Yurtdışı Alışverişlerinizde Vergi İadesi Alın

Tax Free Nedir?

Yabancı bir ülkede ikamet etmeyen yolcuların satın alarak ülke dışına götürdükleri malların teslimi anında Katma Değer Vergisi tahsil edilir. Ancak gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen Katma Değer Vergisi iade olunur. KDV uygulanan ülkelerde ‘’TAX FREE’’ adı altında tatbik edilen bu yöntem , yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılmasını amaçlamaktadır. Bu şekilde oluşan ve ihraç etkisi yapan bu mal hareketinde KDV ‘den arındırma işlemi uygulanır.

Tax Free

Ödediğim Vergiyi Nasıl Geri Alırım?

Yurtdışına turist olarak çıkmışsanız yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz vergiyi geri alma şansına sahipsiniz. Ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık göstermekle beraber aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da iade tutarını etkilemektedir. Elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ülkelere göre farklı olmakla birlikte ortalama olarak, ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u iade olarak alınabilmektedir. Harcamalarınızda satın alınan her ürün için iade almak mümkün değildir.(Hizmet ile alakalı harcamalar; Otel konaklaması, ulaşım giderleri, yemek, yiyecek ve içecek vb gibi harcamaları kapsamaz) Ayrıca alışveriş tutarınız belli bir rakamın üzerinde ise tax free alma hakkınız olur.

Tax free alabilmek belirli şartlara göre alışveriş yapılmalıdır. Alışveriş yapacağınız yere geldiğinizde, mağaza girişinde ya da kasa civarında tax free logosu bulunmasına dikkat edilmelidir. Eğer bir logo göremediyseniz mağazadaki yetkili birisinden bu konuda bilgi almalısınız.

Mağazının tax free uygulaması var ise ürünü satın alırken Tax free den faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu durumda size bir tax-free zarfi ve biri uzun biri kısa olmak uzere iki tane fiş benzeri form vermeleri gerekir. Bu formlarda size özel alanları doldurmanız istenir (pasaport numarası, isim, soyisim, adres vs.).

Tax return form 2014

Tax free makbuzların üzerinde mutlaka mağaza kaşesi ve yetkili kişinin ıslak imzası bulunmalıdır. Bu prosedür ile tax free talep etme hakkını elde etmiş oluyorsunuz. Daha önceleri sadece alışveriş yaptığınız ülkeden çıkarken gümrükten alabildiğiniz vergi iadesini, birkaç yıldır şehir merkezlerinde de bulunan tax-refund ofislerinden de alabilirsiniz fakat küçükte olsa bir komisyon oranı alınmakta. Bunun için Global Blue‘nun sitesinden alışveriş yaptığınız şehirdeki tax refund ofislerinin nerelerde olduğuna bakabilir ve size en uygun olanına gidebilirsiniz.

Tax-refund ofisinde verginizi geri almak istediğinizi söyleyerek elinizdeki tax-free formlarını görevliye teslim ederek verginizi iade olarak alıyorsunuz. Size verilecek olan formu alarak ülkeyi terk edeceğiniz havalimanındaki gümrüğe tax free formunu onaylatmanızı ve 1 ay içerisinde onaylanmış formu size verilen zarfa koyup postalamınız gerekecektir. Eğer bu işlem yapılmazsa, yani 1 ay içerisinde gümrükten onaylanmış tax-free formu onlara ulaşmazsa, kredi kartınızdan size ödedikleri vergiyi tahsil edeceklerdir. (Bazı havaalanlarında onaydan sonra formu atabileceğiniz posta kutuları bulunmaktadır)

Not : Tax free den faydalanabilmek için 3 aydan az bir süre için gitmiş olmanız, gittiğiniz ülkede oturum izni almamış olmanız ve lisansüstü bir eğitim için o ülkede bulunuyor olmamanız gerektiğini unutmayın.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

23 Comments

 • Merhabalar, vergi iadesi için bir sorum olacaktı. Arkadasima almanya dan bir ürün aldittirdim. Fatura ve tax return evrakı benim adima ancak ben yurt dışına giriş çıkış yapmadim. Yani fatura benim adima ancak seyahat eden başkası. Bu şekilde vergi iadesi almamizda sakinca olur mu? Aciklama olarak hediye aldım şeklinde ibare belirt se sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

  • herhangi bir sıkıntı olmaz yurt dışına çıkmamış olsanızda arkadaşınız senin adına fatura kestirdiğinde rahatlıkla iade alabilirsiniz

  • Bilgi için teşekkürler, peki ben yurtdışında yaşıyorum, internet üzerinden aldığım dijital ürünlerin kdv alabiliyozmu acaba, mesela x firmadan sunucu kiraladım veya satın aldım, bunun kids alabiliyozmu

  • Merhaba iade alabildiniz mi bende aynı durumdayım aldıysanız nasıl bir yol izlediniz ? Teşekkür ederim

 • Avusturya da appstore dan telefon aldık, taxfree form olmadığını faturaya ıslak imza ve kaşe yeterlı oldugunu soyleyerek satıs yaptılar, ama şüpheliyim acaba bir sorun cıkar mı

 • merhaba, 2adet iphone alsam ikisinin de vergi iadesini alabilir miyim? bir de ambalajını açsam vergi iadesi olur mu? (alınca telefonu kontrol etmek için ambalajı açmak istiyorum da )

 • Merhaba GALAXY S8 alicam 20 mayis Hollandadan turist olarak gidicem Istanbuldan, sizce yuzde kac iade alabilirim?

