Vizesiz Avrupa için Önemli Adım 0

Türkiye ile Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat yolunu açacak ‘geri kabul anlaşması’nda uzlaşmaya vardı. Bu ay içinde imzaların atılması bekleniyor 

schengen_harita1

Türkiye ile AB arasında eş zamanlı karşılıklı adımlar atılmasını içeren yol haritasının en önemli maddelerinden birisi olan geri kabul anlaşmasının bu ay içinde veya ocak ayında TBMM’nin gündemine gelmesi bekleniyor.

Bu anlaşma ile AB, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirecek ilk adımlardan birisi olan bazı meslek gruplarına çok giriş-çıkışlı 5 yıllık AB vizesi, vize başvurusunda daha az evrak talebi ve vize ücretinin 35 Euro’ya indirilmesi gibi değişiklikleri devreye sokacak. Ankara ve Brüksel karşılıklı atılacak adımları 6 ay süreyle izleyecek. İlerleme olduğu takdirde AB vize vermeyi daha da kolaylaştıracak. Türkiye’de AB’ye kaçak giriş yaparken yakalananları daha kolay şekilde kabul edip, geldikleri ülkelere gönderilene kadar tutulacakları mülteci kamplarına gönderecek.

3 yıl sürecek bu aşamanın sonunda, Türkiye AB’den vize muhafiyeti isteyecek. olmaması durumunda ise bu konudaki tüm anlaşmalar rafa kalkacak.

Kaynak: Hürriyet – Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.