Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kokpit bakış açısından yaklaşma ve iniş aşamalarını deneyimlemek, konveyör bandı üzerinde bagaj lojistiği aşamalarından geçmek ve havalimanı kulesindeki manzaranın tadını çıkarmak: Tüm bu etkinlikler ve daha fazlası, şimdi Viyana Havalimanı’nın ziyaretçilerine yeni bir deneyim dünyası aracılığıyla sunuluyor.

“Ziyaretçi Dünyası” olarak bilinen bu yeni deneyim dünyası artık ziyarete açılmış bulunuyor. Flughafen Wien AG’nin Yönetim Kurulu üyeleri Günther Ofner ve Julian Jäger, bu hamleye dair açıklamalarda bulundu: “Uçmak, nesillerdir insanlara ilham veriyor. Özellikle havalimanı gibi kompleks mekanlar kafalarda sıklıkla soru işaretleri oluşturuyor. Thomas Brezina ile işbirliği kurarak, hem yaşlı hem de genç konuklarımızın, perde arkasında olan biteni ortaya çıkaran bir bakışın tadını çıkarmalarını sağlamamıza yardımcı olacak bir imkan yaratmış olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.”

Viyana Havalimanı’nın ziyaretçilerine sunulan bu deneyimin tamamını, faaliyete geçtiği ilk günde 280’den fazla ziyaretçi, ücretsiz olarak deneyimledi. Bu yeni deneyim alanının açılışını, havalimanı operatörü Flughafen Wien AG’nin yönetim kurulu üyeleri Günther Ofner ve Julian Jäger ile Thomas Brezina birlikte gerçekleştirdi. Tanınmış çocuk kitapları yazarı ve televizyon yıldızı Brezina, imzalı fotoğraflarını dağıtmak için açılıştan önce sevenleriyle bir araya geldi.

Havacılığı yediden yetmişe ziyaretçiler için yeni ve daha önce bilinmeyen perspektiflerden daha somut bir deneyim haline getirecek dört multimedya deneyim bölümü, yaklaşık 600 metrekarelik bir alanda konuklarını ağırlayacak.

 

Kokpit Bölümü

Ziyaretçiler, pilotların bakış açısından Viyana Havalimanı’na iniş ve kalkış ile birlikte gerçek bir gezinti uçuşunu deneyimlemek için büyük bir kokpit replikasının içine girebiliyor. 180 derecelik, yüksek çözünürlüklü ekran enstalasyonu, fotografik bir gerçekliğe sahip olan etkileyici bir görsellik sunuyor.

Bavul Bölümü

Bavul Bölümü, bagaj check-in işleminin ardından bagajlara check-in masasının arkasında neler olduğunu gösteriyor. Bir bagajın bakış açısından hazırlanan eğlenceli bir video enstalasyonunda ziyaretçiler, Viyana Havalimanı’nın 14 kilometre uzunluğundaki bagaj işleme tesisinden geçiyor ve bu yolculuk boyunca check-in masasından geçişten sayısız bagaj ayırma işlemine ve güvenlik kontrollerine, ardından uçağa yükleme aşamasına, her işlemi görebiliyor.

Kule Bölümü

Ziyaretçiler Kule Bölümü’nde, havalimanının hava trafik kontrolörlerinin gözünden nasıl göründüğünü öğrenebiliyor. Konuklar, heyecan verici bir multimedya enstalasyonuyla kule kabininin veya görsel kontrol odasının kapsamlı manzarasını deneyimleyebiliyor ve havadaki uçak trafiğini kontrol etmenin, ülkenin hava sahasındaki uçuşları düzenlemenin ve hava trafik kontrolünün nasıl işlediğini keşfedebiliyor.

24 Saat Bölümü

Viyana Havalimanı’nın hiçbir zaman uyumadığı gerçeği, 24 Saat Bölümü’nde âdetâ kanıtlanıyor. Hızlandırılmış kayıtlara, gece ve gündüz fotoğraflarına ve ilginç bilgilere yer veren eğlenceli, geniş format video sunumu, havalimanındaki canlı ve sürekli faaliyetleri gözler önüne seriyor.

Viyana Havalimanı’nın Ziyaretçilerine Yönelik Sunulardaki Genişletme Çalışmaları

Viyana Havalimanı, yeni deneyim alanı sayesinde ziyaretçilere yönelik mevcut sunularının kapsamını genişletti:

Havalimanı turu, konukları son derece modern bir otobüs ile, havalimanının apronu boyunca yaklaşık 50 dakika süren bir gezintiye çıkarıyor. Turun başlangıcında, Terminal 1’in arkasındaki Ziyaretçi Dünyası terminalinde, katılımcılar havacılık ve çevre ile ilgili kunularda ilginç bilgiler, çevredeki topluluklarla ve komşu bölgelerin sakinleriyle gerçekleştirilen diyaloglar ve Diyalog Forumu’nu bulabilecek. Katılımcılar tur süresince uçak yönetimini, kalkışları ve inişleri, geniş hangar hollerini, lüks özel jetleriyle Genel Havacılık Merkezi’ni ve daha fazlasını yakından deneyimleyebilecek. Özel turlar, ziyaretçileri dünyanın en büyük yolcu jeti Airbus A380’e, havalimanı itfaiye birimine ve dünya üzerindeki en hoş tarihi uçaklardan biri olan efsanevi Breitling DC3 gibi özel detaylara götürecek.

Terminal 3’ün çatısında yer alan Ziyaretçi Terası, 1800 metrekarelik bir alan üzerinde konuklarına havalimanının apronunun nefes kesici ve geniş manzarasını sunuyor. Havacılık meraklıları, terastan her iki pistteki kalkışları ve inişleri, Airbus A380 veya Boeing 787 Dreamliner gibi uçakların uçuş operasyonlarını yakınen olacak şekilde ve aprondaki canlı havalimanı faaliyetlerini kısıtlama olmaksızın izleme ve fotoğraflama şansına sahip olabiliyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz