Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı ile sektör ve WTF üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoş geldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Hoş bulduk. 20 yılı aşkın bir süredir turizm sektöründeyim. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümü mezunuyum. Turizm sektörüne çekirdekten yetiştim diyebiliriz. 2008 yılında 7 kişilik bir ekip ile Genç Turizmciler Derneği’ni kurduk ve kuruduğu günden bu yana derneğin başkanlığını yürütmekteyim. İlk olarak 2014 yılında çalışmaları başlayan ve turizm endüstrisini bir araya getirmeyi hedefleri arasında tutan World Tourism Forum’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatıma devam etmekteyim.

Bize biraz World Tourism Forum hakkında bilgi verebilir misiniz?

Turizm liderlerinin bir araya geldiği, turizmdeki güncel konuların konuşulduğu, trendlerin belirlendiği, stratejilerin masaya yatırıldığı ve global turizm otoriteleri tarafından da kabul edilen bir platform kurmaya karar verdik ve World Tourism Forum’u ilk olarak 2015 yılında hayata geçirdik. Hedefimiz turizme yön veren profesyonelleri, yöneticileri arasında köprü kurmak çünkü küresel bir dünyada uzun soluklu bir şekilde yer almak istiyorsanız eğer sınır aşırı işbirlikleri yapmak gerekiyor. World Tourism Forum ise bu süreçte sizleri dünyanın en iyi tur operatörlerinin, havayolu şirketlerinin ve acentaların yer aldığı işbirliği imkanı sunuyoruz.

İşbirliklerini arttırabilmek adına ise World Tourism Forum kapsamında yılda bir kez global ve bunun yanında bölgesel toplantılar düzenliyoruz. Bugüne kadar İstanbul’da iki, Antalya’da iki olmak üzere dört başarılı toplantıya imza attık. Yılın ilk bölgesel toplantısı olan Russia Summit’i yaklaşık 400 kişinin katılımıyla 28 Ocak’ta Moskova’da gerçekleştiriyoruz. Hemen ardından 16-18 Şubat tarihleri arasında 7 bin yerli ve yabancının katılacağı Global Meeting’i İstanbul’da gerçekleştireceğiz.

Geçtiğimiz yıl turizm sektörünün birçok önemli ismi World Tourism Forum’a gelmişti, bu yıl kimler yer alacak?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kapanış konuşmasını yaptığı Global Meeting 2016’e  T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Avrupa Komisyonu Eski Başkanı José Manuel Barroso, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, ABTA CEO’su Mark Tanzer, Mama Shelter’ın kurucusu Serge Trigano, Trivago’nun Kurucu Ortağı Rolf Schrömgens ve DenizBank CEO’su Hakan Ateş gibi sektörün önde gelen duayen 100 ismi konuşmacı olarak ağırlarken 150’ye yakın yerli ve yabancı birçok bloggerı da bir araya getirdik.

Global Meeting 2017 kapsamında ise Facebook Spokeperson’ı ve Silikon Vadisi’nin en güçlü kadını, Zuckerberg Media’nın kurucusu Randi Zuckerberg katılımcılarla buluşacak. Tony Blair Başbakanlığı süresinde İçişleri ve Dışişleri Bakanı olan Jack Straw, Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, Yandex’in CEO’su Arkadiy Voloj, Tourism Barcelona’nın CEO’su Jordi William Carnes, DenizBank CEO’su Hakan Ateş gibi sektör lideri firmaların üst düzey yöneticileri, politikacılar ve  bu sektörün kanaat öncüleri katılırken, eGen Influencer etkinliği kapsamında 200’e yakın influencer ve Turizm 20 kapsamında dünyanın en büyük turizm potansiyelini oluşturan ülkelerin bakanları katılacak. Yuvarlak masa düzeninde gerçekleştirilecek olan Turizm 20 toplantısı, dünya turizminin gelişimi hakkındaki fikir ve planlarını birbirleriyle paylaşmaları açısından son derece önemli bir toplantıdır. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak ve onları ağırlamak World Tourism Forum olarak bizler için onur vericidir.

Bu yılki World Tourism Forum’un öne çıkan konuları neler olacak?

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylar hepimizi bir hayli üzmekte ve bu durum doğrudan turizm sektörünü etkilemekte. Biz turizmciler olarak ise sektörü canlı tutmak ve ülkemize turist akışını sağlamak bizlerin görevi. Biz de çatı konseptimizi  “Bariyer olarak sınırlar: sorunsuz ve güvenli seyahat” olarak belirledik.  Turizmi çok yönlü değerlendirmek kanaatindeyiz. Bu sebeple Bakanlar Toplantısı, Turizmin Ekonomik Etkileri, Turizm Yatırımları, Destinasyon Yönetimi, Havaalanı Çözümleri, Havayolu Yatırımları, Sürdürülebilirlik ve Ekoturizm, Turizm Endüstrisinde Telekomünikasyon, Alışveriş Turizmi, Lüks Turizmin Evrimi, Gastronomi Turizmi, Düğün Etkinlikleri, MICE Endüstrisi, Sağlık Turizmi ve Değişen Müşterilerin Talepleri ve Alternatif Pazarlama Araçları konuşulacak konular arasında.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yeni etkinlikler de olacak mı?

World Tourism Forum ekibi olarak çalışmalarımız yoğun bir tempo içerisinde devam ediyor. 28 Ocak’ta Moskova’da gerçekleştireceğimiz Russia Summit operasyonu hazırlıkları son hız ilerlerken 16 – 18 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek Global Meeting’in operasyonu da eş zamanlı olarak ilerletilmekte. Bu iki etkinlik ardından Amerika’da New York Summit, Doha’da Qatar Summit, New Delhi’de India Summit gibi dünyanın bir çok yerinde etkinliklerimizi gerçekleştirmeyi planlamaktayız.

2016 yılı ülke turizmi için oldukça zor geçti, peki 2017 için beklentileriniz ne yönde?

İlk başta hepimiz için bol bereketli ve daha huzur dolu bir yıl diliyorum. 2016 yılı hepimiz için zor geçti fakat 2017 bizler için umut dolu bir yıl, her ne kadar yılın ilk saatlerinde üzücü olaylar yaşasak da ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya bu tür eylemlerin gücünün yetmeyeceğini ve tüm terör saldırılarını şiddetle kınadığımızı, üzerimize düşen sorumluluğu sonuna kadar gerçekleştireceğimizi belirtmek isterim.

Öncelikle turizm sektöründe tek pazar üzerinden ilerlemenin risklerini ve iç pazarın değerini ve önemini bir kez daha görmüş olduk. 2017 yılı bizler için güzel bir yıl olacak. Bunun işaretleri Ağustos ayında Rusya’dan ülkemize uçuşların tekrar başlaması. Ülkemiz talep gören ülkeler arasında yerini alıyor. Bir diğer taraftan ülkemiz deniz kum güneş turizminin yanında kongre, sağlık ve kültür turizmi açısından da çok fazla fırsat barından bir ülke ve turizme çoklu kanaldan entegre olanların kazanacağı düşüncesindeyim. 2017 yılı sonlarına doğru daha da toparlayacağımız düşüncesindeyim.

Türkiye’nin dış tanıtımında sizce eksik noktalar var mı? Varsa bu eksikleri gidermek için sizce nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle dış tanıtımda gerekli harcamalar yapılıyor yatırımlar yapılıyor fakat doğru yatırımlar mı yapılıyor bunları bilmek gerek. Stratejiler uzun vadeli planlanmalı ki projeler daha ayakları yere basar şekilde ilerlesin. Eksikleri gidermek için öncelikle ülkemiz için bir marka değerinin oluşturmalıyız ve algı yönetimi yapmamız gerekmekte. Hedef pazarımız olan ülkelerin zihinlerindeki Türkiye algısını doğru yönetmeli ve kurgulamalıyız.

Türk kullanıcısının seyahat alışkanlıkları özellikle son 2-3 yılda oldukça değişti, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Seyahat alışkınları sadece Türkiye temelinde değil, dünyanın her yerinde, her geçen gün değişiyor. Hayatımıza akıllı telefonların girmesiyle seyahat tercihleri ve alışkanlıkları çok daha farklı bir boyuta taşındı. Önceden tur operatörlerinin söyledikleri sözlerle karara vardığımız tatillerimizde artık tur operatörleri, websiteleri, sosyal medya kanalları, kullanıcı yorumları ve influencerın yorumları etkili oluyor çünkü seyahate çıkacak kişiler için keyifli bir tecrübe yaşamak en önemli konulardan biri. Kişiye özel seyahat turlarının düzenlendiği bir dönemden bahsediyoruz. Pazar bu yönde çok kızgın bir rekabet içerisinde. Vaat edilen ile gerçekleri sunmayan firmaların rekabete dayanamadan piyasadan çekileceği kanısındayım. Ayrıca deniz kum güneş tatillerinin yanı sıra gastronomi turları, spa, kaplıca turları, kültür turları da son zamanlarda ülkemizde ve dünyada değişen seyahat algısını gözler önüne seriyor.

Sizce, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelecekte seyahat sektörü teknolojinin etkisinde kalacak mı?

Her sektörün teknolojiden etkilendiği gibi turizm sektörünün de turizmden etkilenmesi kaçınılmaz bir gerçek çünkü her geçen gün ilerleyen teknoloji bunu gözler önüne seriyor. Gideceğiniz yerden, bineceğiniz uçağa hatta transferinize kadar tek bir kanaldan işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Az öncede bahsettiğimiz gibi artık tek bir kanaldan öğrendiğimiz bilgilerle seyahate çıkmıyoruz. Günümüzde gittiğimiz bölgeleri daha öncesinden en ince ayrıntısına kadar inceleyip gidiyoruz. Aslında gitmeden gitmiş gibi oluyoruz diyebiliriz. Bunun yanında her birimizin telefonunda onlarca uygulama mevcut. Bunlardan en az bir tanesi bize gezilebilecek yerler, yemek yenilecek restoranlar hakkında J. Öyle değil mi? Artık hayatta kalabilmenin şartı teknolojiye ayak uydurabilmek.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz