Virgin Galactic’in Yeni Uzay Turizm Aracı

Virgin Galactic şirketi, SpaceShipTwo uzay aracını, Kaliforniya’nın Mojave Hava ve Uzay Limanı’nda ilk kez görücüye çıkardı.

Orijinalinin yok olması ve bir pilotunun ölümü ile sonuçlanan kazadan beri uçuş testlerine dönmeye hazırlanan turizm amaçlı yeni versiyon uzay aracı, SpaceShipTwo, yüksek hızlı yörünge altı uçuşu için 2 mürettebat ve en fazla 6 yolcu taşımak üzere tasarlanmış. Yolcular, 62 milden fazla yükseklikte bir kaç dakika ağırlıksız olmayı tecrübe edip, altlarında kalan dünyayı görebilecekler.

Yıllar süren geliştirme çalışmalarından sonra, Virgin Galactic, ilk SpaceShipTwo uzay aracının 31 Ekim 2014 yılında parçalanmasından beri,  sıradan sivilleri astronotlara dönüştürme hedefine yaklaşmış görünüyor. Kazadan geriye kalan parçalar Mojave Çölü’ne düşmüştü.

Yapılan incelemede, yardımcı pilot Michael Alsbury’nin, aracın atmosfere geri girişini yavaşlatmaya ve dengede tutmaya yarayan sistemlerini erken devreye aldığı sonucuna ulaşılmış. Alsbury’nin ölümü ile sonuçlanan kazadan diğer pilot Peter Siebold ağır yaralı olarak kurtulabilmişti.

Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi (NTSB) ise, yaptığı araştırmada, Virgin Galactic şirketi ile birlikte SpaceShip Two aracını geliştiren ve test programından sorumlu Scaled Composites şirketinin insan hatasını telafi edecek sistemleri olması gerektiği sonucuna ulaşmış. NTSB başkanı, Christopher Hart, yaşananların kısıntı sonucu değil, mürettebattan birinin bu hatayı yapacağı düşünülmediğinden kaynaklandığını dile getirmiş.

Akabinde Virgin Galactic test programını tamamlamak için tüm sorumluluğu üstlenmiştir. Ayrıca yaptıkları açıklamada tek tek tüm parçalardan, bitmiş araca kadar her şeyin test edilmesi konusunda ki bağlılıklarını dile getirmiştir.

Henüz yapılacak uzay seyahatlerinin başlangıcı için bir tarih vermeyen firma, aracın tüm testlerinin bitimine kadar yerde kalacağını açıklamıştır.

SpaceShipTwo, kanatlı roket uçağı olan ve 2004 yılında 10 milyon dolarlık Ansari X ödülünü kazanan SpaceShipOne aracının halefi oluyor. Bu ödülü, çok kere kullanılabilir olduğunu kanıtladığı, iki haftada 62 mile yüksekliğe kadar gerçekleştirdiği iki uçuş sayesinde kazanmıştır.

SpaceShipOne gibi, SpaceShipTwo aracı da ana gemi kanadı altında taşınıyor. Ana gemi, 45.000 fite yükseldikten sonra uzay aracını bırakan özel bir jete deniyor. Bırakıldıktan sonra bir süre havada süzülen SpaceShipTwo pilotları aracı uzaya doğru fırlaması için roket motorlarını ateşliyor.

Alt yörüngede gidebileceği üst noktaya ulaştıktan sonra dünyaya doğru düşüşe başlıyor ve iniş için süzülüyor.

Görsel Kaynağı: Virgin Galactic

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!