Ağustos Ayında Dünyadaki Festivaller

Yaşadığımız dünya yüzlerce farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Bize acayip, garip, hatta korkutucu gelen birçok şey başka kültürlerde kutlamaya değer olabiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde insanlar bu farklı kültürlerini festivaller sayesinde tanıtıyor, sürdürüyor. Her ay dünyada çeşitli festivaller, etkinlikler düzenleniyor. Belki de daha önce hiç duymadığınız bu ilginç etkinlikleri  sizin için derledik.

Burning Man

Burning Man Festivali

Kendini ifade etmede köklü bir değişim, aniden gelişen fikirleri eyleme dökerek zihindeki somutlaştırma olarak tanımlanan Burning Man Festivali, dünyanın dört bir tarafından en çılgın sanatçıları ve devrimcilere ev sahipliği yapar. Black Rock Desert, Nevada’da bu sene 26 Ağustos’ta başlayacak festivalde her yıl; 7 çağ, eriyen dünya, inancın ötesi, bilinç, umut, korku ve Amerikan Rüyası gibi temalar seçilir. Festivale katılanlar, daha önceden belirledikleri tema hakkındaki çalışmalarını ‘‘playa’’ adı verilen platformda sergilerler. Festivale katılan insanlar, içten dans, şarkı ve müzik performanslarını ortaya koyarlar. Eğlence, özgürlük ve sanatın bir arada olduğu Burning Man Festival’de her yıl renkli kareler ortaya çıkar.

Awa Dans Festivali

Awa Dans Festivali

Japonya’nın en büyük dans festivali olan Awa Dans Festivali; her yıl 12 – 15 Ağustos tarihlerinde, Shikoku Adası’nın başkenti olan Tokushima şehrinde düzenleniyor. Japon çalgılarının bütün şehirde duyulduğu bu festivalde, insanlar geleneksel kıyafetlerini giyerek dans ediyor. Profesyonel dansçıların festival zamanına kadar öğretmiş olduğu koreografiler sayesinde insanlar senkronize bir şekilde müziğe eşlik diyor. Her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişinin katıldığı Awa Dans Festivali, çılgın dansları, geleneksel kostümleri ve Japon mutfağının çeşitleriyle tam bir eğlence etkinliği.

Domates Festivali

İspanya Domates Festivali

Valencia’nın Buñol kasabası her yıl Ağustos ayının son çarşambasında domates kırmızısına bürünüyor. La Tomatina; çılgın olmakla beraber, on binlerce katılımcısı ile oldukça dikkat çekici ve popüler bir festival. Domates Festivali, bir hafta sürüyor ve hafta boyunca bu etkinliğe dans, müzik, geçit törenleri ve havai fişek gösterileri gibi alternatifler de eşlik ediyor İspanyolların eğlence anlayışları yukarılarda olduğu için festival her sana daha da renkli ve ”kırmızı” bir hale geliyor. Domates savaşından bir gün önce ise safran, domates ve pilav ile yapılan Valencia’ya özgü bir yemek çeşidi olan paella yarışları düzenlenerek yapılan paellalar ödül töreninden sonra yeniliyor.

Durbar Festivali

Durbar Festivali

Nijerya halkının müslüman bölümü, dini ve kültürel bir etkinlik olarak Ramazan ve Kurban Bayramı bitiminde Dubar Festivali’ni kutlarlar. Durbar Festivali, Nijerya’nın Kano, Katsina ve Bida şehirlerinde kutlanır. Festival, yüzyıllar öncesine, savaşlarda atların kullanıldığı zamana dayanır. O dönemde askerler, yapılan geçit törenlerinde binicilik yeteneklerini sergiler ve savaş için hazır olduklarını gösterirlerdi. O zamandan bu zamana bu törenin adı Durbar olarak anılır. Durbar Festivali dualarla başlar, müzik aleti çalan insanlar ve atlar eşliğinde gerçekleştirilen geçit töreni ile devam eder ve emirin sarayında sona erer.

Aomori Nebuta

Aomori Nebuta

Japonya’nın Aomori şehrinde düzenlenen Nebuta Matsurisi, oldukça büyük fenerlerle bezenmiş süslü arabaların milyonlarca insana muhteşem bir görsellik sunduğu, Japonların da en sevdiği etkinlikler arasında yer alan bir festival. 2 – 7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festivalde, Japonlar Meiji Dönemi’nin geleneksel kıyafetlerini giyerek dev fenerlerin eşlik ettiği arabaların şehrin belirli meydanlarında dolaştırıyor. Aomori Nebuta esnasında bütün şehrin ışıl ışıl parlaması, Japonlar için büyük önem taşıyor.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!