Yemek ve Seyahat Önerileri 0

Lezzet, sunum ve kültür bazı seyahatlerimizin yola çıkış nedeni olabilecek kadar güçlüdür! Bir de tadınıza düşkünseniz ve yediğiniz lezzetlerin yapımına meraklıysanız yemek kurslarına katılarak, seyahatlerinize renk katabilirsiniz.

1 – Two Bordelais – Bordeaux

2borderlais

Karı koca olan Jean-Pierre and Denise Moullé, Fransa’nın Bordeaux şehrinde işlettikleri Two Bordelais’de bir haftalık yemek kurslarına katılabilirsiniz. 13. yüzyıldan kalma Château La Louvière’i renove eden karı koca rustik çiftlik evlerinde Bordeux mutfağının inceliklerini öğretiyorlar. Şatoda şarap ve peynir tadımlarını sakın es geçmeyin!

2 – Pizza Consulting – Napoli

margherita-dop-2184-x-1456

Napoli’nin ünlü Pizzeria La Notizia’nın sahibi pizza ustası Enzo Coccia, yetenekleri konusunda bencil davranmayıp, Pizza Constulting adını verdiği okulunda meraklılara haftalık kurslar veriyor. Napolitan pizza yapımının püf noktalarını öğrenmek, incecik pizza hamurunun açılışındaki sırları keşfetmek özellikle İtalyan mutfağını sevenler için altın bir anahtar sayılabilir! Coccia’nın restoranına gelmişken bölgedeki yerel zeytin ve domates üreticilerine uğramayı unutmayın!

3 – Los Dos, Mérida

los-dos

Meksika’nın en leziz bölgesel tatlarını tatmak için yolunuz eski koloniyel bölgesi Mérida’ya düşmeli. Los Dos’da günlük workshop’lar Lucas de Gálvez pazarında taze meyve ve sebzeleri teker teker seçerek başlıyor. Sokak tezgahlarında denediğiniz yerel atıştırmalıkların ardından Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinin yapımını öğrenmeye devam ediyorsnız. Meksika’da rom üreticilerini, baharatçıları keşfedip, okulun organize ettiği gezilere katılabilirsiniz.

4 – Ferrandi – Paris

agrumes-baches-ferrandi-1

1920 yılında kurulan Fransa’nın köklü okullarından biri olan FERRANDI, Paris kısa eğitim programlarıyla sofra düzeninden ekmek üretimine, pastacılık kurslarına kadar çeşitli seçenekler sunuyor. Fransız tatlılarının yapımını öğrenmek mutfağa meraklı her insan için bir ayrıcalıktır; bu ayrıcalığı leziz milföyleri ve tartları hazırlarken hissedebilirsiniz.

5 – Lima – Londra

lima-london-achiote-braised-partridge-yellow-potato-sauco-sauce

Peru mutfağının başarılı şefi Virgilio Martinez’in yarattığı LIMA Restaurant önce Peru’da geleneksel ve modern yöresel tatlarıyla gastronomi dünyasında fark yaratmış, daha sonra ününü Londra’ya kadar taşımış. Farklı kültürlerin etkisiyle Peru geleneğini bir potada eriten Martinez, taptaze deniz ürünlerini, sebze ve meyveleri bulabileceğiniz pazar alışverişinin ardından sizi restoranda ağırlıyor ve  Asya, Avrupa mutfağıyla etkileşen Peru mutfağı lezzetlerini kendi ellerinizle yapmayı öğretiyor.

6 – International Culinary Center – New York

etoiles-de-mougins-2013-1200-x-848

Profesyonel yemek kurslarından günlük workshoplara kadar dünyanın en leziz mutfaklarını öğreten International Culinary Center, New York Manhattan’daki binasında tapas yapımı, bıçak kullanımı, bagel yapımı gibi detaylı kurslar da veriyor. Eğer pasta ve tatlılar ilginizi çekiyorsa asla sorun değil, bu okulda pasta yapımının küçük detaylarını öğrenip, yapım aşamasında kremaların tadına bakabilirsiniz, unutmayın!

7 – L’Amandier – Provence

956c98715c6ae500a6bec6bc698fff7b

Provence, Fransa’nın keşfetmekle bilmeyen bölgesi. Yerel üreticilere verilen değeri, birbirinden leziz, aromalı şarapları ve kendi mutfağıyla Fransa’nın yıldızı. Doğanın ve tazeliğin her adımda hissedildiği Provence’ın Mougins kasabasında gurme lezzetlerin tadına şef Denis Fétisson ve ekibiyle bakın.

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.