2015’in En Gözde Destinasyonları

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, 2015’in en gözde 10 seyahat destinasyonunu belirledi. Son üç yılın uçuş arama verileri ve Gelecek Bilimi Laboratuvarı’nın öngörüleriyle hazırlanan araştırmaya göre, 2015’te seyahatseverler egzotik yerlere yönelecek.

İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner,  son üç yılın uçuş arama verilerini ve Gelecek Bilimi Laboratuvarı’nın öngörülerini kullanarak, 2015’in en gözde destinasyonlarını araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre, 2015’te Japonya’nın Okinawa Adası, Tayvan’ın başkenti Taipei ve Güney Kore’nin başkenti Seul gibi destinasyonlar, seyahatseverler tarafından ilgi toplayarak yılın gözdeleri arasına girecek. Son üç yılın global uçuş arama verileri de bu destinasyonları destekler nitelikte. Son üç yılın verilerine göre Japonya’nın Okinawa Adası’na yapılan uçuş aramaları %102 artarken, Tayvan’ın başkenti Taipei’ye yapılan aramalarda %56’lık bir artış gözlemleniyor. Güney Kore’nin başkenti Seul’e yapılan aramalarda ise %50’lik bir artış yaşanıyor.

Listede ayrıca Brezilya, İzlanda, Yunanistan’ın Mikonos Adası, ABD’nin Florida eyaletinin Fort Lauderdale şehri, Güney Kore’nin başkenti Seul, Sri Lanka’nın başkenti Kolombo ve Panama da bulunuyor.

Skyscanner’ın belirlediği 2015’in en gözde 10 destinasyonu listesi ile Türkiye’den yapılan son üç senedeki uçuş aramaları karşılaştırıldığında Mikonos Adası, Fort Lauderdale, Seul gibi destinasyonların Türkler tarafından da ilgi gördüğü ortaya çıkıyor. Türkiye’den yapılan uçuş aramalarında Amerika’nın Florida eyaletinde yer alan Fort Lauderdale’ye %20’lik bir artış yaşanması, Yunanistan’ın Mikonos Adası aramalarının %17 oranında artması ve Güney Kore’nin başkenti Seul’un %9’luk bir artış göstermesi, Türklerin global seyahat trendlerini yakından takip ettiğini gösteriyor.

Panama ve Sri Lanka keşfetmeye değer

Skyscanner’ın araştırmasında yer alan bazı destinasyonların Türkler tarafından henüz keşfedilmemiş olduğu gözlemleniyor. 2015’in en gözde 10 destinasyonu arasında yer alan Panama ve Sri Lanka’nın başkenti Kolombo, Türkler tarafından daha yeni keşfedilmeye başlanıyor. Son üç yılın uçuş arama verilerine bakıldığında, global uçuş aramalarında %25’lik bir artış gözlemlenen Sri Lanka’nın başkenti Kolombo ve %12’lik bir artış görülen Panama’ya, Türkiye’den artış sadece %2. Az da olsa bu artış, Türklerin 2015 yılında bu egzotik destinasyonları keşfedebileceğini gösteriyor.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, “Her ay 30 milyonun üzerinde ziyaretçi Skyscanner’ı ziyaret ediyor. Bu sayede zengin bir veri birikimine sahibiz. Bu verileri analiz ederek seyahat trendleri hakkında çeşitli öngörülerde bulunuyoruz. Son çalışmamızda da 2015’in en gözde destinasyonlarını araştırdık. Sonuçları da oldukça ilginç çıktı. Araştırma, Türklerin egzotik destinasyonları 2015’te keşfedeceğini gösteriyor.” dedi.

Dünya çapında 2015 yılının en gözde ilk 1o destinasyonu:

O halde daha ne bekliyorsunuz? Haydi, gitmedik yer bırakmayın!

Panama

Eğer Panama’yı sadece ünlü kanalından ibaret sanıyorsanız, büyük resmi gözden kaçırıyorsunuz demektir. Panama Körfezi sahilinde yeni yapılanmış birçok lüks otel, ziyaretçilerin denizin ve şehrin tadını aynı anda çıkarmasını sağlıyor. Oldukça canlı olan eko turizm, ağaç tepelerinde gezinmenize ve Bocas del Toro’yu oluşturan adaların arasında sörf yapmanıza olanak sağlayan turlarla Panama turizmine damgasını vuruyor. Frank Gehry’nin yeni tasarladığı, dünyada görebileceğiniz en iyi doğal tarih sergilerine ev sahipliği yapan BioMuseo’yla kentsel ormanların içine bir yolculuğa çıkmayı unutmamak lazım.

Seul, Güney Kore

Kore’nin popüler kültürüne olan büyük ilgi, önemli sayıda turisti Seul’e çekiyor. Gangnam Style’ın dünya çapındaki popülaritesi, ziyaretçilerin seveceği yepyeni turlar düzenlenmesine yol açarken, dünyanın en büyük duty free’sinde bulunan ve Çinli turist kaynayan çok sayıda mağaza da satışlarını arttırmak için Kore popunun en büyük isimlerini misafir etmeye başladı. Seul’da otel bulamama gibi bir endişeniz de olmasın. Çünkü Seul, ziyaretçilerin banka hesapları tükenmesin diye her bütçeye göre yeni oteller inşa etme konusunda oldukça hızlı çalışan bir şehir.

Mikonos, Yunanistan

Konu herkes için bir anlam ifade eden yerlere geldiğinde, Mikonos bir adım öne geçiyor. LeBron James, Jean-Paul Gaultier, Cristiano Ronaldo ve Jennifer Lopez gibi yıldızlar, bu küçük Yunan adasının, lüks tutkunu havalı gezginler arasında popüler olmasına katkıda bulundular. Çılgın partileri de Mikonos’un, Avrupa gece hayatının merkezi olma konusunda İbiza’ya sıkı bir rakip olmasını sağladı. Mikonos, bununla da yetinmeyip, LGBT kitlesinin gözdesi olmayı başardı. Farkındaysanız henüz kristal berraklığındaki büyüleyici denizinden bahsetmeye başlamadık bile…

Kolombo, Sri Lanka

Artık geçmişte kalan Sri Lanka İç Savaşı’ndan sonra başkent Kolombo, artık dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilere hazır. Geliştirilen tren ve otoyol bağlantıları, yurtdışından gelen ziyaretçilerin daha önce hiç görmediği, ülkenin doğal güzelliklerinin bulunduğu bölümlerini keşfetmeyi kolaylaştırdı. Seyahat tutkusu olan gurmeler, leziz mutfağı ve yaratıcı içkilerin olduğu The Ministry of Crab gibi mekanlarda aradıklarını bulabilirler. Sinema düşkünleri de yeni düzenlenmeye başlayan Uluslararası Kolombo Film Festivali’ne katılarak tarihin bir parçası olabilirler.

Fort Lauderdale, Florida

Parlayan güneş ve göz kamaştırıcı plajlar, Fort Lauderdale’de heyecan duygusunu yaşamak için sadece bir başlangıç. Y kuşağı, Latin Amerikalılar ve LGBT toplulukları Güney Florida’nın sunduğu destansı müzik festivallerinden, yeni yeni filizlenen kültürel mekanlara kadar her şeyi keşfetmeye buraya gelirler. Tatilde lüks ve konfor arayanlarsa bunu gelişme sürecinde olan Conrad Fort Lauderdale’den yıllardır hiç değişmeyen Miami sahilindeki Fontainebleu’ya kadar bulabilirler. Bölgeye gelen hızlı tren sistemiyle birlikte ziyaretçiler, Miami’den Orlando’ya kadar ün salmış turistik noktaları da keşfedebilirler.
  • Okinawa Adası, Japonya
  • Taipei, Tayvan
  • Bhutan
  • Brezilya
  • İzlanda

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!