 • Merhaba Yunanistan’a çıkış yapıp italyadan ealışveriş ile Otopilot alacağım vergi iadesini nasıl alırım.

 • merhabalar annem yakın bir zamanda Hollandadan bir iphone aldı. Mağazadan gerekli belgeleri aldı ve havaalanında kaşelettirdi fakat herhangi bir para iadesi işlmeni uygulamamışlar. Kredi kartı bilgisi de almamışlar. Acaba belgelerimizle birlikte Türkiyeden bir yerden para iadesi almamız mümkün mü? Elimizde gerekli belgeler var.

 • iyi günler. türk vatandaşıyım ama makedonya da üniversite okudugum için makedon oturma iznim de var. türkiye den yaptığım elektronik alışverişinde tax free ödemesi alabilir miyim ?

 • Kardeşim amerika da yaşıyor türkiyede özel bir hastanede dış yaptırdı bunu vergi iadesini alabilirmi kendisi çifte vadandaş

 • Merhaba Kanada’da vergi iadesi yapılabiliyor mu peki?

 • almayadan alısveris yaptim tax free mi gürcistandan alabilir miyim

 • istanbul medya marketten tablet aldım taxsfree yaptırdım alanada alamadım sisteme kayıt yapmmamışlar medya marketi aradım bizvim sisteme yükleme zorunlulugumuz yoktur cevabı aldık şimdi hakkımı nasıl ala bilirim

 • Turkiyeden ön ödemeli ve taksitle bir daire aldim 2014 yilinda ve en son taksidini ekim 2018 de ödedim bitti. Simdi subat 2019 da da Tapu alacagim. Sorum su; Yurdisinda yasayanlar Emlak vergisi (KDV) ödemeyecek diye bir kanun cikti, ancak bize bu konuda hic sozu bile edilmedi. Toplamda tapu harci dahil 235 bin lira gibi bir ödeme yaparak emlak sahibi oldum. Acaba burdan benim ve benim gibilerin vergi iade alma hakki var mi?
  Saygilar
  Huseyin Aytemir
  Hollanda

 • İtalyadan alışveriş yaptım,taxfree ürünleri görmek istedi fakat valizimi teslim ettim.iadeyi türkiyeden alabilirmiyim?

 • Fransa’dan apple store dan bi iphone alsam tax free den yararlanabilir miyim. Apple store bana tax free zarfı dediğimiz şeyi verir mi ? Ayrıca fransadan aldığım telefon için türkiyeye hollandadan dönmeyi düşünüyorum hollanda da havaalanında gümrükte bu tax iadesini alabilir miyim ?

 • merhaba,
  vergi iadesini almak için fatura ve vergi iadesi formu kime kesiliyorsa pasaport sahibi da aynı kişi mi olmalı?

  örneğin; arkadaşım fransa’dan bana telefon satın alıp getirecek, kendisi türkiye ve fransa vatandaşı.arkadaşım ürünü alırken faturayı benim adıma kestirtse, pasaport ve bilet sahibi arkadaşım olacağı için ben vergi iadesi alabilir miyim?

  • Merhabalar bende aynı durumdayım Almanya’da oturumu olan bir arkadaşım bana telefon aldı benim adıma düzenlendi evraklar. Siz nasıl bir yol izlediniz iade alabildiniz mi ? Teşekkürler

 • Kanada’dan aldığım akilli telefon için vergi iadesi alabilirmiyim.

 • Azerbaycan vatandaşıyım, Gürcistan da gecici ikamet iznim var, buradan telefon alıp Türkiye’ye gelerek tax free alabilirmiyim?

 • Merhaba
  Paris sephoradan parfüm aldım. Tax free işlemi yaptırdım.
  Karayolu ile geldim Sırbistan da onay yaptırdım. Onaylanan evrakları ne yapmam gerekiyor. Hiçbir bilgiye ulaşamadım.

 • Merhaba ben geçen ay barselonadan aldığım cep telefonunun düzenlediğim evraklarını valizde unuttuğum onu da havaalanının girişinde teslim ettiğim için evreklarımı damgalatamadım ve vergi iadesini alamadım. Şu an yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!