenlik gibi konularda sistematik olarak çok sıkı eğitime tabii tutuluyor. Nitekim geçmiş senelerde iniş esnasında yaşanan bir tecrübe sonrasında hosteslerimizin bu konuda ne kadar yetkin ve başarılı olduklarını tüm dünya gözledi ve bu örnek hala tüm uçuş eğitimlerinde kullanılıyor.

Hosteslerimiz bağlı oldukları ülkelerin kültürlerinden esinlenerek müşteri hizmetine bunu yansıtıyorlar. Gerek tavır, gerek giyim ve makyaj, gerekse genel görüntü anlamında kullandıkları renklerin standardları var. Air France hosteslerinde Fransa’daki “art de vivre” ve KLM hosteslerinde “Dutch hospitality”yi müşteriye hissettirmeyi başarıyor.

Air France uçuşlarında şarap ve şampanya sunumundaki özen Michelin listesinde yer alan lokantalardaki kadar özel.

Çok sık seyahat eden biri olarak gittiğiniz yerlerde ne tarz otellerde kalmaktan hoşlanıyorsunuz? İş seyahatlerinizde ve tatillerde seçtiğiniz oteller arasında ne gibi farklar bulunuyor?

Haklısınız. İsim gereği çok fazla seyahat ediyorum. Gerek iş, gerekse tatil amaçlı seyahatlerde mecbur kalmadıkça çok büyük otellerden kaçınıyorum. Belli bir çizgisi, hizmet kalitesi ve mümkünse tarihi olan, geçmişi başarıyla koruyabilmiş, sizin yanılmıyorsam “butik otel” diye tanımladığınız otellerde kalmayı tercih ediyorum.

İki büyük havayolunun Türkiye Ülke Müdürü olarak, favorim dediğiniz, gezmekten keyif aldığınız şehirler hangileri?

En keyif aldığım yerleri; İtalya’nın Toscana bölgesindeki her yer ve Güney Fransa’daki Provence Bölgesi olarak özetleyebilirim. Bu iki bölgenin biraz ülkemizi anımsatmasının yanı sıra, doğasının güzelliği ve cömertliği, mutfağının çok zengin oluşu ve insanlarının bize çok benzemesi sebebiyle galiba daha çok seviyorum… Bir de Amsterdam; özellikle bisikletle gezmekten büyük keyif aldığım bir şehir…

Bildiğiniz gibi Jabiroo.com hikayesi olan otelleri yayınlayan bir web sitesi. Sizin kaldığınız herhangi bir otelde yaşadığınız ve unutamadığınız bir hikayeniz var mı?

Hemen aklıma gelen iki anım var. Bir tanesi küçük bir otelde kaldığımda dolapta unuttuğum 2 parça eşyam için aradığımda adresinize gönderdik demeleri… İkincisi ise çok büyük, dünya markası bir otelde rezervasyonum olmasına rağmen yerimin olmadıklarını söyledikleri an yaşadığım stres. O dönem kaldığım şehirde büyük bir toplantı organizasyonu olduğu için tüm oteller doluydu ve bana yer açmak için saatlerce inanılmaz çaba sarfettiler. Odayı açtıklarında neredeyse sabah olmuştu…

Seyahatlerimizin rahat ve sorunsuz geçmesini sağlayan en büyük yardımcımız bavullarımız. Sizin seyahate çıkarken bavulunuzdan eksik etmediğiniz eşyalarınız neler?

Çok fazla seyahat edince pratik olmayı öğreniyorsunuz. Temizlik ve makyaj malzemelerim, kitabım, yedek şarj cihazları her an seyahate hazır bir kenarda duruyor. İş seyahatlerinde mutlaka kabin bagajıyla seyahat ediyorum ve uzun seyahatlerde de benim için önemli olan ilaç, hijyen malzemeleri, evraklarım, elektronik cihazları mutlaka yanımda bulunan el bagajıma yerleştiriyorum. Sizin vesilenizle buradan, müşterilerinize de bu konuya özen göstermelerini öneriyorum.

İnternet üzerinden seyahat ve turizm sektöründeki e-ticaretin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sektörün hızla büyüdüğünü gözlemliyoruz. Sizin siteniz en güzel örneklerden birisi… Teknolojinin hızlı gelişimi ile müşterilerin kendi başına inceleme, araştırma eğiliminde olduğu bir gerçek… Uzmanlık hala kalacak olsa da sektörün daha e-ticaret yönünde büyüyeceği aşikar.

Kaynak: Jabiroo

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Gezi Tozu Burcu
    Posted 16 Eylül 2015 16:26 0Likes

    Air France ve KLM madem ortak; neden güçlerinin tamamını tek bir isim altında birleştirmiyorlar diye merak etmişimdir. İnşallah bir gün kendisiyle tanışır, sorarım 🙂 Güzel bir ropörtaj olmuş, teşekkürler.

Yorum Yaz