Virgin Hyperloop One, Saatte 240 Mil ile Hız Rekoru Kırdı 0

Virgin Group‘un sahibi Richard Branson’ın, Elon Musk’ın ‘Hyperloop‘ projesiyle birlikte gerçekleştirdiği çalışma sonrasında ortaya konan ‘Virgin Hyperloop One‘, saatte 240 mil ile rekor hıza ulaştı.

Virgin Hyperloop One Pazartesi günü bir açıklama yaparak gelecekçi tüp içinden ulaştırma teknolojisine 50 milyon dolarlık mali destek başvurusunda bulunduklarını bildirmişti. Bu açıklamanın yapıldığı sıralarda, firmanın XP 1 adını verdiği vakumlu tüp hazne içerisinde saatte 240 mil hızla gidecek olan taşıyıcının test çekimine dair haberler de söz konusuydu.

Söz konusu yeni hız, 15 Aralık Cuma günü tamamlanan test sürüşünün bir parçasıydı. Gerçekleştirilen testler, deniz yüzeyinden 60 km yükseklikteki hava basıncına eşdeğer olacak şekilde basıncın azaltıldığı bir tüp içerisinde tamamlandı. Elektrikle çalışan manyetik yükseltme mekanizması bu düşük basınç altında seyahat haznesini ray üzerine kaldırarak, direncin azalması nedeniyle uzun mesafeler boyunca yüksek hızda kaymasını sağlıyor.

Firma yaptığı açıklamada, “Hava kilidi, yüksek oranda etkili elektrik motoru, gelişmiş kontroller ve güç elektroniği, özel yapılmış manyetik kaldıraç ve sevk-idare sistemi, haznenin havada asılı kaması ve vakum gibi sistemin tüm bileşenleri başarıyla test edildi.” dedi.

Richard Branson Ekim ayında yaptığı açıklamada kendisine ait Virgin Group adlı firmanın, Elon Musk’ın ulaştırma sistemi olan Hyperloop One’a yatırım yaptığını duyurmuştu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe