Volvo, Sürücülere Hava Yolculuğuna Alternatif Otonom Bir Araç Sunuyor 0

Havayolu seyahatiyle ilgili en kötü şey nedir? Bir cevap vermek için büyük bir çaba harcamaya gerek yok. Bir uçuş için erken saatlerde havaalanında olmak, uzun kuyruklar ve bekleme süreleri ya da güvenlik geçişleri için plastik poşetlere eşyalarınızı yerleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Volvo, bu yaygın ağrı noktasını çözmeyi hedefliyor ve bir gün içinde kısa mesafeli yurtiçi havayolu uçuşlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak bir konsept otomobil yaratıyor.

Bu, Volvo 360c. Dışarıdan bakıldığında, dikey ışıklı kuyruk kanatları ile tamamlanış şık görünümlü konsept bir otomobil. Otomobil üreticilerinin tasarım stüdyolarının tüm o fütürist kendi kendini sürebilen araç konseptlerinin ortaya çıkmasıyla, 360c’nin varsayımsal bir gelecek için bir tasarım örneği olarak reddedilmesi anlaşılabilir.

Kuşkusuz bu düşünce, Volvo ekibinin de aklından geçti. Volvo Tasarım Başkan Yardımcısı Robin Page; “Otonom araç kavramı insanların nasıl kullandıklarına dair bir vizyon yerine bir teknoloji vitrinine dönüşme eğiliminde; ama Volvo insan merkezli bir marka. Müşterilerimizin günlük hayatlarına ve onları nasıl daha iyi hale getirebileceğimize odaklanıyoruz. 360c, bu yaklaşımına dair bir sonraki iterasyon” dedi.

Volvo’nun 360c ile önerdiği şey, yaklaşık 200 mil veya daha az olan iç hat uçuşlarına alternatif bir araç alternatifi. İç mekan, birinci sınıf bir havayolu koltuğunun fonksiyonlarını tek bir konfigürasyonda taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. New York’tan akşam saatlerinde 360c’lik bir seyahate çıkılabilir ve yolcu koltuğu gecenin ilerleyen saatlerinde düz bir yatak haline getirebilir ve sabahın erken saatlerinde Washington, D.C.’ye varılabilir.

İç tasarıma çeşitli depolama çekmeceleri ve kutuları entegre edilmiştir. 360c için olası bir senaryo da lüks bir otel tarafından işletilmesi. 360 c filosu bir otel tarafından yönetilebilir ve yemek ve kokteyl dahil olmak üzere bir gezide ihtiyaç duyabilecekleri eşyalarla dolu olan araç yolcuları almak için gönderilebilir.

Volvo’nun kısa mesafeli havayolu uçuşlarına alternatif bir otonom araç geliştirme konusundaki ilgisi sayılara dayanıyor. ABD’de, 2017 yılında 740 milyon yolcu iç hat uçuşları gerçekleştirdi ve Amerika’nın iç hat seyahat endüstrisi, Volvo’ya göre milyarlarca dolarlık bir gelire sahip.

Havaalanına yolculuk, güvenlik kontrolleri ve bekleme süreleri eklendiğinde, NYC’den Boston’a, Dallas’tan Houston’a ve Los Angeles’dan San Diego’ya bir uçuşun aldığı vakitle aynı vakit içerinde seyahat edebilir. 360c, herhangi bir zamanda bir yolculuğa çıkılabilir bir araç olarak kişisel bir alan içerisinde birinci sınıf bir uçak koltuğuyla rekabet eden olanaklar sunabilir.

Yakın zamanda 360c ile seyahat şansı neredeyse sıfır. Ancak Volvo Kurumsal Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı Mårten Levenstam, markanın bu fikirden veya fırsattan vazgeçmediğini söylüyor.

Kendisi; “Otonom araçların geleceğinin ne olacağını bilmiyoruz; ancak insanların nasıl seyahat ettiklerinin, şehirlerimizi nasıl tasarladığımız ve altyapıyı nasıl kullandığımız üzerinde derin bir etkisi olacak. 360c’yi, daha fazla öğrenirken daha fazla fikir ve cevap ile bir sohbet noktası olarak görüyoruz ” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.