Yüzlerce Türk turist Orta Avrupa’da kaldı? 0

Geçen hafta Orta Avrupa turlarına çıkan Türk turistlerin bir kısmı Avrupa’da mahsur kaldı. Türk acenteciliği ve Türkiye adına hangi açıdan bakılırsa bakılsın imaj problemi olarak nitelendirilebilecek yaşananları objektif bir yaklaşımla, turizm sektörü kamuoyuna katkıda bulunmak için masaya yatırıyoruz. 

1995 yılından bu yana faaliyette olan ve Orta Avrupa’dan Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörü olan Green Travel’ın sahibi Merdol Göktaş, TurizmGüncel’e son günlerde Macaristan’da yaşanan ve çok sayıda Türk turistin Orta Avrupa’da ‘ortada kalması’na yol açan olaylar hakkında iddialarda bulundu.

Orta Avrupa pazarının Türkiye’ye turist getiren en önemli tur operatörlerinden Green Travel’ın sahibi Merdol Göktaş yaşananları şu sözlerle aktardı: “Geçen hafta Orta Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde pekçok Türk turist ortada kaldı. Tatilbitmesin.com adlı  online seyahat acentesinin müşterileri şirket gerekli ödemeleri yapmadığı için tatillerini yapamadılar. Hollanda’da, Avusturya’da, Macaristan’da ve Slovakya mahsur kalan Türk turistler kendi ceplerinden ödedikleri paralarla Türkiye’ye geri dönmeye çalıştılar. Mağdur olan tatilcilerin bir kısmını da biz kendi uçağımızla Türkiye’ye gönderdik. Şirket uçak parasını vermediği için Türkiye’den Prag’a gelemeyenler ve Macaristan’da da tur otobüsü tarafından terkedilenler söz konusuydu. Ancak şu anda herkes sağ salim Türkiye’ye ulaştı.”

‘TÜRKİYE’NİN İMAJIYLA OYNANIYOR’

“Tabi bu yaşananlar her şeyden önce Türkiye’nin ve Türk acentelerin Avrupa’daki imajını zedeliyor. Biz Orta Avrupa’dan Türkiye’ye en çok turist gönderen ve Macaristan’a beraber çalıştığımız acenteler vasıtasıyla en çok Türk turist götüren bir şirket olarak durumdan büyük rahatsızlık duyuyoruz. Burada insanlar kendi ceplerinden ödeme yapmak zorunda kaldılar. Bu bölgede geçen hafta en az 500 – 600 Türk turist bu durumdan etkilendi.”

“Sıkıntı ürünlerin maliyetlerinin altında sunuluyor olması. Büyük tur şirketlerinin 499 €’ya sattığı turları 299 €’ya satıyorlar. İnsanlar çoluk çocuk rezil oluyorlar. Sezonun ortasında böyle şeylerin yaşanması işleri de çok kötü etkiliyor. Bu süreç sırasında buradayken vizesi bitenler oldu. Başarısız operasyon yüzünden turistlerimiz Türkiye’ye kaçaklar gibi dönmek zorunda kaldılar.”

TÜRK TURİST AVRUPA’DA ALLAH’A EMANET

Göktaş sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şirketin yer hizmetlerini veren yerel acenta geçtiğimiz hafta Prag’da iflasını istedi. Budapeşte’deki  yerel acentanın ise resmi olarak Macaristan’daki seyehat acentaları birligine  bir kaydı yok. Yani bakanlık tarafından resmi bir izni bulunmuyor. Bu şu demek;  yolcunun başına herhangi bir kaza vs. gelmesi durumunda yetkili ve yükümlü  bir kurumla karşılaşmaları mümkün değil! Buradan da şu sonuç çıkıyor: Yurtdışından gelen yabancı turistlerin güvenliği için TÜRSAB denetim yapmakta ve Türkiye’de yabancı misafirlerin belgesiz olarak taşınması önlenmekte iken  Türkiye’den yurtdışına  tur yapan firmaların ilgili ülkelerde seyehat acentası belgesi olan acentalarla  calışmaları zorunlu değil. Yani vatandaşlarımız  Allah’a emanet olarak seyehat ediyorlar. Bu da yurtdışında  yaşayan, evden,  çarşıdan internet cafelerden cep telefonuyla ve belgesiz çalışan ve sorun olduğunda ortadan kaybolan bugun ‘a’, yarın ‘b’  acenta adı alıindaki sorumsuzları önünü açmaktadır. Burada Türkiye’nin imajıyla oynanıyor. Bu olaylar her sene yaşanıyor. İsimsiz acenteyi açıp parayı basan bu işlere girebiliyor. Bu girişimlerin kontrol edilmesi, denetlenmesi gerekiyor. Bağımsız sigorta denetim şirketlerinin devreye girmesi gerekiyor. Avrupa’da Türkiye’ye olan güven bu olaylar nedeniyle günden güne azalıyor. ”

TATİLBİTMESİN.COM GENEL MÜDÜRÜ DENİZ BİLAL: ‘ÖDEME DEĞİL UÇAK SIKINTISI YAŞANDI’

TurizmGüncel iddiaların odağında yer alan Tatilbitmesin.com’un Genel Müdürü Deniz Bilal’e de mikrofon uzattı. İşte Bilal’in açıklamaları:

Tüm gün uçuş aradık. THY talebimizi reddetti. Sun Express 3 kere evet deyip, sonra vazgeçti. Cuma ve cumartesi günler Prag’da dini bayramdı. Bu da işleri daha da zorlaştırdı. En son bir uçak bulduk onu da son anda iptal ettiler. Pazar günü Ljubljana’dan bir uçak bulduk ancak müşterilerimiz o zamana kadar kendi imkanlarıyla Türkiye’ye dönmüş oldular.”

’60 BİN € GERİ ÖDEME YAPACAĞIZ’ 

“Merdol Bey’in bazı müşterilerimizi Bodrum’a taşıdığı doğrudur. Ancak bunu hayrına yapmadı. Biz olaydan sonra TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a da danıştık. O da “Müşterileriniz Türkiye’ye döndükten sonra maliyetlerini giderin” şeklinde bir tavsiye verdi. Elbette biz de böyle yapıyoruz. Faturalar, biletler geldikçe geri ödemelerimizi yapıyoruz. Şu ana dek 23 bin € geri ödeme yaptık. Toplamda 60 bim € geri ödeme yapacağız. Merdol Bey bizim turları daha ucuza sattığımızı söylemiş. Elbette böyle olacak. Çünkü biz charter uçuyoruz. THY ile ya da diğer tarifeli uçaklarla uçmuyoruz.”

TurizmGüncel.com

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe