Wimdu ve 9flats Kısa Vadeli Kiralama Şirketi Olarak Birleşiyor

Airbnb’ye alternatif olma arzusuyla Avrupa’da kurulan 2 büyük şirket Wimdu ve 9flats birleşiyor.

Bu birleşimin 140 ülkede 500.000’e yakın kısa vadeli kiralanabilir mülke ev sahipliği yapacağı söyleniyor.

9flats’in Ceo’su Roman Bach birleşen şirketlerin CEO’su olacak. Wimdu’nun lider yöneticileri Anne Kahlke ve Sören Kress ise işten çekiliyor. Şubat 2015’de Kahlke ve Kress şirketin kurucu ortakları Arne Bleckwenn and Hinrich Dreiling’in yerini almıştı.

Bach bu birleşim hareketinin Avrupa’nın en geniş eşler arası (peer-to-peer) konaklama kiralama platformunu oluşturacağını söyledi.

Fakat özel şirketten yapılan açıklamalara göre; Amerika menşeli kısa-vadeli kiralama devi Airbnb Avrupa’daki başka herhangi bir şirketten aylık daha çok kısa vadeli kiralama işlemi yapıyor olacak.

Mayıs ayında 9falts Berlin’den Singapur’a taşınmıştı. Taşınma işi kısmen Berlin yerelinin kısa vadeli kiralamaya karşı olmasından kaynaklanıyordu. Mayıstan beri, mülklerinin yarısından fazlasını kısa-süreli olarak izinsiz kiralayan Berlinliler para cezası riski alıyorlar.

9flats

Wimdu ve 9flats yaklaşık beş yıl önce kuruldu.

İlk zamanlarda Wimdu, Rocket Internet (Berlin) ve Kinnevik (İsveç) ortak önderliğinde toplam 90 milyon Euro yatırım almıştı. Fakat, son zamanlarda Rocket Internet yeni bir alıcı arıyor ve bu durum alman gazetelerinde “yangın satışı” olarak bildiriliyor. Bugünden itibaren ise ne Rocket Internet ne de Kinnevik Wimdu/9flats’in sahipliğini sürdürüyor. Sadece eVenture hissesini koruyor.

Bu durum Wimdu’nun Airbnb’ye uygun bir rakip olmak için bahşiş aldığı ve yaklaşık bir milyar dolar değerinde hak biçildiği beş yıl öncesinden oldukça farklı. Airbnb ise sermayesini 3 milyar dolar kadar büyütmeye devam etti.

9flats ise PROfounder Capital ve Redpoint Ventures gibi kendi kaynaklarından 10 milyon dolar aldı. En son 2012’de Series B’yi ortaya çıkardı.

Temmuz ayından beri 9flats’e bazı ev sahiplerinin şirketten ödemelerini alamadığına dair sağanak gibi online yorumlar yapılıyor. Bach yaklaşık 30 ev sahibinin 9flatsle anlaşmazlık içinde olduğunu ve onların dedikoduları yaydığını söylüyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!