Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Air France-KLM Strateji ve İnovasyon Kıdemli Başkan Yardımcısı Sonia Barrière; “Blockchain teknolojisi ile müşterilerimiz, şirketlerimiz ve start-up’lar için seyahat endüstrisindeki değişimlerde devrim yaratmayı hedefliyoruz” dedi ve daha fazla kişiselleştirme ve daha iyi bir müşteri deneyimi sunma yolunda harekete geçmelerinin bu iki ana neden olduğunu ileri sürdü.

2017 yılında Winding Tree ile olan işbirliğini açıklayan Lufthansa Grup, bu alanda lider olabilir; ancak Air France-KLM de 2016 yılında blockchain olanaklarını araştırmaya başlamıştı. Winding Tree kurucusu ve COO’su Pedro Anderson, iki şirketin de zaman zaman etkileşimde bulunduğunu belirtti.

Air France-KLM Blockchain Programı Başkanı Iris Taguet, Winding Tree ile yakın ilişki hakkında bir fikir vermesine rağmen, konferans organizatörleri EyeforTravel ile yaptığı son röportajda, teknolojiyle yenilik yapma deneylerinin 2017 sonundan bu yana devam ettiğini açıkladı. Bunlar, Grup’un mühendislik ve bakım işleri kapsamında gerçekleşti ve Singapur’daki MRO Lab’da yer aldı.

Açıklandığı gibi, Winding Tree ile yapılan anlaşma, Air France-KLM’nin muhtemel kullanım durumlarını araştırmak için Taguet’in ana hatlarıyla belirttiği şekilde çift yönlü planının bir parçası. Bu, yalnızca şirket dışı iş ortaklarıyla birlikte çalışarak kavram kanıtlama düzeyinde deney yapmak değil, aynı zamanda endüstri çapında işbirliğine de bakmak demek.

Yenilik odağı

Barrière, havayolu şirketinin start-up’lara ve ortaklarına uzun süredir devam eden taahhüdüne ve Air France-KLM’nin teknolojiyi test ederek ve geri bildirim sağlayarak Winding Tree’nin B2B platformundaki gelişmeleri destekleyeceğine işaret ediyor.

Blockchain’in yanı sıra, havayolu şirketinin yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti üzerinde çalışan özel ekipleri de var ve üç teknolojiyi birleştiren bir projenin potansiyeli Air France-KLM’nin dışarıda kaldığı bir durum değil.

Air France-KLM‘nin bir Hackathon’da test edeceği bazı yazılım engellerine yönelik bilgi buradan edinilebilir. Anderson şöyle açıklıyor: “Bunlar, tüm ortaklarımızla üzerinde çalıştığımız şeyler.”

Ancak, “her havayolu şirketi için “taklitçi”çözümler üretmediklerinde ısrar ediyor. Bunun yerine, herkesin birlikte çalıştığı bir açık kaynak çözümü oluşturuyoruz” diyor.

Kullanım senaryosu

Halen gelişmekte olan bir teknoloji olsa da ve en iyi bitcoin ve ethereum gibi kripto-para birimleri ile bilinse de, yolcu kimlik, kargo, sadakat programları, finans alanı ve anlaşma yönetimi de dahil olmak üzere havayolu işletmesine uygulanabilecek blockchain için çok sayıda olası kullanım durumu var.

Bunun başlıca nedenlerinden biri de havayolu şirketlerinin tek başına çalışmaması. Ortakları arasında IATA gibi elektronik operasyonlarda kendi blockchain vizyonu olan küresel dağıtım sistemleri (GDS’ler), seyahat acenteleri, havalimanları, hükümetler, teknoloji tedarikçileri ve daha fazlası mevcut.

Bu ekosistemde, GDS’ler gibi bazıları baskın ve umut edilen ise blockchain’in bunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği. Bunun gibi anlaşmaların amacı, “blockchain teknolojisiyle tedarikçilerin, özellikle aracı sayısını azaltarak, tedarikçiler için daha kârlı olan müşterilere daha avantajlı bir seyahat teklifi sağlamak” olduğu ifade ediliyor.

Halihazırda bazı havayolları, GDS’ler aracılığıyla yapılan tüm biletler için ek ücretler getirdi; 2015 yılında Lufthansa Grup, 16 € ‘luk dağıtım ücreti (DCC) uygulamaya başladı, bunu IAG’nin sahip olduğu British Airways ve Iberia gibi bazıları da takip etti. Diğerleri ise havacılık ürünlerinin satış şeklini değiştirmek üzere tasarlanan IATA’nın Yeni Dağıtım Kabiliyetine yöneldiler.

Şeffaf, güvenli bilgi depolama ve iletim teknolojisi olarak işlem yapan taraflar arasındaki güvene duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran blockchain, aracı ortaklara bağımlılığı azaltmak için başka bir silah ve öyle görünüyor ki bu nedenle de büyük havayolları için önemli.

Bu arada Winding Tree, diğer havayolları ile de görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti ve Anderson, yakın zamanda yeni duyurular gerçekleştireceklerini belirtti.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz