Yavuz Selim Şen’in Xitang Anısı 0

xitang_manset

Çin’in en şirin köylerinden biri Xitang, eskiden Çin’in ticaret merkezlerinden biri konumundaymış. Xitang’lı iş adamlarının namı Güney Çin’de pek meşhurmuş. Geçmişi geçmişte bırakarak, birlikte Xitang kasabasında yolculuğa çıkalım.

Xitang köyü, Jiashan kasabasına bağlı. Şanghay, Hangzhou gibi büyük şehirlere yakın bir konumda bulunuyor. Şanghay’dan Xitang’a arabayla 50 dakika da ulaşmanız mümkün. Toplu taşıma aracı olarak hızlı treni kullanarak Jiashan durağında inerek de ulaşabilirsiniz. Tur şirketlerine katılarak da Xitang turu satın alabilir bu zarif köyü görebilirsiniz.

xitang_2

Xitang’ın tarihi milattan öncelere dayanıyor, Wu ve Yue devletleri için stratejik öneme sahip bir bölgeymiş. Xitang’ı Ming Hanedanlığı (1368-1644) ve Qing Hanedanlığı (1644-1911) yılları arasında yönetmiştir. Xitang köyünde iki hanedanlıktan kalma birçok eser bulunmaktadır.

xitang_3

Xitang köyünün tarihi 2000 yılının üzerinde olsada o günden bugüne pek bir yapı kalmamış. Xitang’daki evler, 300 – 400 yıllık. Xitang’ı çevreleyen kanallarda tekne ile tur atabilir, dar Çin sokaklarında ve tarihi taş köprülerden geçerek Çin tarihini yaşayabilirsiniz.

xitang_dar_sokaklar

Gezdiğim köyler arasında benim en çok sevdiğim yazılarımda da belirttiğim gibi Wuzhen. Xitang’ın akşamları Wuzhen’dan daha güzel olduğu söyleniyor. Hatta Xitang’a yapılan yeni yatırımlarla, gece hayatının da bayağı renkli olduğu söyleniyor. Xitang’a resmi davet için gittiğimizden ötürü, Xitang’a giriş ücreti, sandalla gezinti ücretleri hakkında sizleri bilgilendiremiyorum ama bu bölgelere girişte ücret ödüyorsunuz.

xitang_4

Bölgenin yemeklerini hem öğlen hem de akşam olmak üzere deneme fırsatı bulduk. Bölgenin mutfağı Hangzhou ve Şanghay mutfaklarına yakın olmakla birlikte onlardan daha iyi değil.

Kaynak: Çin Günlüğü

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe